снимка: БулфотоУчените твърдят, че температурите не трябва да се повишат

...
снимка: БулфотоУчените твърдят, че температурите не трябва да се повишат
Коментари Харесай

2020 година e сред трите най-топли години, регистрирани някога

снимка: Булфото

Учените настояват, че температурите не би трябвало да се покачат с повече от 1,5 градуса по Целзий до края на на столетието, с цел да се избегнат пагубни събития.

Пандемията не можа да предотврати 2020 година да се подреди измежду трите най-топли години, регистрирани в миналото, откогато се водят наблюдения, предадоха международните организации.
Те цитират отчет на Световната метеорологична организация, която установи,  че COVID-19 нанесе вреди на международната стопанска система в кратковременен проект и понижи излъчванията от въглероден диоксид. Но атмосферните концентрации на парникови газове са траяли да порастват.

Както предвиждаше организацията през декември, 2020 е била измежду трите най-топли. Ако наклонността продължи, междинните световни концентрации на CO2 могат да доближи 414 частици на милион, даже и повече, през актуалната година.  През 2019 те бяха 410 частици на милион. Това число е с 148 % над прединдустриалните равнища, които обгръщат интервала 1850-1900 година

Две хиляди и шестнайста година беше най-топлата година, а равнищата през 2019 и 2020 година бяха толкоз близки,  така че бе мъчно да се дефинира коя е била по-топла, споделиха експерти от метеорологичната организация.

Повишените концентрации от метан също провокират паника, като техният растеж се прави оценка на 260 %. А равнищата на азотен оксид са скочили със 123 %. Генералният секретар на Международната метеорологична организация Петери Талас съобщи,  че отчетът още веднъж удостоверява, че климатичните промени не престават, без значение от взетите ограничения, и тази отрицателна наклонност ще продължи с десетилетия.

Светът би трябвало да бъде подготвен да се сблъска с рискови климатични събития , които могат да убият милиони хора по света и да нанесат обилни материални вреди, сподели в умозаключение Талас.
" Времето бързо изтича, с цел да можем да реализираме задачите на Парижката конференция, съобщи от своя страна генералният секретар на Организация на обединените нации Антонио Гутериш.  Нужно е да създадем повече, по-бързо и то в този момент " съобщи Гутериш, добавя Българска телеграфна агенция.

 През 2020 година междинните температури са били с 1,2 градуса по-високи, спрямо прединдустриалната ера.  Десетилетието от 2011 до 2020 година се оказа най-горещото.

Въглеродните излъчвания би трябвало д а се понижат с 45 % до 2030 година по отношение на равнищата от 2010 година, с цел да се реализиран набелязаните цели,  припомнят организациите. 

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР