България има редовно правителство! Парламентът избра кабинет „Желязков“ след бурни дебати
След политическите договаряния и интензивни диспути публично стана министър-председател на България. Съставът на новото държавно управление беше утвърден със 125 гласа „ за “, 114 „ срещу “ и без въздържали се. Президентът Румен Радев връчи първия мандат на ГЕРБ-СДС на 15 януари, а още същия ден те показаха цялостния състав на държавното управление. В залата на Народното събрание участваха президентът, вицепрезидентът Илияна Йотова, Българският патриарх Даниил и министри от служебния кабинет.
Правителството включва трима вицепремиери и 19 министри , разпределени сред съдружните сътрудници – ГЕРБ-СДС /11 министри/, Българска социалистическа партия /4 министри/ и „ ИТН “ /4 министри/. В изявлението си пред депутатите Росен Желязков акцентира, че новият кабинет ще работи за непоклатимост и възстановяване на виталния стандарт на жителите.
„ Правителството ще изведе за собствен приоритет качеството на живот на хората, с фокус върху образованието и опазването на здравето. Важни задания са още гарантиране на върховенството на правото, устойчиви финанси, уравновесен бюджет и участието на България в еврозоната. “
Вицепремиерите Томислав Дончев /ГЕРБ-СДС/, Атанас Зафиров /БСП/ и Гроздан Караджов /ИТН/ ще дават отговор за разнообразни стратегически посоки, като измежду основните цели на новата власт ще бъдат енергийната сигурност и модернизацията на армията.
Новото държавно управление срещна мощна опозиция от страна на „ Възраждане “, „ Продължаваме промяната – Демократична България “ (ПП-ДБ) и партия МЕЧ, които разкритикуваха кабинета като „ договорка за власт без идеологически основи “. Костадин Костадинов от „ Възраждане “ дефинира новото държавно управление като изменничество към гласоподавателите:
„ Това държавно управление стартира политическия си живот с две изменничества – от Българска социалистическа партия и „ ИТН “. По време на акцията те не споделиха на гласоподавателите си, че ще създадат държавно управление с ГЕРБ. “
Подобна беше и позицията на Радостин Василев от МЕЧ , който назова обединението „ триумвират на Борисов, Трифонов, Доган и Българска социалистическа партия “:
„ Днес се ражда държавно управление на задкулисието, което няма да подсигурява националния интерес, а ще задълбочи рецесията на доверие. Това ръководство е обречено да падне с срам. “
В своята рецензия Николай Денков /ПП-ДБ/ назова новата коалиция „ политически изправителен изпит за ГЕРБ “ и съобщи, че държавното управление няма да обезпечи същинска промяна в ръководството.
От друга страна Движение за права и свободи изрази поддръжка за кабинета, без да взе участие в изпълнителната власт. Депутатът Джевдет Чакъров акцентира, че партията поддържа основаването на постоянно държавно управление, тъй като страната се нуждае от непоклатимост :
„ Крайно време е да се постави завършек на политическата неустойчивост посредством кабинет, структуриран на основата на правила, цели и съответни цели. “
Със своето встъпване в служба кабинетът „ Желязков “ се изправя пред редица провокации – икономическата неустойчивост, присъединението към еврозоната и разтърсванията в правосъдната система. Политическото напрежение в Народното събрание демонстрира, че опозицията няма да се помири елементарно, а бъдещето на държавното управление ще зависи от способността му да удържи болшинството.
Времето ще покаже дали ще успее кабинетът „ Желязков “ да обезпечи непоклатимост или ще последва ориста на предходните краткосрочни държавни управления .
Кирил Петков: Страх ме е, че ДПС-Ново начало могат да са ръководещи