Изборите в Румъния: Социалдемократите са първи, но при голям възход на десните и патриотите
Социалдемократическата партия печели парламентарните избори в Румъния на фона на напредък на десни и патриотични партии, демонстрират частичните резултати от вчерашните парламентарни избори, осведомят румънските медии, представени от Българска телеграфна агенция.
Социалдемократите на премиера Марчел Чолаку, който подаде оставка като партиен водач, откакто не се класира за втори тур на президентския избор, са получили малко над 24 % от гласовете, демонстрират резултатите при обработени 60 % от протоколите от изборните секции.
На второ място е " Алианс за обединяване на румънците " (AUR) на Джордже Симион с съвсем 18 %.
Трета е Национално-либералната партия - доскорошен съдружен сътрудник на социалдемократите, с малко над 14 на 100.
На четвърто място е дясноцентристката опозиционна партия " Съюз за избавление на Румъния ", чиято лидерка Елена Ласкони се класира втора на първия кръг на президентските избори на 24 ноември.
На пето място съгласно частичните резултати е партията Демократичен съюз на унгарците в Румъния с съвсем 9 %.
На шесто е партия " SOS Румъния " на евродепутатката Диана Шошоака със 7,19 %, съгласно частичните резултати. За първи път тази партия ще влезе в румънския парламент.
Изненадата на тези избори е прекосяването на 5-процентния предел за влизане в Народното събрание на Партия на младежите (РОТ), която е получила 5,59 %, съгласно частичните резултати.
Това е нова партия, учредена през 2023 година от някогашната депутатка от " Алианс за обединяване на румънците " Ана-Мария Гаврила, откакто тя напусна AUR и остана в румънския парламент като самостоятелен народен представител. Партията взе участие на локалните избори на 9 юни т.г., на които завоюва 11 мандата на локални съветници и 18 кметски мандата. През последната седмица закупи повече популярност, откакто разгласи поддръжка за крайнодесния претендент за президент Калин Джорджеску, спечелил ненадейно първия тур на президентските избори на 24 ноември.
Десните и патриотични партии печелят общо над 30 % от гласовете, съгласно частичните резултати. На предходните избори през 2020 година делът им бе към 10 %.
Резултатите от парламентарните избори демонстрират фрагментиран парламент, в който една прозападна коалиция, водена от Социалдемократическата партия, би имала евентуално задоволително гласове за болшинство, само че десните сили ще бъдат основна част в новия законодателен орган, отбелязва организация Ройтерс.
Сформирането на необятна коалиция обаче ще бъде мъчно начинание на фона на различията сред партиите за ограниченията, които са нужни за преодоляване на високия бюджетен недостиг от 8 % от брутния вътрешен артикул - най-високия в Европейски Съюз, показва Ройтерс.
Според политическия анализатор Раду Магдин коалиция на Социалдемократическата партия с центристките партии е по-вероятна в сравнение с " горещия картоф с екстремистите ". " Много зависи от това кой ще стане президент ", разяснява Магдин, представен от Ройтерс.
Президентът е този, който номинира министър председател измежду партиите, които са показани в Народното събрание. Ако нито една от политическите сили не е спечелила болшинство, президентът има право да уточни министър председател от която и да е от парламентарно показаните сили.
Конституционният съд на Румъния, който преглежда искане за отменяне на първия кръг на президентските избори и подреди наново броене на гласовете от първия кръг на 24 ноември, ще разгласи решението си през днешния ден.
Румънските управляващи обявиха, че са разкрили доказателства за интервенция в изборния развой на първия тур на вота за президент.
В случай на отменяне на вота от 24 ноември, първият кръг на президентските избори може да бъде още един на 15 декември, а вторият да се състои на 29 декември, съобщи ръководителят на Постоянния избирателен орган Тони Гребла.
Според доста наблюдаващи изненадващата победа на Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори е показателна за внезапния завой от румънските мейнстрийм партии към по-популистки и антисистемни обединения, чиито гласове намират плодотворна почва на фона на високата инфлация, намаляващия витален стандарт и мудната стопанска система, отбелязва АП.
" Най-вероятният сюжет ще бъде мъчно съставяне на болшинство в Народното събрание за поддръжка и утвърждение на новото държавно управление ", уточни политическият съветник Кристиан Андрей, представен от АП.
Преподавателят по политически науки в Университета " Бабеш-Боляи " Серджу Мишкою счита, че Социалдемократическата партия евентуално ще играе централна роля в договарянията за коалиция, осведоми Ройтерс.
По думите на Мишкою резултатите демонстрират " най-фрагментираната политическа картина от 1990 година ".
След акция, в която доминираха опасенията на гласоподавателите по отношение на бюджета и разноските за живот, изборите опълчиха крайнодесните против проевропейските мейнстрийм партии, които разгневиха гласоподавателите с вътрешните си борби и обвинявания в корупция.
Десните партии също по този начин използваха поддръжката на Румъния за Украйна, с цел да подклаждат опасения, че войната може да се придвижи през границата, в случай че страната не приключи поддръжката си, както и неодобрение от хипотетичното преференциално отнасяне на бежанците от Украйна, отбелязва Ройтерс.