През 2024 г. централните банки поеха по път, който може не всички да извървят докрай
След две години на висока инфлация, когато международните централни банки трябваше да вдигнат лихвите си, ограничавайки парите в обращение, успокояването на цените и охлаждането на стопанските системи през 2024 година насочи към курс на понижаване на цената на кредитирането.
Седем от десетте съществени централни банки на развитите стопански системи през миналата година намалиха лихвите си, като единствено Австралия и Норвегия към момента задържат равнището. Япония, постоянно изключение, следва курс на повдигане на ставките, откакто най-сетне инфлацията в страната стартира да се форсира.
Едва ли е допустимо връщане към равнищата на водещите лихви от преди пандемията от КОВИД-19, когато Управлението за федерален запас (УФР) на Съединени американски щати поддържаше нулеви лихви, а Европейската централна банка (ЕЦБ) навлезе в екзотичния свят на отрицателните лихви, разясняват специалисти.
" Усещането ми е, че няма да се върнем към това. Изглежда неутралната рента е доста по-висока, в сравнение с бе тогава ", сподели американският централен банкер Джером Пауъл.
Т. нар. неутрална рента на централните банки е краткосрочна ставка, осигуряваща равновесието в паричната политика при цялостна претовареност и постоянна инфлация, и дълготрайният блян е връщане точно към тези равнища. За Съединени американски щати и Канада като такова ниво се показват 2 до 2,5 %, за еврозоната и Япония - сред 1 и 1,5 %, за Австралия и Англия - 2,5 до 3 % и нула до 0,5 % за Швейцария.
И в случай че намаляването на лихвите през миналата година, първото от началото на пандемията, бе приветствано и единомислещо предстоящо, то идващите 12 месеца евентуално ще бъдат по-сложни. Някои страни ще продължат бързо с по-нататъшните понижения, а други ще бъдат по-предпазливи. Сигналите може да са по-трудни за разчитане, като вниманието ще бъде ориентирано освен към чисто стопански фактори като равнището на инфлацията и безработицата, само че и към политиката, където да вземем за пример завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом пораждат забележителна неустановеност.
Швейцарската национална банка (Swiss National Bank) бе първата, която доби задоволително убеденост в икономическия цикъл и на 21 март понижи лихвите си. След четири следващи намаления на ставките, на 12 декември регулаторът ги смъкна още веднъж, този път с 50 базисни пункта до 0,5 на 100. Това понижаване бе по-голямо от упованията на пазарите, които залагаха на стесняване с 25 базисни пункта, и стана най-голямото от януари 2015 година насам. По този метод цената на кредитирането доближи най-ниското си равнище от 2022 година на фона на инфлацията от едвам 0,7 на 100 и усилването на швейцарския франк, който е измежду " сигурните " валути, предлагащи на вложителите леговище в интервали на разтърсвания. Швейцарският регулатор остава един от дребното, които не престават да следват без съмнение поетия курс и е допустимо на съвещанието си през март следващата година да слезе и под равнището от 0,5 на 100.
Европейската централна банка (ЕЦБ) реагира постепенно на възходящата инфлация предходната година и евентуално закъсня с прекратяването на повишението на лихвените проценти, се показва в разбор на банка Ай Ен Джи (ING). Едва през юни институцията от Франкфурт пристъпи към намаление на лихвите си, окуражена от намаляването на инфлацията и приближаването й към целевите 2 %. На четири стъпки през годината тя смъкна лихвата си с общо 100 базисни пункта до 3 на 100. Сега централната банка на еврозоната наподобява решена да изпревари кривата и да върне лихвените проценти към неутрално равнище допустимо най-бързо. Пазарите залагат на стесняване на референтния индикатор с близо 110 пункта до края на 2025 година. Въпреки това с появяването на повече опасности за стопанската система на еврозоната и даже в случай че инфлационният напън не изчезне изцяло, се чака ЕЦБ да слезе под неутралната граница, показват анализаторите на Ай Ен Джи, като депозитната рента би могла да доближи ниво от 1,75 на 100 преди лятото. На съвещанието през декември председателката Кристин Лагард открои инфлацията като решаващия фактор за следващи решения, само че те могат да бъдат стимулирани и от потребността да се подтиква икономическият напредък на валутния съюз, който се чака да бъде едвам 0,8 на 100 в края на тази година и 1,2 на 100 следващата година.
Управлението за федерален резерв (УФР) на Съединени американски щати обаче наподобява разколебано в пътя за 2025 година и заема изчаквателна позиция. След декемврийското съвещание президентът му Джером Пауъл съобщи, че следващата година лихвите ще се намаляват с по-бавен ритъм от предстоящото до тогава, като върху паричната политика могат да се отразят някои от предстоящите политики на Тръмп. През 2024 година УФР намали ставките с общо 75 базисни пункта, макар че стопанската система пораства с ритъм, непосредствен до 3 на 100, инфлацията е над целевата, безработицата остава доста ниска, а пазарите на акции и цените на жилищата са на рекордно високи равнища. Централната банка се обоснова с това, че цикълът на повишение на лихвените проценти през 2022/23 година бе най-бързият и нападателен от 40 години насам, а интервалът сред последното покачване на лихвите и първото им намаляване беше извънредно дълъг - 14 месеца при приблизително към шест месеца през последните 50 години.
До съвещанието си през март УФР ще има по-ясна визия за тарифните, данъчните и разходните проекти на Тръмп по време на втория му мандат. Перспективата вероятно понижаване на налози да подкрепи икономическия напредък, до момента в който нови мита тласнат нагоре инфлацията, поддържа упованието за по-бавен и еволюционен път на понижаване на лихвите през идната година.
" Банк ъв Ингланд " (Bank of England) работи по-плавно. На две от съвещанията си през годината тя нямали главната си рента с по четвърт процентен пункт, сваляйки я от нивото от 5,25 на 100 до 4,75 на 100, а през декември реши да я остави без смяна. Инфлацията в страната остава устойчива, изключително в бранша на услугите, ускоряват се и опасенията, че нарастванията на възнагражденията могат да дадат нов подтик на инфлационните процеси. Същевременно се чака новият бюджет на страната за 2025 година със заложените в него спомагателни разноски да подтиква стопанската система. Анализите сочат забележителна възможност следващата година ставките във Англия да се намалят до 3,7 на 100, може би през първата половина на годината.
На 19 декември централната банка на Норвегия резервира главния си лихвен % на 16-годишния най-много от 4,5 на 100 - най-високото равнище на лихви измежду западните централни банки. В вероятност ръководителите й считат, че въпреки към момента да е нужна рестриктивна политика, моментът за започване на облекчение на кредитирането наближава, и се чака да стартира да намалява ставките през март следващата година.
Шведската централна банка " Риксбанк " (Riksbank) понижи на последното си съвещание главната си рента с четвърт процентен пункт до равнище от 2,5 на 100. От регулатора показаха, че " имат учредения да бъдат по-предпазливи " във връзка с идни решения за понижаване на лихвата при започване на 2025 година.
За Японската централна банка (Bank of Japan) 2024 година донесе забележителна смяна в паричната политика и тя стартира цикъл на повишение на лихвите - единствена измежду водещите парични институции. След като през март се отхвърли от негативните лихви и подвигна референтната ставка до 0,25 на 100 през юли, тя резервира това равнище до края на годината, намеквайки обаче, че ново покачване може да последва още при започване на 2025 година. През идната година, както и през тази, решенията на Японската централна банка ще бъдат изненада за пазарите и всякога ще бъдат обусловени от съответните индикатори, като лихвата може вероятно до нарасне до 1 % към края на 2025 година, предвиждат анализаторите на Ай Ен Джи. Очаква се инфлационният напън, свързан от покачването на заплатите, да нарасне, а корпоративните облаги да се подобрят, до момента в който слабата японска йена остане рисков фактор за превишаване на инфлационната цел.
Централната банка на Австралия не се реши да намали лихвата си, запазвайки я на 12-годишен най-много от 4,35 на 100, само че загатна за вероятността да я свие на съвещанието си през февруари поради непредвиденото закъснение на икономическия напредък и задържащия резултат на високите лихви върху разноските на семействата макар данъчните понижения в последно време.
Съседна Нова Зеландия пък през третото тримесечие изпадна в криза, което проправи път за по-агресивни намаления. Централната банка на островната страна към този момент е свалила ставките със 125 базисни пункта до 4,25 на 100 и доникъде на идната година се чака да бъдат заличени още към 100 базисни пункта.
Централната банка на Канада също понижи лихвените проценти с 50 базисни пункта до 3,25 на 100 през декември, като за първи път след експлоадирането на епидемията от КОВИД-19 сви лихвите с половин пункт. Тя уточни, че по-нататъшното облекчение ще бъде последователно, откакто годишната инфлация се форсира до 2 %, само че поради слабата стопанска система на Канада, застрашена от препоръчаните от новоизбрания президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп мита, пазарите дават възможност от 50 % за намаляване с 25 базисни пункта през януари.
Седем от десетте съществени централни банки на развитите стопански системи през миналата година намалиха лихвите си, като единствено Австралия и Норвегия към момента задържат равнището. Япония, постоянно изключение, следва курс на повдигане на ставките, откакто най-сетне инфлацията в страната стартира да се форсира.
Едва ли е допустимо връщане към равнищата на водещите лихви от преди пандемията от КОВИД-19, когато Управлението за федерален запас (УФР) на Съединени американски щати поддържаше нулеви лихви, а Европейската централна банка (ЕЦБ) навлезе в екзотичния свят на отрицателните лихви, разясняват специалисти.
" Усещането ми е, че няма да се върнем към това. Изглежда неутралната рента е доста по-висока, в сравнение с бе тогава ", сподели американският централен банкер Джером Пауъл.
Т. нар. неутрална рента на централните банки е краткосрочна ставка, осигуряваща равновесието в паричната политика при цялостна претовареност и постоянна инфлация, и дълготрайният блян е връщане точно към тези равнища. За Съединени американски щати и Канада като такова ниво се показват 2 до 2,5 %, за еврозоната и Япония - сред 1 и 1,5 %, за Австралия и Англия - 2,5 до 3 % и нула до 0,5 % за Швейцария.
И в случай че намаляването на лихвите през миналата година, първото от началото на пандемията, бе приветствано и единомислещо предстоящо, то идващите 12 месеца евентуално ще бъдат по-сложни. Някои страни ще продължат бързо с по-нататъшните понижения, а други ще бъдат по-предпазливи. Сигналите може да са по-трудни за разчитане, като вниманието ще бъде ориентирано освен към чисто стопански фактори като равнището на инфлацията и безработицата, само че и към политиката, където да вземем за пример завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом пораждат забележителна неустановеност.
Швейцарската национална банка (Swiss National Bank) бе първата, която доби задоволително убеденост в икономическия цикъл и на 21 март понижи лихвите си. След четири следващи намаления на ставките, на 12 декември регулаторът ги смъкна още веднъж, този път с 50 базисни пункта до 0,5 на 100. Това понижаване бе по-голямо от упованията на пазарите, които залагаха на стесняване с 25 базисни пункта, и стана най-голямото от януари 2015 година насам. По този метод цената на кредитирането доближи най-ниското си равнище от 2022 година на фона на инфлацията от едвам 0,7 на 100 и усилването на швейцарския франк, който е измежду " сигурните " валути, предлагащи на вложителите леговище в интервали на разтърсвания. Швейцарският регулатор остава един от дребното, които не престават да следват без съмнение поетия курс и е допустимо на съвещанието си през март следващата година да слезе и под равнището от 0,5 на 100.
Европейската централна банка (ЕЦБ) реагира постепенно на възходящата инфлация предходната година и евентуално закъсня с прекратяването на повишението на лихвените проценти, се показва в разбор на банка Ай Ен Джи (ING). Едва през юни институцията от Франкфурт пристъпи към намаление на лихвите си, окуражена от намаляването на инфлацията и приближаването й към целевите 2 %. На четири стъпки през годината тя смъкна лихвата си с общо 100 базисни пункта до 3 на 100. Сега централната банка на еврозоната наподобява решена да изпревари кривата и да върне лихвените проценти към неутрално равнище допустимо най-бързо. Пазарите залагат на стесняване на референтния индикатор с близо 110 пункта до края на 2025 година. Въпреки това с появяването на повече опасности за стопанската система на еврозоната и даже в случай че инфлационният напън не изчезне изцяло, се чака ЕЦБ да слезе под неутралната граница, показват анализаторите на Ай Ен Джи, като депозитната рента би могла да доближи ниво от 1,75 на 100 преди лятото. На съвещанието през декември председателката Кристин Лагард открои инфлацията като решаващия фактор за следващи решения, само че те могат да бъдат стимулирани и от потребността да се подтиква икономическият напредък на валутния съюз, който се чака да бъде едвам 0,8 на 100 в края на тази година и 1,2 на 100 следващата година.
Управлението за федерален резерв (УФР) на Съединени американски щати обаче наподобява разколебано в пътя за 2025 година и заема изчаквателна позиция. След декемврийското съвещание президентът му Джером Пауъл съобщи, че следващата година лихвите ще се намаляват с по-бавен ритъм от предстоящото до тогава, като върху паричната политика могат да се отразят някои от предстоящите политики на Тръмп. През 2024 година УФР намали ставките с общо 75 базисни пункта, макар че стопанската система пораства с ритъм, непосредствен до 3 на 100, инфлацията е над целевата, безработицата остава доста ниска, а пазарите на акции и цените на жилищата са на рекордно високи равнища. Централната банка се обоснова с това, че цикълът на повишение на лихвените проценти през 2022/23 година бе най-бързият и нападателен от 40 години насам, а интервалът сред последното покачване на лихвите и първото им намаляване беше извънредно дълъг - 14 месеца при приблизително към шест месеца през последните 50 години.
До съвещанието си през март УФР ще има по-ясна визия за тарифните, данъчните и разходните проекти на Тръмп по време на втория му мандат. Перспективата вероятно понижаване на налози да подкрепи икономическия напредък, до момента в който нови мита тласнат нагоре инфлацията, поддържа упованието за по-бавен и еволюционен път на понижаване на лихвите през идната година.
" Банк ъв Ингланд " (Bank of England) работи по-плавно. На две от съвещанията си през годината тя нямали главната си рента с по четвърт процентен пункт, сваляйки я от нивото от 5,25 на 100 до 4,75 на 100, а през декември реши да я остави без смяна. Инфлацията в страната остава устойчива, изключително в бранша на услугите, ускоряват се и опасенията, че нарастванията на възнагражденията могат да дадат нов подтик на инфлационните процеси. Същевременно се чака новият бюджет на страната за 2025 година със заложените в него спомагателни разноски да подтиква стопанската система. Анализите сочат забележителна възможност следващата година ставките във Англия да се намалят до 3,7 на 100, може би през първата половина на годината.
На 19 декември централната банка на Норвегия резервира главния си лихвен % на 16-годишния най-много от 4,5 на 100 - най-високото равнище на лихви измежду западните централни банки. В вероятност ръководителите й считат, че въпреки към момента да е нужна рестриктивна политика, моментът за започване на облекчение на кредитирането наближава, и се чака да стартира да намалява ставките през март следващата година.
Шведската централна банка " Риксбанк " (Riksbank) понижи на последното си съвещание главната си рента с четвърт процентен пункт до равнище от 2,5 на 100. От регулатора показаха, че " имат учредения да бъдат по-предпазливи " във връзка с идни решения за понижаване на лихвата при започване на 2025 година.
За Японската централна банка (Bank of Japan) 2024 година донесе забележителна смяна в паричната политика и тя стартира цикъл на повишение на лихвите - единствена измежду водещите парични институции. След като през март се отхвърли от негативните лихви и подвигна референтната ставка до 0,25 на 100 през юли, тя резервира това равнище до края на годината, намеквайки обаче, че ново покачване може да последва още при започване на 2025 година. През идната година, както и през тази, решенията на Японската централна банка ще бъдат изненада за пазарите и всякога ще бъдат обусловени от съответните индикатори, като лихвата може вероятно до нарасне до 1 % към края на 2025 година, предвиждат анализаторите на Ай Ен Джи. Очаква се инфлационният напън, свързан от покачването на заплатите, да нарасне, а корпоративните облаги да се подобрят, до момента в който слабата японска йена остане рисков фактор за превишаване на инфлационната цел.
Централната банка на Австралия не се реши да намали лихвата си, запазвайки я на 12-годишен най-много от 4,35 на 100, само че загатна за вероятността да я свие на съвещанието си през февруари поради непредвиденото закъснение на икономическия напредък и задържащия резултат на високите лихви върху разноските на семействата макар данъчните понижения в последно време.
Съседна Нова Зеландия пък през третото тримесечие изпадна в криза, което проправи път за по-агресивни намаления. Централната банка на островната страна към този момент е свалила ставките със 125 базисни пункта до 4,25 на 100 и доникъде на идната година се чака да бъдат заличени още към 100 базисни пункта.
Централната банка на Канада също понижи лихвените проценти с 50 базисни пункта до 3,25 на 100 през декември, като за първи път след експлоадирането на епидемията от КОВИД-19 сви лихвите с половин пункт. Тя уточни, че по-нататъшното облекчение ще бъде последователно, откакто годишната инфлация се форсира до 2 %, само че поради слабата стопанска система на Канада, застрашена от препоръчаните от новоизбрания президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп мита, пазарите дават възможност от 50 % за намаляване с 25 базисни пункта през януари.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ