Следвайте Гласове в Дължим пари за 14 872 400 MWh

...
Следвайте Гласове в Дължим пари за 14 872 400 MWh
Коментари Харесай

Заради Кирил и Асен България може да плати 2 млрд. лева на Газпром за неизползван газ

Следвайте " Гласове " в
Дължим пари за 14 872 400 MWh необработен газ

Лъжите и основаният безпорядък в енергетиката и доставките на газ от държавното управление на “Промяната ” ще ни костват милиарди левове, обявиха пред “Труд News ” енергийни специалисти и народни представители от разнообразни парламентарни групи още сутринта в петък след информацията, че арбитражният съд в Стокхолм е разпоредил на финландската компания Gazum да заплати на “Газпром Експорт ” над 300 млн. евро просрочени отговорности за доставки на газ и по отношение на неизпълнението на задължението “вземи или заплати ” (take or pay, б. р.), както и лихви за забавено заплащане.
“В Стокхолм арбитражът, нещо за което Делян Добрев предизвестява от месеци, одобри и осъди Финландия за 300 млн. евро по контракта за Газпром. Ако същият съд или сходен отсъди за България, ние ще би трябвало да платим над 2 милиарда лв. ”, разяснява сериозния проблем малко по-късно водачът на ГЕРБ Бойко Борисов.
“България и респективно “Булгаргаз ” е в същото състояние поради едностранното прекъсване на заплащането по контракта с “Газпром Експорт ” откакто кабинетът на Кирил Петков и Асен Василев не одобри да работи по двувалутната скица, препоръчана от съветската газова компания и най-лошото е, че към този момент стартира да се основава правосъдна процедура ”, признаха висши чиновници от “Булгаргаз ”, които още през месец април са предизвестили членове на тогавашния Министерския съвет за сериозните последици от трибунал, в случай, че страната ни спре да заплаща за газа по контракта с съветската компания.

“Труд News ” още преди месеци заяви, че интернационалната консултантска компания White and Case е предизвестила Българския енергиен холдинг, че при положение, че “новият механизъм на заплащане не основава опасности и не води до спомагателни разноски за “Булгаргаз ”, то отводът на “Булгаргаз ” би отслабил позицията на българската страна при арбитражен спор с “Газпром Експорт ”.
Точно една от най-квалифицираните юридически адвокатски фирми в света, която разполага със съществени американски и британски юристи, е описала и разновидността с позоваване на форсмажор от страна на “Газпром Експорт ”. А точно, в случай че “Булгаргаз ” откаже заплащане по новия механизъм, “Газпром Експорт ” би разполагала със мощни причини, че Указът на президента на Руската федерация е фосмажорно събитие според Договора ни за доставка на газ. По времето на държавното управление “Петков ” е подценен и фактът, че “Газпром Експорт ” осведоми “Булгаргаз ” ЕАД за неспособност да извърши задължението си за доставка по Договора ни заради съществуването на форсмажорни условия. Руската страна дава документ за форсмажор, публикуван от Търговско-промишлената палата на Руската Федерация и удостоверява подготвеност да извърши в цялостен размер отговорностите си доставка, ако получи заплащане от “Булгаргаз ” по новия механизъм през двувалутни сметки в “Газпромбанк ”.
Най-притеснителното събитие за България от решението на арбитража в Стокхолм, че е признава издаването на Указ №172 на президента на Руската федерация от 31.03.2022 година за прекосяване към възнаграждение на газа в рубли като форсмажорно събитие, както и че с решението се удостоверява законосъобразността на прекъсването на доставките на природен газ от “Газпром Експорт ” към Финландия при положение, че купувачът не заплати в рубли, разясниха пред “Труд News ” адвокати със сериозен опит в търговски разногласия.
Според контракта сред “Булгаргаз ” и “Газпром Експорт ”, който изтича на 31 декември тази година, възможни арбитражни въпроси сред двете сдружения се вземат решение в Париж по швейцарското право. Енергийни специалисти припомниха, че страната ни получава годишно към 30 653 000 MWh от “Газпром Експорт ”, а след 27 април до края на годината невзетите, само че дължими за възнаграждение количества по клаузата “вземи или заплати ” са към 14 872 400 MWh при междинна цена от 90$ за MWh. Към крупната сума би трябвало да се прибавят лихви, неустойни и други разноски.
“Договорът с “Газпром Експорт ” е пресечен без публично решение на Министерски съвет, необичайно по какъв начин по този начин вместо “Булгаргаз ”, частна компания резервира потенциал ”, съобщи от трибуната на Народното събрание и депутатът от Българска социалистическа партия Драгомир Стойнев. Както е известно, на 13 април 2022 година на оперативно заседание на кабинета “Петков ” е решено “Булгаргаз ” да не заплаща газа по контракта с “Газпром ” в рубли, само че документално решение или стенограма няма.
През август месец Асен Василев беше декларирал, че “България има доста положителни шансове при арбитражно дело против “Газпром износ ”. Експерти прецизираха, че финландската компания Gasum е завела делото против съветската компания през месец май, само че видно от известията за изхода от арбитража, “Газпром Експорт ” към този момент има мощна точка в своя изгода с признаването на президентския Указ№172 за форсмажор.
Искането е заплащанията да са в рубли вместо в евро
От Gasum няма да разясняват повече случая по време на договарянията

Финландската компания Gasum не загатва в формалното си известие, че е наказана да заплати по клаузата “Take or Pay ” за контрактуван, само че необработен газ, само че декларира, че няма да разяснява повече арбитражното решение по време на договарянията с “Газпром Експорт ”.
Според информацията от уеб страницата на Gasum, през април от “Газпром Експорт ” са показали на Gasum искане заплащанията да са в рубли вместо в евро, както е по дълготрайния контракт за доставки на газ. “Gasum не одобри това искане. Освен това фирмите имаха обилни различия и във връзка с някои други условия. През май Gazprom Export спря доставките на газ за Gasum. Поради тези аргументи Gasum отнесе въпроса до арбитраж ”, оповестява финландската компания.
“На 14 ноември арбитражният съд издаде решение, което гласи, че Gasum не е длъжен да заплаща в рубли и по препоръчаната от съветската страна процедура за заплащане на природния газ ”, оповестява още Gasum. В оповестената информация на уеб страницата на компанията няма данни за клаузата “take or pay ”.
Но от Gasum оповестяват, че водят договаряния с “Газпром Експорт ”: “Арбитражният съд подреди на Gasum и “Газпром Експорт ” да продължат двустранните договаряния по контракта за разрешаване на актуалната обстановка. Доставките на природен газ от Русия в сходство с контракта за доставка на Gasum към този момент няма да продължат.
От Gasum декларират, че няма да разясняват повече случая по време на договарянията.

Още на 8 юни 2022 г.  “Труд News ” публикува части от писмото на интернационалната компания White and Case, в което ерудираните консултанти показват непосредствено заплахата от оповестяване на форсмажор от съветска страна по Договора сред “Булгаргаз ” и “Газпром Експорт ”.

На 28 юли  “Труд News ” показа части от копие от контракта сред “Газпром Експорт ” и “Булгаргаз ” за доставка на природен газ, където в Глава 14 от документа ясно са разказани събитията при форсмажор. Тогава Временната комисия за прекъсването на газа в 47-ото Народно събрание направи умозаключение, че “не е проучен рискът при третиране на разногласието сред страните за разрешаване от Арбитражен съд в Париж, според използваното към контракта непознато материално право, а точно - швейцарско ”.
В министерството на енергетиката:
Вътрешна инспекция търси документи за тайния меморандум с Gemcorp

В енергийното министерство няма информация по какъв начин е определена компанията Gemcorp.
В министерството на енергетиката тече вътрешна инспекция на документи по тайния меморандум с Gemcorp, който бе подписан от държавното управление на “Продължаваме смяната ”, само че в следствие сякаш преустановен. Това научи “Труд News ” от източници от енергийното министерство във връзка на огласения от водача на ГЕРБ Бойко Борисов писмен отговор на енергийния министър Росен Христов до депутатката от ГЕРБ Десислава Трифонова. Стойността на меморандума бе за близо 1 500 000 000 $, само че не е обсъждан с специалисти от министерството. Служебният министър Христов е питан по особеностите на Меморандума и на коя дата българската страна желае прекратяването му и на коя дата е преустановен.
В писмения отговор до Трифонова обаче липсва отговор на последния въпрос. Посочва се, че меморандума с Gemcorp и държавното управление “Петков ” е по отношение на “планиране и създаване на мощности за произвеждане на сила и енергиен преход, различни и стратегически доставки на газ, чиста сила, развиване на търговски нуклеарни и хибридни енергийни мощности ”.
“В министерството на енергетиката не са налични документи за извършени договаряния преди подписването на 23 март 2022 година на въпросния Меморандум. Не разполагаме с информация по какви критерии е определена компанията Gemcorp ”, се споделя още в писмения отговор на Росен Христов до Десислава Трифонова.
 
Източник: " Труд "
 
19 Ное 202247018 Ное 2022390717 Ное 2022721115 Ное 2022808314 Ное 2022365011 Ное 20226323КоментариНапиши коментарИмеEmailКоментарИзпрати ЧетениКоментирани16 Ное 2022165415 Ное 202236318 Ное 2022115524 Sep 20222795
Ние и нашите сътрудници използваме технологии като за персонализиране на наличието и рекламите, които виждате, както и с цел да проучваме трафика на уеб страницата. Изберете “Приемам ”, с цел да приемете потреблението на тези технологии. За повече информация, апелирам запознайте се с обновените и на Гласове.ком ЕООД
Източник: glasove.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР