След щетите, които нанасят на озоновия слой, хлорофлуоровъглеродите (или CFC)

...
След щетите, които нанасят на озоновия слой, хлорофлуоровъглеродите (или CFC)
Коментари Харесай

6 април 1938 г. - Плънкет изобретява тефлона

След вредите, които нанасят на озоновия пласт, хлорофлуоровъглеродите (или CFC) са личност нон грата в актуалния свят. През 30-те години обаче те са най-горещата наклонност в науката за замразяването.

Младият химик от “Дюпон” Рой Плънкет се пробва да направи нов тип CFC. Теорията му е, че в случай че накара съединението TFE (тетрафлуороетилен) да реагира с хидрохлоридна киселина, ще получи замразяващия сътрудник, към който се стреми.

За начало на опита, който бил извършен на 6 април 1938 година, Плънкет си набира огромно количество газообразна TFE, охлажда я и я затваря в железни кутии, с цел да издържи досега, в който ще бъде употребена. Когато пристигнало времето да отвори контейнера и да смеси газа с хидрохлоридната киселина, от кутията не излязло нищо. Газът бил липсващ.

Само че не било напълно по този начин. Разстроеният Плънкет раздрусал капака на кутията. От него паднали някакви бели люспи. За шанс на всички фенове на омлета, той им обърнал внимание и ги предал на други учени от “Дюпон”. Така се ражда покритието, което всички имаме през днешния ден на тиганите си.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР