Социологът Елена Дариева бе специален гост в Денят на Дарик“,

...
Социологът Елена Дариева бе специален гост в Денят на Дарик“,
Коментари Харесай

Дариева: Радев бе господар на мълчанието досега!

Социологът Елена Дариева бе специфичен посетител в „ Денят на Дарик “, с цел да разяснява настоящата вътрешнополитическа обстановка след консултациите при президента Илияна Йотова, след които бе оповестено, че на 7 май от 17:00 часа ще бъде връчен първият изследователски мандат на „ Прогресивна България “, а от групировката на Румен Радев дадоха обещание да го върнат незабавно изпълнен.

„ Очакванията са публични – да има постоянно държавно управление още този петък. На консултациите при Йотова видяхме сбит график в границите на един ден. Това е невиждано като процедура да се случва в един ден. След като има една преобладаваща политическа групировка, която консолидира забележителна власт и със 131 депутати може да преодолее процедурата по търсене на болшинство. Консултациите, видяхме, също, че може да се проведат кратко. Видяхме смяна в протокола от страна на президента Илияна Йотова – персонално посрещаше представителите на ПГ, както и хората, които „ Възраждане “ изпрати да вземат участие в процедурата. Има разведряване на „ Дондуков “ 2, интензивни съвещания, всички отидоха с приготвени цели и както разгласи президентът – още на 7 май в 17:00 часа ще бъде връчен проучвателният мандат за претендента за министър-председател на най-голямата групировка – „ Прогресивна България “, съобщи Елена Дариева.

„ Стратегията на Радев евентуално е да стъпи на мястото, където присъстваше в последните 9 години за пръв път в новата си роля като министър председател. Вероятно е това. Другото е продължението на своя жанр на говорене самичък. Той делегира отраслово говорене на свои представители, по този начин бе и по време на предизборната акция. Така видяхме ръководителя на ПГ на „ Прогресивна България “ Петър Витанов, което е визия за нов институционален разговор. Налага се нов жанр от страна на Народното събрание – идва ръководител на парламентарната група. Надявам се положителният звук, който се видя на учредителното съвещание на 52-рото Народно заседание, да бъде удължен “, сподели още тя.

„ Прогресивна България “ се обрисува като мощно йерархизирана политическа партия, където последната дума ще бъде на Румен Радев. И в първия парламентарен ден видяхме на въпросите за упованията новите национални избраници уклончиво да отговорят, че каквото каже Румен Радев. Негова остава последната дума. Тази тактика го защищава от неточност, само че влизайки в изпълнителната власт като министър председател, той не може да остане стопанин на мълчанието “, съобщи Дариева.

„ Очакванията са Радев да заложи на тествани имена, които са познати. Той има богат опит със служебните кабинети. Очакванията са да забележим хора от неговото най-близко обграждане към този момент като титуляри на министерски постове. Вероятно той знае имената на всички министри “, разяснява социологът.

„ Посланието за завършек на политическата рецесия го забелязах. Такива са упованията на обществото – да се откри излаз от тази обърканост, в която бяхме попаднали. Един от най-големите грехове на политическия хайлайф през последните години беше неумението да се създава власт. В момента в посока на „ Прогресивна България “ са съсредоточени свръхочаквания. Видяхме и чухме поръчка, че отговорността, която им е делегирана от важен брой български жители, е разбрана от тях “, съобщи Елена Дариева.

„ Изборът на ръководител на Народно събрание не бих го обвързала с следваща поддръжка, тъй като този избор бе превдварително решен от броя на народните представители на „ Прогресивна България “. От ГЕРБ-СДС обявиха, че биха подкрепили бюджета, препоръчан от ПБ, само че при съблюдаване на недостиг от под 3% “, разяснява още тя.

„ Демократична България артикулират разцеплението като неточност, а основателите от Политическа партия го дефинират като вярно. За мен има проблем в легитимността на сходен акт. Съвместното им общуване в коалиция бе белязано от компликации. Те закъсняха с обединяването си. През 2022 година двете обединения настрана имаха резултат, който, в случай че бяха дружно, щяха да са на първа политическа мощ. След 6 месеца ги видяхме обединени, само че не бе задоволително и бяха втора политическа мощ. Те късно се сляха. Твърде късно се и разделиха. Веднъж взето решението да се явят дружно на изборите, те се явяват като един индивид. Не можеш след 10 дни да вземеш решение за разделяне “, съобщи Дариева.

„ Политическото време върви много бързо. Има няколко неща, които би трябвало да кажем по тематиката. По начало Политическа партия и Демократична България имат значими и законни разлики между тях. Те са даже в разнообразни европейски фамилии в Европейския парламент. Защитават разнообразни политики и имат разнообразни хрумвания и политики по икономическата политика. Имаме друга идеология, имаме също по този начин много значими разлики в метода по какъв начин да се разходва бюджетът. Те бяха мощни точно поради разликите си и го подчертаваха в предишното. Това единство се пропукваше, видяхме го ясно по време на акцията, когато имаше две паралелни предизборни акции, които не кореспондираха между тях. Те мъчно излизаха и с обща позиция по настоящи тематики от деня. Всичко това, явно, че е натежало. Предопределящо бе разликата им към новата власт. Видяхме го и в днешния ден по какъв начин реагираха от двете обединения на предлагането за увеличение на дълга. От Демократична България споделиха внезапно, че е неточност. Докато Асен Василев сподели, че желае да чуе причините и това може да бъде преразгледано. Вероятно диференцираното отношение към новата власт се яви като мотив за разделянето Политическа партия и Демократична България в 52-рото Народно заседание “, сподели още тя.

„ Виждаме смяна в тона на Движение за права и свободи. При президента видяхме по-меко говорене от страна на Движение за права и свободи. Това, което беше декларирано от страна на Движение за права и свободи, че ще са градивна съпротива, ще бъде характерността им в Народното събрание. Смятам, че ще забележим по-меко институционално говорене. Чухме от госпожа Сабри, че те ще упорстват за ограничения, които да лимитират надценките при цените. Нещо, което връща към предходни техни хрумвания. Видяхме акцент върху грижа за общините. Те са обаче в стеснен диапазон на деяние “, съобщи Елена Дариева.

„ Виждаме декларирано, че Политическа партия ще приказва на по-ляв език. Ограничаването на раздутата администрация е нещо, което изисква незабавни ограничения. Отдавна ние беседваме във връзка на поддръжката за избрани политически сили, вършим фокус групи с последователи на разнообразни обединения. Виждаме, че хората всеобщо недоволстват против преразпределяне на средства посредством ДМС-та, без значение на коя политическа мощ са последователи. Реформи в обществения бранш са нужни, тъй като несъответствията във възнагражденията сред обществения и частния бранш стават непоносими “, разяснява Дариева.

„ На консултациите имаше отчетливо лидерско неявяване. Отсъстваха Румен Радев, Бойко Борисов, Делян Пеевски и Костадин Костадинов. 4/6 водачи не отидоха на консултациите. Очевидно, че при „ Възраждане “ на въоръжение ще са тематиките с референдумите, българския лев, въглеродните излъчвания, чухме ограничения за ограничаване на поддръжката за Украйна и ограничение на икономическите наказания към Русия. Нищо ново – не престават със същата изразителност, с която са познати. По електоралния им резултат виждаме, че тази реторика е непродуктивна “, съобщи социологът.

„ Българите гледат на участието ни в Европейския съюз като по-високо равнище на сигурност. Продължаването на тази посока и задълбочаването на България в Европейски Съюз и НАТО е нещо, което кореспондира с трайните публични настройки “, съобщи Елена Дариева пред Божидар Русев.

Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР