Коледа си е българското произношение. Рождество Христово става след IV

...
Коледа си е българското произношение. Рождество Христово става след IV
Коментари Харесай

Проф. Фол: Коледа е българското произношение. Рождество Христово става след IV век

„ Коледа си е българското наречие. Рождество Христово става след IV век. Тогава един духовник, с името Дионисий, избира за Рождество Христово дните на Коледа, тъй като е имало спор по кое време е роден Иисус. Той е от Скития, от земите, където Слънцето е Бог. В Българския фолклор се споделя „ Замъчила се Божия Майка от Игнажден до Коледа “. И по нашите земи са открити изображения на Христос със слънчеви лъчи “, описа проф. Валерия Фол.

Тя напомни, че българската страна е формирана на Византийска територия. „ Византия има превъзходен календар, който наследява от Рим. Там всеки първи ден от месеца е Календа. Във Византия нещата се трансформират и единствено първия ден на Новата година остава Календа. Българите трансформират това име на Коледа.

По нашите земи Новата година е започвала при зимното слънцестоене на Игнажден, когато е и обреда полазник – (гада е се каква ще е годината по това кой пръв ще влезе в дома) “, описа проф. Фол пред NOVA.

Това са дните, когато слънцето е минимум, а нощта е най-дълга, посочи историкът и добави, че от този момент денят се усилва, а във фолклора това символизира младия Бог.

„ Коледата не е на 1 януари, а на дните по-късно слънцестоене. Първият ден е Малка Коледа, вторият – Голяма Коледа “, добави проф. Фол.

Източник: vijti.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР