След дълго отсъствие от публичното пространство, почетният председател на ДПС

...
След дълго отсъствие от публичното пространство, почетният председател на ДПС
Коментари Харесай

След дълго мълчание: Доган се появи с философска статия

След дълго неявяване от общественото пространство, почетният ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган разгласява публикация в юбилейния алманах „ Философи 1981. 40 години по-късно. Продължаващи истории ". Пресцентърът на Движението разгласи, че сборникът показва " един от най-емблематичните курсове в историята на Философския факултет на СУ със своите дейни, сполучливи и запаметяващи се персони ". В публикацията, водачът на Движение за права и свободи разяснява геополитиката, историята, гибелта на цивилизациите и прави любопитни аналогии със съвремието, пречупени през призмата на философията.

" В университетските среди бях различим най-вече като " Меди ". Историята на това различнo " именуване " е недоизказаната част от моето личнo съществуване, по тази причина не считам за належащо да се спирам на този въпрос. Към философията започнах да демонстрирам интерес когато бях на 16-17 годишна възраст. Предполагам, че философската си закваска нe дължа на себе си, а на " инцидентното " събитие, че съм се пръкнал като правоприемник на религиозни духовници.

В самото начало се бях увлякъл по Хегел, младохегелианците и Фойербах, а след това и от марксистката теория. Така че, когато станах част от курса по компетентност " Философия ", имах задоволителен умствен и познавателен опит за надграждане и развиване на философската си ориентировка. Ако в този момент би трябвало да стартира житейския си път, бих почнал отново от философията, като самоцел на персоналната екзистенция. Защото тя допуска да търсиш отговор на въпроса: " Защо въобще Космосът и Логосът са такива, каквито са? ", написа Доган.

" Не знам дали е щастлива случайност или " изказ " от езика на ориста, само че попадането ми в този курс по компетентност " Философия " за мен е извънредно задоволство. Там се усещах в една среда със " себеподобни " и с ексцентрично мислещи преподаватели и състуденти. Дължа признателност на всички!

По стичане на събитията и най-много от проектирането на моята личност от " екстра фактори ", аз бях лимитиран да поддържам връзка пълноценно с всички сътрудници и преподаватели, само че мисля, че намирах Модус операнди " ТЕ " да бъдат удовлетворени, а аз да бъда релативно свободен.

Понятийно-категориалното мислене, съчетано с избрана степен на идеализации, е подарък Божи и който усети, че го има, би трябвало да покаже, че това рядко качество не му е обещано безплатно. В случая преразказвам Кант. В смисловия подтекст на моето схващане и опит това значи, че Универсумът чака да покрие инвестицията СИ във времето ", написа още в публикацията си почетният ръководител на Движение за права и свободи.

Почти всички философи в историята на Философията, да речем от Платон до Хайдегер, са си давали сметка каква политическа онтология задават на обществото. В избран смисъл, всяка философия е самоизказ на онтологията на личността на философа, т.е. проективен роман за Аз-а на философа. От тази позиция, мястото и ролята на философията в еволюцията на Универсума придобива изключителна значителност, изключително като модератор на смислообразуването в историята на човечеството. За да бъда вярно свестен, желая да прибавя, че съгласно мен, всички религиозни доктрини са непрестанно опредметяващи се в смислообразуването на индивида и обществото, метафизичен системи, написа философът.

В този подтекст, възходът и гибелта на другите цивилизации е „ превърната форма “ на жизнеспособността на другите философеми и идеологеми. Ако се опитаме да създадем обикновена онтологична холограма на геополитическите процеси на нашата цивилизация, се обрисуват няколко ръководещи параметри на политическото време…

…Либералната народна власт е пазарна народна власт, само че това не води до самодостатъчност на демокрацията, в противен случай, основава предпоставки за непрекъсната рецесия в релацията страна – гражданско общество. Нещо повече, демократичната теория за развиване на обществото изпитва емпирични и „ метафизични “ спазми от резултатите на действието на обществената онтология, която е задала като план за правене на История в света...

…Можем да създадем забавна историческа прилика: когато Хегел става очевидец на Наполеоновите войни за „ сливане на Европа “, той „ афишира “ Наполеон за преобразяване на Абсолютната концепция. Но по подигравка на Историята, единствено след няколко десетилетия, впечатляващият стопански напредък на комунистически Китай показва, че в геополитическо измерение керванът на Историята продължава, а в избран онтологичен смисъл и занапред стартира. И това събитие е най-притеснителният феномен за евроатлантическата онтологична визия за развиването на света.

Въпрос на време е Китай да се трансформира в преобладаващ исполин в планетарен мащаб… “, предвижда Ахмед Доган.

Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР