София. Предложеният от Световната търговска организация и Потребителския интернационал чеклист

...
София. Предложеният от Световната търговска организация и Потребителския интернационал чеклист
Коментари Харесай

Константин Райков, КЗП: Предложеният „потребителски чеклист” ще повиши доверието в електронната търговия в световен мащаб

София. Предложеният от Световната комерсиална организация и Потребителския интернационал „ списък ” при всяко бизнес съглашение и концепцията за слагането на клиента в центъра на една договорка ще увеличи доверието на потребителите в електронната търговия в световен аспект. Коментарът е на Константин Райков, член на Комисията за отбрана на потребителите (КЗП), в предаването „ Бизнес старт ” по Bloomberg TV Bulgaria, оповестиха от пресцентъра на КЗП . Той уточни, че заложените ограничения не се разграничават от настоящото сега законодателство в Европейския съюз, което дава най-висока степен на отбрана на потребителите, и по тази причина е разумно същите правила да бъдат разпрострени в международен мащаб. „ Доверието е субективно разбиране, само че то се усъвършенства и пораства с справедливи ограничения ”, разяснява Райков.
„ Чеклистът ” бе препоръчан по време на тазгодишния конгрес на Световната комерсиална организация. Базиран е на резултатите от изследване на Федерацията на потребителските организации в Германия, които сочат, че потребителите имат по-малко доверие в електронната търговия в световен мащаб. Това се мери и през данните за растеж на електронната търговия с по към 20% на годишна база в страните от Европейски Съюз, до момента в който такива темпове не съществуват в международен мащаб.
Райков разяснява главните позиции в „ списъка ”. „ Когато се подписват съглашения бизнес-бизнес за поощряване на онлайн търговията, Световната комерсиална организация желае да сложи потребителя в центъра на тези договаряния, с цел да бъдат предпазени неговите права ”, изясни той.
Потребителят също по този начин би трябвало да има гаранция, че ще може да направи осведомен избор при извършване на покупки онлайн. Това значи задоволително подробна и правилна преддоговорна информация. „ Самата същина на онлайн търговията е такава, че потребителят няма опция да допре или да види „ онлайн ” стоката, с цел да разбере какво съставлява тя. Затова е значимо значителните характерности на продукта да бъдат разказани тъкмо и ясно ”, сподели Райков.
Важен детайл е обезпечаването на достъп. „ Достъп до Интернет в световен мащаб, защото сега единствено половината от популацията на планетата разполага с подобен. И достъп за така наречен уязвими групи – хората с увреждания. За тях информацията би трябвало да е бъде показана по метод, който им разрешава за я употребяват – с по-големи букви, оцветена и така нататък ”, добави Райков.
По думите му би трябвало да има принадлежности, които да подсигуряват ефикасната отбрана на потребителите в световната онлайн търговия. „ Възможно е както при обичайна търговия, по този начин и при електронната да зародят разногласия. Затова е значимо правата, които европейските потребите имат – на отвод в 14-дневен период, на претенция при недостатък на стоката, да бъдат налични и отвън Европейски Съюз. Акцентира се върху съдействието сред регулаторните институции в обособените страни по света ”, добави Райков. Според него това ще реши и въпроса с налагането на наказания при нарушавания, което в допълнение ще дисциплинира търговците. „ Когато нарушаването е осъществено от търговец в една страна, а потребителят е в друга, ще може двете национални институции да се координират и да санкционират нарушителя ”, сподели още той.
Според Константин Райков бурното развиване на онлайн търговията не заплашва обичайните магазини, а отваря пътища за хармоничното им „ общуване ”. „ Потребителят към този момент е на всички места – в обичайния магазин, в онлайн магазина, в обществената мрежа и от всички тези места може да пазари. Стремежът на търговците е също подобен. Притежаващите обичаен магазин към този момент разгръщат своята активност и в онлайн пространството. Има и нови търговци в интернет ”, разяснява той. Според него потребителят няма да се откаже нито от опцията за директен контакт със стоката при обичайна търговия, нито от преимуществата на онлайн извършването на покупки, което е по-бързо, налично и на ниска цена.
Райков цитира данни от скорошно изследване, съгласно което максимален капацитет за развиване в онлайн търговията в Европейски Съюз имат България и Румъния. Според него това е директно обвързвано с ограниченията за повишение отбраната на потребителите, дисциплинирането на търговците и спазването на разпоредбите от ден на ден и повече в тези страни.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР