Сериозни промени предстоят в Стратегическия план за развитие на земеделието

...
Сериозни промени предстоят в Стратегическия план за развитие на земеделието
Коментари Харесай

Лозарският сектор иска сериозна ревизия в Стратегическия план

Сериозни промени предстоят в Стратегическия проект за развиване на земеделието въз основата на постъпилите оферти от сектора, с които се срещнаха 13 сдружения в лозаро-винарския бранш, които се срещнаха със заместник-министърът на земеделието и храните Александър Йоцев, оповестяват от Министерство на земеделието и храните.

Браншът беше известен и за идното издание за публично разискване на план на Наредба за изискванията и реда за даване на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския бранш, включени в Стратегическия проект за развиване на земеделието и селските региони на Република България за интервала 2023–2027 година. Бяха показани и плануваните промени в Стратегическия проект по повод интервенциите в лозаро-винарския бранш, на база постъпили от бранша оферти: отпадане на интервенцията за поощряване на винения туризъм; отпадане на активността за понижаване използването на препарати за растителна отбрана и минерални торове от намеса „ Преструктуриране и преработка на лозя “, заради припокриване с идентични екологични интервенции в Стратегическия план; отпадане на условието за закупуване на селскостопанска техника по намеса „ Преструктуриране и преработка на лозя “ единствено от приети групи и организации на производители, като се планува активността да бъде използвана и за самостоятелни аграрни стопани.

За новия програмен интервал ще бъде направена нова Национална стратегия за надзор на вредителите по трайните насаждения през зимния интервал, в която ще бъдат планувани и десертни, и винени лозя. За задачата е образувана работна група към Българската организация по сигурност на храните (БАБХ).

Вече изтече срокът за даване на оферти от страна на заинтригуваните лица по план на Наредба за изменение и допълнение на изискванията и реда за даване на финансова помощ по Национална стратегия за подкрепяне на лозаро-винарския бранш за интервала 2019 – 2023 г.

Проектът е направен съгласно въведените от Европейската комисия краткотрайни изключителни ограничения за намаляване на отрицателния стопански резултат върху бранша от множеството непредвидени условия през последните 3 години. Те са свързани с усложнената икономическа обстановка, резултат от постепенно затихващите резултати на пандемията от КОВИД-19, войната в Украйна и последвалия инфлационен риск за стопанската система, в частност резултатът върху покупателната дарба на жителите. Добрата годишна продукция на винено грозде през 2022 година в страните от Европейски Съюз също е причина за актуалната обстановка, защото създаденото вино е в количества, които мъчно намират пазарна реализация към сегашния миг, а насъбраните ресурси от предходните години в допълнение затрудняват операторите в бранша.

Промените в наредбата са ориентирани към обезпечаване на изключително подкрепяне в лозаро-винарския бранш и даване на опция за превъзмогване на зародилия стопански дисбаланс.

Подготвя се народен щанд на едно от най-големите интернационалните винарски изложби „ Провайн “ в Германия през 2024 година „ Договорената повърхност за българския щанд на ревюто, разноските за което се поемат от Министерство на земеделието и храните, е 202 кв. метра “, уточни заместник-министър Йоцев по време на срещата. Той акцентира, че самодейността е в сходство с към този момент декларираните планове на сегашния екип на министър Кирил Вътев за по-достойно позициониране на бранш „ Земеделие “ и разширението на опциите за реализация на земеделската продукция. Заместник-министър Йоцев насочи покана към представителите на лозаро-винарския отрасъл, дружно с специалисти от министерството, да дефинират  критериите за присъединяване в „ Провайн “ 2024 и да се обезпечи необятна представителност на бранша.

Представителите на бранша бяха осведомени за основаването на Консултативен съвет в лозаро-винарския бранш и бяха осведомени с предлагането на Министерство на земеделието и храните в програмата на държавното управление да се включи правенето на нов Закон за виното и спиртните питиета. На срещата беше показан и напредъкът по създаването на нова осведомителна система за поддържане на Лозарския указател.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР