София. В чест на 140-ата годишнина от Освобождението на България

...
София. В чест на 140-ата годишнина от Освобождението на България
Коментари Харесай

Оригиналните знамена на българското опълчение представя Националният военноисторически музей

София. В чест на 140-ата годишнина от Освобождението на България посетителите на Националния военноисторически музей (НВИМ) ще имат неповторимата опция да видят истинските флагове на Българското опълчение, измежду които е и Самарското знаме. Светините – знак на устрема на българския народ към независимост, ще бъдат експонирани на 3 март, когато музеят обичайно ще работи с вход свободен за непрекъснатата хронологична и външната си експозиция. Това оповестиха от пресцентъра на НВИМ .
Оригиналните флагове на Опълчението, пренесли през десетилетията героизма на българите и стремежа на народа за извоюване на свободата си, са пет. Най-популярните са Самарското знаме, връчено на 3-та опълченска тайфа, и знамето на Горнооряховските въстаници, ушито за Априлското въстание и връчено на 4-та тайфа по време на Руско-турската война. Това са и единствените две флагове, взели участие във войната и развявани в кръвопролитните боеве при Стара Загора, Шипка и Шейново.
Знамената на 1-ва и 2-ра тайфа са ушити по предписание на Добродетелната тайфа, а със средства на българската общественост в гр. Киев е направено знамето на 5-а тайфа. Те не са взели участие в бойни дейности по време на Руско-турската война, само че се развяват като флагове на Опълчението на военния церемониал в Пловдив на 30 август 1878 година Въпреки че единствено две от тях са очевидци на героизма на българите по пътя към свободата, всичките пет имат своя военен път. След Освобождението те стават флагове на Българската земска армия и вземат участие във войните за национално обединяване.
Знамената, като се изключи Самарското, което ще е изложено единствено на 3 март, ще бъдат експонирани и налични за публиката до 11 март в работните дни на музея.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР