Психолог: Случаят „Биляна Петрова“ не е изолиран, следродилната депресия не е мит
Случаят с Биляна Петрова не е изключение и от време на време се стига до сходен драматичен край макар мощната воля и напъните на всички да спасят индивида. Това разяснява психологът Татяна Райнова . Във тя отбелязва, че казусът не е в неналичието на грижа в здравната система, а в неналичието на централизирана политика в посока предварителна защита и навременна помощ .
„ Следродилната меланхолия е диагноза, която попада в Международната подредба на заболяванията и се диагностицира по ясно разказани критерии от експерти, които вършат оценка на положението все още. Не можем да предвидим дейностите на пациента и развиването на диагнозата, само че можем да повлияем на методите за справяне, да потърсим и активираме запаси в интерес на лекуването “ , показва тя.
„ Следродилната меланхолия не е мит. А стигмата към психологичните болести, която продължава да витае в обществото ни, като че ли стяга още повече примката “ , прибавя експертът.
Райнова акцентира, че решението да се потърси помощ в сложен интервал или спешен миг не всеки път е елементарно . По думите й установяването на контакт със експерт е персонален избор , който следва осъзнаването на съществуване на проблем . А в подтекста на грижата за психологичното здраве оказването на съответна поддръжка на непосредствен има обществено измерение – за всички нас, заключва тя.
Същевременно стана ясно, че сега в Центъра за психологично здраве , където е била прегледана Биляна Петрова преди да посегне на живота си, тече инспекция . От управлението на лечебното заведение изпратиха известие до „ Българска национална телевизия “, в което показват, че дамата е била доведена там на 15 октомври по обяд от непосредствен и от екип на „ Спешна помощ “. Преди завършването на прегледа обаче тя е напуснала центъра.
Мъжът й Мартин Велев разказа жена си като най-всеотдайната и невероятна майка на света, само че допуска, че през лятото е изпаднала в меланхолия след раждането на второто си дете. Това го удостоверява и братовчедка й Теодора Барулова , която показа за „ Българска национална телевизия “: „ Биби в действителност не се усещаше добре през последните няколко седмици. Говорили сме неведнъж, споделяше, че не се усеща добре, че се усеща депресирана, че подлага под подозрение грижите, които поставя за децата, макар че те в действителност са на 100%. Беше на доктор, била е на психолог, беше открита следродилна меланхолия. “
Припомняме, че младата жена беше открита мъртва на 16 октомври . Предполага се, че сама е поставила завършек на живота си. От полицията обявиха, че по случая текат процесуално-следствени дейности . Трагедията провокира вълна от съпричастност в обществената мрежа и сложи фокус върху това какъв брой може да е рискова следродилната меланхолия и какъв брой е значима предварителната защита.
Протестна подготвеност: Помощник-фармацевтите желаят повече права и самопризнание