След няколко силни години пазарът на бизнес имоти регистрира драстичен

...
След няколко силни години пазарът на бизнес имоти регистрира драстичен
Коментари Харесай

Драстичен спад на инвестициите в бизнес имоти, обемът на сделките се върна към най-слабите си нива

След няколко мощни години пазарът на бизнес парцели записва фрапантен спад на капиталовите продажби през деветмесечието на 2019 година В съпоставяне със същия интервал на миналата година вложенията са намалели със 77%, демонстрират данните на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton.

Общият размер от покупко-продажби за настоящето деветмесечие е 108 млн. евро, като включително влизат покупки на офисни, търговски и индустриални площи, хотели и имоти за строителство на бизнес здания. През същия интервал на предходната година общата стойност на тези транзакции е надхвърлила 460 млн. евро. Като интензивност актуалната година се приближава до пазара през 2013 година, когато общият размер от капиталови придобивания бе под 100 млн. евро. Тогава обаче преобладаваха покупко-продажбите за подценени активи и строителни терени в резултат от световната рецесия, до момента в който в този момент купувачите са по-скоро в изчаквателна позиция.

 „ Въпреки че се случва на фона на по-мащабната картина на европейските пазари, където към полугодието следим 11% по-нисък размер транзакции в съпоставяне със същия интервал на предходната година, пазарът у нас страда от лични проблеми. Голяма част от аргументите се коренят в нереалните упования на притежателите на парцели във връзка с цени и рентабилност от покупко-продажбите “, разяснява Явор Костов, управител „ Капиталови пазари “ в Cushman & Wakefield Forton.

По думите му понижение на интензивността се следи във всички сегменти на пазара, като най-осезаемо е то при комерсиалните площи. Последната огромна продажба в ритейл сегмента бе тази на Mall of Sofia през 2018 година

„ Ръстът на електронната търговия докара до спад на транзакциите с търговски площи в световен проект и нашият пазар не е изключение. Политиката на доста непознати фондове към този момент даже изключва вложения в сходни активи “, добави Явор Костов.

Слабата ликвидност и надценяването на парцелите е повода за отлива на вложители от сегмента на офис площите. По оценка на Cushman & Wakefield Forton и на този пазар продавачите имат доста оптимистични упования на фона на слабия капиталов интерес, по-неблагоприятните условия за финансиране спрямо конкурентни пазари и неналичието на подобаващ артикул – работещи и отдадени чартърен с дълготрайни контракти, първокласни офис здания. Трябва да се означи, че съществува риск от напън върху наемните равнища и приходите на съществуващите планове заради стартиралите градежи на нови офисни планове. Очакванията за доходността при капиталови покупко-продажби с първокласни офисни активи остава постоянна в границите на 7.5-8%, като би трябвало да се има поради, че не всички нови здания могат да се класифицират като първокласни и забавни за дейните вложители на пазара.

Сходна е картината на пазара на логистични площи, където също няма предложение на приключени и дълготрайно отдадени чартърен парцели. По оценки на Cushman & Wakefield Forton доходността при капиталови покупко-продажби с първокласни активи на този пазар е към 8.5%, до момента в който евентуалните продавачи търсят надалеч по-ниски равнища на рентабилност и по-високи продажни цени. В допълнение към това цената на земята и строителството на складови площи в България е по-висока от тази на прилежащи пазари.

“Свидетели сме на внезапна смяна на изискванията. Имам всички учредения да съветвам притежателите, които търсят продажба, да обмислят деликатно офертите и упованията си. Ако пазарът не откри баланс посредством отстъпки, има риск да отчетем спомагателен спад на размерите. А притежателите на бизнес планове да се окажат дълготрайно обвързани с тях. ”, разяснява Михаела Лашова, ръководещ сътрудник в Cushman & Wakefield Forton

Според Лашова всички продавачи у нас би трябвало деликатно да наблюдават останалите пазари в Централна и Източна Европа, които оферират по-добри маржове сред финансиране и рентабилност и доста по-висока ликвидност спрямо нашата страна. Данните демонстрират, че въпреки и районът като цяло да отбелязва лек спад спрямо миналогодишните размери, обособени пазари, като Румъния и Чехия демонстрират по-добри резултати, а България губи конкурентност.   
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР