Снимка БГНЕСВицепремиерът Томислав Дончев каза в предаването Неделя 150на БНР,

...
Снимка БГНЕСВицепремиерът Томислав Дончев каза в предаването Неделя 150на БНР,
Коментари Харесай

Томислав Дончев: Държавата заяви желание за участие в сделката за ЧЕЗ, за да се овладее общественото напрежение

Снимка БГНЕС
Вицепремиерът Томислав Дончев сподели в предаването " Неделя 150 " на БНР, че страната е декларирала предпочитание да взе участие в договорката за ЧЕЗ заради неналичието на други механизми да се овладее обстановката със създавалото се публично напрежение:
„ Никой от нас не може да се държи като служител, да вдигне ръце или плещи и да каже: „ В последна сметка ние нямаме каквито и да било благоприятни условия. Ние няма по какъв начин по закон да влияем върху тази договорка. “ Такъв отговор не би бил задоволителен. По тази причина, малко или доста изключително, беше подхваната сходна стъпка. Дали тя е безспорна – не, не е безспорна. Абсолютно прям съм. "

Дончев очерта пред Националното радио спорния темперамент на сходно решение: " Едно сходно решение, даже да се стигне до вид, който допуска присъединяване на страната като съучастник, слага всички останали български жители, които са на териториите, обслужвани от другите енергоразпределителни сдружения, в някаква степен неравнопоставено състояние. Ако приемем, че държавното присъединяване подсигурява по-силен надзор и по-силни механизми за съблюдаване на публичния интерес, за какво това да е годно единствено за една част от територията на страната? Аз мога да слага и други въпроси, само че обстановката малко или доста беше изключителна, нямайки други механизми страната да се намеси и се багра, че това беше единствената стъпка. "

Разликата сред 33 и 34% дялово присъединяване на страната е голяма, не би имало смисъл от по-ниско от 34% присъединяване, тъй като то не би дало особени принадлежности да се взе участие в процеса на взимане на решения, уточни още Дончев по отношение на държавното присъединяване. Като напомни, че обстановката към договорката за ЧЕЗ по думите му е била " нагорещена и значително истеризирана не без присъединяване на политически сили ", вицепремиерът означи:

" Има страхове, има обществени страсти, с които би трябвало да се внимава. Политиката със систематичното подклаждане на публични страхове е неекологична, тъй като влезлите в обществото страхове не отмират за година или две. И даже някой, след година, две, три, четири или пет години да влезе в ролята на ръководещ, може да се наложи да успокоява страховете, които самичък е посял. “

Въвеждането на по-директен режим за действия, свързани с ремонта на оградата по границата с Турция, като тип изключение от общия ред, по който се разпореждат публични поръчки, е допустимо, разяснява Дончев другата гореща тематика от седмицата - утвърденото от Народното събрание ремонтите на граничното оборудване да излязат от режима на публичните поръчки:

" Самите наставления разрешават, когато става дума за дейности, свързани с националната сигурност - бедствия, повреди, рецесии и по този начин нататък, да се заобикаля нормалният режим на възлагане. Защото добре знаете, че една социална поръчка според от това дали има или няма обжалване, може да се разпорежда в интервал сред 3-4 месеца и една година. Когато става дума за спешна обстановка е безусловно несериозно да се чака една година. "

Запитан по какъв начин гледа на слагането на въпроса за парцелите на тракийските бежанци на идната среща Европейски Съюз – Турция във Варна, за каквото упорстват от Българска социалистическа партия, Томислав Дончев посочи, че форматът на срещата не не разрешава изрично слагането и на национални въпроси, само че се приема зле от сътрудниците и това даже е " един от рефлексите на неопитна държава-членка “. Няма по какъв начин това да е тематиката, с която да стартират диалозите, тъй като и Европейски Съюз, и Турция имат съществени тематики за полемики, а България е в ролята на медиатор, добави Дончев. по-голям съгласно него е въпросът структурно към какво ще се концентрират диалозите:

" Отношенията Европейски съюз - Турция, свързани с преодоляване на мигрантския напън, единствено и само и финансовите задължения на Европейския съюз или други задължения, или подтекстът ще бъде уголемен и ще се разясняват и други въпроси, т.е. връзките Европейски съюз - Турция, само че оттатък този съответен проблем. Трудно ми е да направя прогноза. Това значително зависи от позициите, които ще съобщи или които ще се опита да вкара като част от дневния ред турската страна. "

В отговор на въпрос България поддържа ли Турция по пътя й към еврочленство вицепремиерът посочи, че в случай че въпросът е звучал настоящо преди 10-15 години и тогава е предполагал еднопосочен отговор, то през днешния ден изискванията са други и да се отговори с „ да “ или „ не “ в променения подтекст е несериозно. Европейски Съюз е доста овладян по тематиката за разширението и е коствало съществени политически старания тематиката за разширението даже на Западните Балкани да бъде вкарана в политически оборот, разясни Дончев, съгласно който е в реда на нещата е да се обясни и каква е дълготрайната визия на Турция:

" Не забравяйте, че в случай че за една страна като България исторически, за едни страни като Западните Балкани участието в Европейския съюз няма особена опция, прилежаща Турция има опция. Тя или може да ориентира цялата си и външна политика, и партньорство, и икономическа политика в посока Европейския съюз, само че тя има други варианти. Поради чисто географски предпоставки, тя би могла да играе друга роля в Азия и не съм сигурен дали едната догадка не изключва другата. Така че в някаква степен този въпрос, подложен сега по подобен метод, няма сигурно същото звучене, каквото би имал преди 10 или 15 години, когато въпросът беше да вземем за пример дали Турция във връзка с участието ще напредва в договарянията, ще затваря глави и така нататък. В момента нещата са в напълно друга точка. "

Вицепремиерът разгласи пред БНР мнение, че България има интерес да бъде обградена единствено от държави-членки: " Защото да си външна граница на Съюза е тежко и мъчно, изключително когато имаме външни рецесии като да вземем за пример мигрантския напън. От друга страна, България като член на Европейския съюз няма никаква изгода в Европейския съюз да има страни, които не са подготвени за пълноценно участие. "

В разбора си по друга настояща тематика от последните дни - ще гони ли България съветски дипломати, както настояват авторитетни западни медии, Томислав Дончев съобщи: " Този диалог в България, в това число и във връзка с този злополучен, не знам по какъв начин да го нарека, случай или нещо друго (ще ми се когато всички следствия приключат, да разсъждаваме на база много по-конкретни данни), влизат в матрицата България кой кого люби буйно повече - Запада или Русия, което не е доста градивен разговор, освен тъй като е прочувствен. По принцип разсъжденията по матрица рядко са новаторски. "
Запитан имало ли е напън по отношение на страната ни за изгонването на съветски дипломати, Дончев бе сбит: „ Не знам за подобен напън. “
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР