София отбелязва 147 години като столица с концерти и изложби
София отбелязва 147 години от оповестяването си за столица на България с богата стратегия от концерти, изложения, просветителни начинания и градски турове , оповестиха от Столична община. Празничните прояви започнаха още през вчерашния ден с концерт в Централния боен клуб, където Симфониета " София " и солисти на ансамбъла " Филип Кутев " показаха специфична стратегия под диригентството на Георги Андреев, заяви Българска национална телевизия.
Днес музикалните събития не престават на разнообразни местоположения в града - от 12:00 ч. в градина " Кристал " със Софийския духов оркестър, а от 13:00 ч. пред Народен спектакъл " Иван Вазов " ще свири Гвардейският внушителен духов оркестър. В парка " Заимов ", пред спектакъл " София " и в Северния парк също са планувани музикални прояви с присъединяване на разнообразни сформира.
Програмата включва и редица културни начинания - прожекции в " Централни хали ", действия в детския център " Музейко ", както и валидиране на специфична пощенска марка в Туристическия информативен център " Трамвай 83 ". Организирани са пешеходни турове с начало пред Храм-паметник " Св. Александър Невски ", както и исторически беседи в постройките на общината.
Сред акцентите са фотоизложбата " По следите на Михайло Парашчук " на площад " Света Неделя " и експозицията " Храни и питиета на българите " в Градската градина. През целия ден е обезпечен свободен вход за посетителите в Софийска градска художествена изложба и Регионален исторически музей - София.
Допълнителни начинания също съпътстват празника - фотокът " Пътуване във времето " в градина " Кристал ", ретро костюмирани студенти от НАТФИЗ в центъра на града и празнични сувенири за пасажерите на Летище София. В Княжеската градина се организира и фестивалът Sun Fest Sofia с разнородни атракции.
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




