След нас в класация е Литва с 23 на сто

...
След нас в класация е Литва с 23 на сто
Коментари Харесай

1/3 от българите пестят от отопление, според данни на Евростат

След нас в ранглиста е Литва с 23 на 100 и Кипър с 21%. Страните, в които минимум хора ще имат проблем със сметките си за отопление са Австрия 1,5% и Финландия 1,8%. Какви са аргументите ние да сме първи по неспособност да се отопляваме и можем ли да ги стигнем австрийците, споделя репортаж на Народоосвободителна въстаническа армия. 

В фамилията на Ани Петрова даже не се повдига въпросът да се вършат взаимни отстъпки с топлината.

" В началото на есента преди да почнем да палим парното, използвахме ток в моята спалня, тъй като имам малко детенце. През цялата нощ работеше нагревател ”, описа дамата.

За да оцелеят, Петрови са минали на отопление с дърва.

" Миналият месец купихме 5 кубика дърва. До един месец би трябвало да поръчаме най-малко още 5 и вероятно януари, февруари – отново ”, показа Ани.

Семейството гори към 15 кубика. Тоест, ще им излезе към 1200 лв. за сезона. И това е тъй като са намерили преференциална договорка.

Докато във врачанските села зимата се отопляват на камина и дърва, то в столицата хората най-вече се отопляват с помощта на " Топлофикация ”

От сдружението към този момент разясниха, че сметките на 73% от клиентите им са до 100 лв., близо 17% от фактурите са сред 100 и 150 лева и единствено към половин % от сметките са над 300 лева  Тази година " Топлофикация ” пусна парното с 19 дни по-рано по отношение на предходната година през октомври, защото среднодневната температура беше 8 градуса, а през октомври 2020 година е била - 12,6 градуса. Но семейство Камбушеви настояват, че поради повреди са имали парно единствено 4 дни през октомври тази година, а сметката е като за 4 седмици и повече.

" Сумата е огромна и в дните, в които нямахме парно ”, споделя Радостина Станчева-Камбушева.

Освен по-ниските температури въздействие оказва и повдигането на цената на парното от юли с близо 20 %, припомнят от " Топлофикация ”. Разходите за топлота през октомври се оказват единствено затопляне за това, което следва януари месец. Тогава се чака повишаване с сред 20 и 30% поради цената на природния газ, която пораства нагоре от лятото. Някои специалисти даже предвиждат 50% растеж. Причината - цената на газа за контролирания пазар е скочила два пъти за една година. И това към момента не е добавено към цената на парното. Високите цени се оказват голям проблем и за държавните лечебни заведения. Наред с другите предпоставки за трупане на задължения, увеличението в цената на елетроенергиятата ги слага в напълно неизпълним недостиг.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР