Следим мутациите на коронавируса в България много внимателно. Всяка седмица

...
Следим мутациите на коронавируса в България много внимателно. Всяка седмица
Коментари Харесай

Проф. Кантарджиев: Следим мутациите на COVID-19 внимателно, у нас е само британският вариант

Следим разновидностите на ковид в България доста деликатно. Всяка седмица се изследват към 400 варианта на позитивни, което прави 5-6% от позитивните PCR проби от цялата страна. Това сподели на постоянния брифинг на Националния действен щаб шефът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев.

" Слава богу, с изключение на английският вид, който сега е 100% в България, не сме уловили индийски, бразилски и южноафрикански. За страдание, в наши прилежащи страни има засечен импорт на такива случаи ", посочи той.

Проф. Кантарджиев посъветва всеки, който се връща у нас от страни, където има такива варианти, да съблюдава прецизно карантинните ограничения и да не се събира незабавно с доста хора. Той изясни, че коронавирусът мутира четири пъти по-малко от вируса на СПИН-а и осем пъти по-рядко от този на грипа.

" Мутациите са инцидентни феномени, а не се провокират от нещо. За да бъдат одобрени и да се трансфорат в нов вид, трябват няколко аргументи. Една от тях е, когато имунизацията не се прави за малко време. Именно по тази причина Европейски Съюз направи всичко допустимо, тъй че страните да стартират едновременно и с доста бърз ритъм да се организира имунизацията ", разясни проф. Кантарджиев.

" Много сме деликатни, тъй като през последните осем месеца излязоха известия, че когато вирус в клетъчна просвета се развива и пасира и бъде третиран със серуми на преболедували и имунизирани хора, появили се разновидности, които по-слабо им работят антителата, могат да се затвърдят ", добави шефът на НЦЗПБ.

Той успокои, че основата при отбраната от тази вирусна зараза е клетъчният имунитет на преболедувалите и този, който се развива след имунизация. " Там нещата са доста по-балансирани и спокойни. Засега няма подобен генетичен наложил се вид, на който сегашните ваксини не работят. Действат, само че в по-слаба степен. Слабо влияят на южноафриканския, на бразилския и на индийския вид на вируса. В Индия заради огромния брой население и незадоволителната едновременна имунизация се позволи придвижването на този вариант, в който има 4-5 разновидности, които са свързани с смяна на белтъка, което понижава афинитета на антителата ", изясни проф. Тодор Кантарждиев.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР