снимка: РИМ-ВидинРека Дунав, която е втората най-голяма европейска река, крие

...
снимка: РИМ-ВидинРека Дунав, която е втората най-голяма европейска река, крие
Коментари Харесай

Преди 80 години: Хващат най-голямата риба в река Дунав

снимка: РИМ-Видин
Река Дунав, която е втората най-голяма европейска река, крие доста секрети. Рибарите описват, че в реката дебнат великански моруни. Легендите измежду професионалните риболовци във видинското село Връв са десетки – за уловени моруни от по над 200, 300, та даже 800 кг – същински чудовища. Хората описват, че от уловена голяма моруна е изваден над 70 кг черен хайвер – един от най-скъпите деликатеси, който на европейския пазар се продава по 3000 $ кг. 

Захари Стойчев от с. Връв си спомня с носталгия по какъв начин в средата на предишния век дядо му ”сипвал черния хайвер в огромна купа, нарязвал на едро червен лук и след това всички деца кусали до насита с огромни дървени лъжици ”.

По-старите риболовци описват за предишното, че когато някой в Ново село или Връв хванел моруна, чествали всички. Хората от селата се събирали дружно и на трапезата всеки слагал по нещо – мезета, вино, ракия. А рибарят черпел с риба – прясно уловена моруна и, несъмнено, черен хайвер.

В единствения по рода си в България Музей за дунавски лов на риба в Тутракан от години се събират фотоси и истории за големите сладководни риби, споделя етнографът от видинския исторически музей Сашка Бизеранова. Тя е предала на музея в Тутракан доста фотоси, „ запечатали “ големите риби, улавяни в Дунав. В специфична галерия са показани към 50 фотоси на гигантските моруни.

Постоянна експозиция за развиването на риболова има и във видинския музей „ Кръстата казарма “. Тя се назовава
„ Властелините на Дунав “
и разкрива античната история на риболова в страната и района. Изложбата е исторически роман за риболова и за християнския празник Никулден, който е измежду най-почитаните във Видинско и от жителите край огромната река Дунав., написа Българска телеграфна агенция.

Сред най-старите показани фотоси е от 1943 година На нея се вижда по какъв начин рибарят Иван Николов от дунавското село Връв хваща най-голямата и до момента улавяна в река Дунав моруна с тегло 393 кг и дължина 480 сантиметра. Оригиналът на фотографията се пази от десетки години от наследниците на попа от село Връв Спас Удрев, като спомен за това знамение. Това, което описват и старите поданици на дунавското село Връв, се е случило преди близо 80 години. Тогава селяните обработвали грижливо земята си, хранели от нея фамилиите си. През останалото време ловели риба в Дунава. И тъй като знаели “пътя ” на есетровите риби, постоянно се радвали на богат улов, споделя етнографът доктор Сашка Безеранова.
 моруна Моруната в село Връв. фотография: Българска телеграфна агенция
В една пролетна заран се случило нещо неизмеримо. В средата на реката се разразила същинска борба с няколко есетри и една невиждана до тогава моруна. Когато всичко приключило и хванали рибата, натоварили моруната на волска кола и я откарали в селото. Там се стекло мало и огромно. Рибата била в действителност огромна –
моруна, дълга близо пет метра
и тежка 393 кг.  Дочул за случилото се, на място дотичал и локалният духовник Спас Удрев. Той благословил улова и се снимал с риболовците за спомен. А към натрупалото се голям брой изрекъл оракулски думи: “Братя и сестри, не щеш ли Божията промисъл споходи тези труженици и им проводи богат улов. И помнете ми думата, че за него дълго ще се приказва, тъй като това е невиждано знамение ”.

Свещеникът се оказал прав. И до ден сегашен такава риба в Дунава повече не е улавяна.

Днес е друго. Всяка година риболовците хващат все по-малко дунавска риба, пък и моруната е предпазен тип и уловът ѝ е неразрешен. Последните моруни в региона на Видинско са хванати през 2006 г.
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР