снимка БулфотоГлавният прокурор Иван Гешев не може да участва в

...
снимка БулфотоГлавният прокурор Иван Гешев не може да участва в
Коментари Харесай

Прокуратурата: Гешев не може да се яви в комисията срещу полицейското насилие, това нарушава закона

снимка Булфото

Главният прокурор Иван Гешев не може да взе участие в комисията за полицейско принуждение. Това е нарушаване на закона, противоконституционно е, считат от прокуратурата.

Прокуратурата на Република България показва разбирането си, че взаимоотношението сред институциите в границите на техните пълномощия е единствената гаранция за отбрана на правата и законните ползи на българските жители. Народното събрание е главната институция на парламентарната република, каквато е България. Като върховен законодателен орган Народното събрание приема законите, които са наложителни за българските жители и следва да бъдат прецизно спазвани от всички, съобщи кросс.бг.

На 12.08.2021 година в Прокуратурата на Република България (ПРБ) е получена покана за присъединяване на основния прокурор в съвещание на 18.08.2021 година на Временната комисия в 46-ото Народно заседание за следствие на обстоятелства и условия при потребление на сълзотворен газ, използването на мощ и помощни средства от Министерство на вътрешните работи, осъществени на 10 юли и 2 септември 2020 година против протестиращи жители, както и за следствие на обстоятелства и условия, свързани с използване на специфични разследващи средства на протестиращи жители и опозиционни водачи и членове на политически партии от опозицията, в лицето на нейния ръководител Николай Хаджигенов.Явяването на основния прокурор Иван Гешев във Временната комисия за полицейското принуждение в Народното събрани би представлявало нарушаване на Конституцията на Република България. Това изясняват от държавното обвиняване след получената покана за присъединяване.

Прокуратурата на Република България показва разбирането си, че взаимоотношението сред институциите в границите на техните пълномощия е единствената гаранция за отбрана на правата и законните ползи на българските жители. Народното събрание е главната институция на парламентарната република, каквато е България. Като върховен законодателен орган Народното събрание приема законите, които са наложителни за българските жители и следва да бъдат прецизно спазвани от всички.

В писмата е отправено искане основният прокурор Иван Гешев да даде на парламентарната комисия „ всички данни за формирани досъдебни производства против протестиращи жители ", материали от съответни досъдебни производства, следени от Специализираната прокуратура, в това число събрани посредством специфични разследващи средства и класифицирани по съответния ред.

Конституционните пълномощия на основния прокурор са уредени в член 126, ал.2 от Конституцията на Република България. Те са методическо управление и контрол за правда. С последните промени на Конституцията в края на 2015 година и промените в Закона за правосъдната власт от 2016 година е изключена опцията за интервенция на основния прокурор в работата на прокурорите по съответни преписки и досъдебни производства. В пълномощията на основния прокурор е да управлява само административните ръководители, и то единствено във връзка с административната им активност.

Чл. 84 алинея 16 от Конституцията на Република България дефинира границите, в които може Народното събрание да се намесва в активността на прокуратурата - с чуване и приемане на отчети по използването на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика. Според решение на Конституционния съд от 6 юни 2017 година „ Народното събрание не може да изисква от основния прокурор отчет по отношение на активността на прокуратурата по съответно наказателно произвеждане ". Това е единственото и безпротиворечиво пояснение на конституционните разпореждания. Противното би представлявало нарушаване на Конституцията на Република България от страна на основния прокурор и интервенция в независимостта на обособените магистрати.

Конституцията на Република България има директно деяние и решенията на Конституционния съд (КС) са наложителни. Трайната процедура на Конституционен съд /виж решение по дело № 15 от 2016 година и решение по дело №7 от 2011 година./ е, че е неприемлив парламентарен надзор върху активността на обособените магистрати и по обособени каузи. Противното, респ. " повтаряне " на дейности по наказателни каузи, би представлявало директна интервенция в независимостта на правосъдната власт и нарушаване на Конституцията.

В прокуратурата не се води статистика по посочения в писмото на народния представител Николай Хаджигенов симптом „ досъдебни производства против протестиращи жители " и не би могло да се даде такава информация. Събирането и обобщаването на информация по сходни признаци би представлявало нарушаване на конституционно приетите права на българските жители.

Разгласяването на материали от следствието e неразрешено и попада под наказателната отговорност по член 360 от Наказателен кодекс. Материалите по всяко досъдебно произвеждане са предпазени от така наречен „ следствена загадка " по смисъла на член 198 алинея 1 от Наказателно-процесуален кодекс. Те нямат обществен темперамент и даването на информация по съответното дело е от компетентността само на наблюдаващия прокурор. Изключения от тази възбрана са неприемливи, в това число и за основния прокурор. Той нито има правото, нито разполага с желаната информация. Противното би представлявало осъществяване на нарушаване от негова страна на българското законодателство.

Материалите от досъдебните производства, съдържащи класифицирана информация, са отвън кръга от сведения, които парламентарна комисия може да получава и употребява. Разгласяването й би нарушило освен независимостта на правосъдната власт, само че и правата на жителите, които тя по Конституция е призвана да брани.

С оглед горното явяването на основния прокурор във Временната комисия с по този начин контури предмет би представлявало нарушаване на Конституцията на Република България.

Прокуратурата на Република България постоянно е изпълнявала и ще извършва отговорностите, предоставени ѝ от Конституцията и законите на страната. Главният прокурор удостоверява готовността си за съдействие с Народното събрание като висш орган на държавната власт, който показва волята на народа и неговия суверенитет, воден от разбирането, че разделянето на управляващите не е спънка за взаимоотношение и в съгласие действие в границите на конституционно открития баланс.

Проверка на обстоятелствата: Съобщете ни, в случай че видите фактологични неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР