Марко Рубио: Русия и Украйна трябва да направят отстъпки, за да сложат край на войната
Сенатор Марко Рубио, номиниран от новоизбрания президент Доналд Тръмп за държавен секретар на Съединени американски щати, сподели през днешния ден, че както Русия, по този начин и Украйна ще би трябвало да създадат отстъпки, с цел да се постави завършек на войната в Украйна, предадоха международните организации, представени от Българска телеграфна агенция.
" Това ще бъде сложна работа ", сподели Рубио на чуването си за одобряване на този пост пред Комисията по външни връзки в Сената на американския Конгрес. Той добави, че се надява да бъде реализирано преустановяване на огъня в спора, само че с цел да се случи това, и двете страни би трябвало да разполагат със свои лостове за въздействие.
Рубио прикани за „ смела дипломация “ от страна на Вашингтон, с цел да бъде комплициран завършек на войната.
„ Тази война би трябвало да завърши и желанието ни за нейния край би трябвало да бъде публична политика на Съединени американски щати “, сподели той на чуването си пред Сената.
Настоящият сенатор републиканец от Флорида удостовери, че главният проблем на Киев не е „ че остава без пари, а най-много, че остава без украинци “.
„ Истината е, че в този спор няма вид, в който Русия да превземе цяла Украйна “, сподели Рубио. „ Но също по този начин е нереалистично да се има вяра, че страна с размера на Украйна, без значение какъв брой е способна, може да изтласка тези хора назад там, където са били ден преди нашествието през 2022 година “, добави той.
Доналд Тръмп даде обещание да постави завършек на спора в границите на „ 24 часа “, след връщането си в Белия дом на 20 януари, което провокира страхове в Киев, че може да бъде заставен да направи огромни отстъпки в подмяна на мир. Москва бележи прогрес през последните месеци, до момента в който украинската войска е изтощена и към момента ѝ липсват запаси, отбелязва Агенция Франс Прес.
Марко Рубио през днешния ден сподели още, че " ролята на Съединени американски щати и НАТО в ХХI век " би трябвало да бъде сложена под въпрос.
Той призна значимостта на Северноатлантическия алианс по време на Студента война, само че сподели, че е значимо Съединени американски щати да имат „ освен военни съдружници “, а „ военни съдружници, способни да отбраняват своя район “.
В началото на януари Доналд Тръмп сподели, че страните от НАТО би трябвало да покачат бюджетите си за защита до 5%.
Рубио даде обещание мощна външна политика, ориентирана към американските ползи.
Привърженик на строгата политика във връзка с Китай и корав покровител на Израел, 53-годишният Рубио се чака да получи с лекост одобряването си от целия Сенат. Демократите го поддържаха незабавно откакто Тръмп разгласи номинацията му за американски първи посланик, което е в внезапен контрастност с някои по-спорни кандидатури, провокирали песимизъм даже в личната партия на Тръмп.
Във встъпителното си изявление пред Комисията по външни връзки в Сената, в която той работи от 14 години, Рубио съобщи, че вижда един свят, изпаднал в безпорядък, в който няма да е елементарно да бъде възобновен редът. " Но това може да стане и ще стане единствено в случай че е построено върху един елементарен основополагащ детайл - мощна и уверена Америка, имаща ангажимент към света въз основа на нашия народен интерес на първо място ", сподели той в авансово квалифицираните си бележки.
Съединени американски щати би трябвало да покажат на Китай, че ще заплати прекомерно висока цена, в случай че нахлуе в Тайван, акцентира Рубио. Той изрече догатката, че в случай че Пекин не получи задоволително изрично предизвестие, може да нападна до края на десетилетието.
" Смятам, че би трябвало да се съобразим с обстоятелството, че в случай че няма някаква трагична смяна като балансиране (между Китай и Тайван), при което те да стигнат до заключението, че разноските за интервенция в Тайван са прекомерно високи, ще се сблъскаме с това преди края на десетилетието ", означи Рубио.
Син на имигранти от Куба, Рубио ще бъде първият човек от латиноамерикански генезис, заемащ поста на държавен секретар на Съединени американски щати.
Той е прочут и като един от водещите бранители на твърда политика за конкуренция с Китай в Конгреса. Подкрепата му за протестиращите за народна власт в Хонконг бе причина той да стане обект на китайски наказания през 2020 година, което значи, че Рубио може да бъде първият държавен секретар на Съединени американски щати с дейни ограничавания за пътешестване в Китай.
През април 2024 година Рубио бе и един от 15-те сенатори републиканци, които гласоподаваха против огромен пакет военна помощ за подкрепяне на Украйна, с цел да може да се опълчи на Русия, откакто през 2022 година гласоподава в поддръжка на помощта. Тръмп подлага на критика продължаването на военната помощ за Украйна, сражаваща се с съветските сили, от страна на президента на Демократическата партия Джо Байдън.
Рубио съобщи, че Киев би трябвало да търси решение с Русия посредством договаряния, а не да се концентрира върху възвръщането на всички свои територии, които Москва е завзела през последното десетилетие.
Изборът на Тръмп за първи посланик на гневен критик на комунистическото държавно управление на Куба също по този начин алармира, че той ще продължи политиката си от първия мандат за отдръпване на напъните на някогашния президент демократ Барак Обама за облекчение на връзките с острова.
Рубио също по този начин поддържа твърдо Израел. Миналата година той съобщи, че няма да приканва за преустановяване на огъня в линията Газа и счита, че Израел би трябвало да унищожи " всеки детайл " от палестинското ислямистко придвижване " Хамас ".