Сергей Гуриев, един от водещите руски икономисти в миналото, ректор

...
Сергей Гуриев, един от водещите руски икономисти в миналото, ректор
Коментари Харесай

Колко още украинци ще избие Путин?

Сергей Гуриев, един от водещите съветски икономисти в предишното, ректор на Руската икономическа школа, преди 10 години ненадейно бяга във Франция, където през днешния ден е професор по стопанска система и заместник-ректор на парижкия Институт за политически проучвания. Гуриев се занимава с изследвания на властническите режими. В изявление за Дойче Веле () той изяснява за какво западните наказания не са довели до макроикономическа злополука в Русия и предвижда какво ще се случи със страната, откакто Владимир Путин си тръгне.

На въпрос докога ще може Путин да финансира войната на фона на икономическите проблеми и военните неуспехи, Гуриев дава отговор: " Зависи от доста фактори. Путин към този момент се сблъска със съществени финансови ограничавания и в този момент среща компликации с финансирането на войната. Но той има спестени запаси, в това число от предходната година, когато Западът замрази активите на Руската централна банка, само че продължи да купува съветски петрол и газ, давайки пари на Путин. Руската централна банка съумя да се оправи с инфлацията, с приключването на капитали и в действителност избегна макроикономическия колапс. Но съветската стопанска система се намира в криза, а качеството и нивото на живота на руснаците доста спаднаха.

Същевременно виждаме, че да вземем за пример за последните шест месеца линията на фронта в действителност не се е трансформирала - това също е въздействие на икономическите наказания. Те лимитират опциите на Путин да избива украинците.

В съответния случай бих споделил, че войната ще продължи до тогава, до момента в който Путин е на власт. Но още какъв брой украински бойци ще бъдат убити, какъв брой още градове ще бъдат разрушени - ще зависи от това какъв брой пари ще му позволим да получи. "

Според професора по стопанска система Путин постоянно е бил корупционер и е управлявал обкръжението си като началник на мафията. " Затова още щом пристигна в Кремъл, стартира да си строи замък в Геленджик, т.е. той не е строител на империя, по-скоро е строител на дворци, което е нещо напълно друго. С времето обаче той разбра, че с цел да охранява дворците си, които са към 20, би трябвало да сътвори разказ за възобновяване на руската империя. И в случай че повтаряте това в продължение на 10 години, в края на краищата и самите вие стартирате да му вярвате.

Но той в действителност стартира с концепцията: " Живей и разреши и на другите да живеят ". Мислеше си, че ще си строи дворци, само че може би икономическият напредък ще бъде толкоз мощен, че всички ще се примирят както с неговата корупция, по този начин и с централизацията на властта. Но в последна сметка, когато икономическият напредък спря, той разбра, че му би трябвало нов разказ. Именно по отношение на новия разказ бе анексиран Крим. Путин един тип сподели на руснаците: " Да знаете, че приходите ви няма да порастват, само че пък ще бъдете част от империя ".

Именно този бе изборът на Путин - да не прави промени, да не се бори с корупцията, да не разреши страната да стане транспарантна и добре управляема. Той анексира Крим, зае антизападни позиции и стартира последователно да усилва равнището на репресиите, изяснява професорът.

На въпрос какъв брой дълго може да удържи властта Путин и какво ще стане по-късно, Сергей Гуриев​​​​​​​ отговори, че системата е издигната към личността на Путин - той дава на хората от своето обграждане да схванат, че не могат да действат без него. Респективно - когато Путин някой ден си отиде, а той е смъртен човек и към този момент не е млад, системата ще би трябвало да се промени. Но по какъв начин? " Те изначало ще се опитат да координират дейностите си между тях, само че най-после ще видят, че нямат същинска поддръжка от популацията. Оттам нататък, с цел да я получат, или ще открият нещо от вида на севернокорейския режим с най-жестоки репресии, или ще им дотрябва стопански подем, а за него ще им се наложи да водят договаряния със Запада и с Украйна за събаряне на глобите. Така че, в случай че Путин си отиде, ще забележим нещо като една нова перестройка. "

Дали Путин ще почине, дали ще го убият или ще го отстранят от властта? Въпросът е комплициран. Недемократичните режими се трансформират непредсказуемо, уверен е съветският специалист.

Заглавието е на Faktor.bg
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР