СНИМКА: БУЛФОТООмбудсманът Диана Ковачева поиска от енергийния министър в оставка

...
СНИМКА: БУЛФОТООмбудсманът Диана Ковачева поиска от енергийния министър в оставка
Коментари Харесай

Омбудсманът пита енергийното министерство ще има ли достатъчно газ за есенно-зимния сезон


СНИМКА: " БУЛФОТО "

Омбудсманът Диана Ковачева изиска от енергийния министър в оставка Александър Николов информация за готовността на публичния снабдител да обезпечи нужните количества синьо гориво за топлофикационните сдружения и за крайните доставчици на природен газ през идващите месеци до края на есенно-зимния сезон 2022-2023 година Това оповестиха от пресцентъра на омбудсмана.

„ С терзание означавам, че към 11.07.2022 година няма данни за подадено от „ Булгаргаз “ ЕАД заявление за одобряване на цени на природния газ от 01.08.2022 година в Комисията за енергийно и водно контролиране. Загриженост буди и обществено оповестената информация, че България се намира в тежка обстановка с обезпечаването на природен газ за потребностите на вътрешния пазар – както за небитовите клиенти, по този начин и за семействата и топлофикационните сдружения. Понастоящем българското общество не разполага с справедлива информация по тематиката “ написа омбудсманът.

Омбудсманът обръща внимание на обстоятелството, че съгласно изпълнителния шеф на публичния снабдител „ Булгаргаз “ ЕАД, към 6 юли 2022 година никой не знае какви ще са ценовите равнища на природния газ през зимата и дали въобще ще има газ.

„ Тази информация (съобщена на съвещание на Временна комисия за инспекция на събитията, довели до прекъсване на природния газ от ООО „ Газпром износ “, и извършената процедура за избор на различни снабдители от „ Булгаргаз “ ЕАД) основава основателно безпокойствие измежду мениджърските екипи на топлофикационните сдружения и техните битови клиенти, както и измежду семействата, които разчитат на този тип гориво за топла вода и отопление “, добавя публичният бранител.

Диана Ковачева акцентира, че ако доставките на нужните количества природен газ за м. август 2022 година са обезпечени с контракти, не би следвало публичният снабдител да отсрочва внасянето на заявление за одобряване на цени в сходство с условията на Наредба № 2/2013 година за контролиране на цените на природния газ.

„ Като публичен бранител считам, че гарантирането на сигурността и непрекъснатостта на снабдяването с природен газ на битовите клиенти на този тип гориво и на топлофикационните сдружения е от основно значение за посрещането на главните енергийни потребности на към 1,5 млн. български жители “, безапелационна е проф. Ковачева.
Източник: eurocom.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР