Селекциите на Хърватия и Италия изиграха спиращ дъха двубой в

...

Невиждана драма в Лайпциг! Италия изхвърли Хърватия в последната секунда

Селекциите на Хърватия и Италия изиграха спиращ дъха дуел в групите от UEFA EURO 2024. Италианците се избавиха от „ трептене “ в последната секунда на добавеното време, откакто Матия Дзакани вкара дебютния си гол за „ скуадра адзура “ за 1:1. Този резултат на процедура прати италианците непосредствено напред в шампионата, до момента в който хърватският народен тим отпадна.

Хърватите се считаха за траяли напред, откакто в 54-ата минута Лука Модрич се оправдава, защото минута по-късно изпусна дузпа в дуела, откакто Джанлуиджи Донарума отрази изстрела му.

Италианците в хода на дуела бяха по-дейни, само че огромни пропуски пред вратата на Доминик Ливакович направиха Алесандро Бастони и Джанлука Скамака. Така, след края на всички мачове в тази група италанците финишираха втори с четири точки, до момента в който водачът Испания събра девет след трите следващи победи.

Италианците с второто си място в групата си подсигуряваха осминафинал на UEFA EURO 2024 с Швейцария.

Край на мача - 1:1!
90+9`
ГОЛ ЗА ИТАЛИЯ! " Скуадра адзура " стигна до изравнителен гол в последната минута от добавеното време. Рикардо Калафиори взе топката и завладя 20 метра терена, след което даде пас към Матия Дзакани. Той шутира по диагонал и матира Ливакович - 1:1.
90+8`
Жълт картон за Рикардо Калафиори.
90+3`
Жълт картон за Марсело Брозович.
90+1`
Осем добавени минути.

Смяна в Италия - влиза Йосип Юранович, излиза Крамарич.
90+1`
Шанс! Италианците разиграха чудесно по протежението на терена, а топката отиде вдясно към резервата Киеза. Звездата на Ювентус опита паралелен пас за различен състезател, присъединил се през втората част - Джанлука Скамака, само че той не съумя да доближи топката, с цел да я приключи.
87`
Доста безреден напън от италианците в последните минути, а треньорите на двете селекции направиха редица промени.
83`
Жълт картон за Йосип Станишич.
82`
Смяна в Италия - влиза Матия Дзакани, излиза Жоржиньо.
81`
Смяна в Италия - влиза Николо Фаджоли, излиза Дармиан
81`
Смяна в Хърватия - влиза Ловро Маер, излиза Модрич.
80`
Жълт картон за Марин Понграчич.
78`
Смяна в Италия - влиза Джанлука Скамака, излиза Распадори.
75`
Жълт картон за Лука Иванушец.
73`
Италианците трайно се настаниха в половината на Хърватия.
71`
Смяна в Хърватия - влиза Лука Иванушец, излиза Ковачич.
70`
Смяна в Хърватия - влиза Иван Перишич, излиза Сучич.
70`
Италианците натиснаха съществено противника.
67`
Хърватските почитатели огласяват шумно стадиона в Лайпциг.
64`
Пропуск! Алесандро Бастони се извиси над всички при ъглов удар и той стреля от близка отдалеченост с глава, само че над напречната греда на Ливакович.
61`
Жълт картон за Лука Модрич.
60`
Смяна в Италия - влиза Федерико Киеза, излиза Димарко.
57`
ГОЛ ЗА ХЪРВАТИЯ! След пропуснатата дузпа хърватите центрираха топката към Анте Будимир, който стреля от придвижване, само че Донарума отрази. Това обаче не беше задоволително, а Модрич се оправдава и с удар с левия крайник прати топката в италианската врата за 1:0.
55`
Пропусната дузпа! Зад топката застана Лука Модрич, който стреля в долния десен ъгъл, само че Донарума отрази.
54`
Хърватите постановиха напън в половината на Италия и насочиха удар посредством Понгранчич, а топката се отби в ръката на Федерико Димарко.

След съвет от ВАР съдията Дани Макели беше пратен на мониторите за обзор и след него реферът даде дузпа за " ватрените ".
52`
Смяна в Хърватия - влиза Анте Будимир, излиза Пашалич.

Смяна в Италия - влиза Давиде Фратези, излиза Пелегрини.

Старт на втората част!
46`
Край на първата част!
45+2`
Хърватските почитатели възпламениха факли на стадиона.
45`
Темпото на мача леко поспадна.

Голяма борба на терена от двата тима.

Удар! Лоренцо Пелегрини насочи диагонален удар с левия крайник през няколко хърватски бранители, само че Ливакович се намеси още веднъж.
36`
Шанс! Италианците разиграха чудесно след ъглов удар и топката беше върната назад в наказателното на Хърватия. Там трима италиански футболисти бяха " забравени " от хърватите и топката се озова на главата на Бастони.

Бранителят стреля с глава, а Доминик Ливакович направи зрелищно избавяне.
27`
Жълт картон за Лука Сучич.
24`
Шанс! Матео Ретеги беше открит самичък в наказателното поле на Хърватия и шутира, но Понгранчич притича и го блокира.
22`
Шанс! Федерико Димарко центрира отляво в наказателното на хърватите към Ретеги. Той се пребори във въздуха с Понгранчич и стреля с глава, само че в последна сметка не нанесе прецизен удар, откакто въпреки всичко бранителят на " ватрените " докосна топката и я отклони в корнер.
21`
Андрей Крамарич прекомерно елементарно навлезе в наказателното поле на Италия в 12-ата минута и мигновено опита пас към собствен съотборник към дузпата. В този момент Донарума и Дармиан се хвърлиха за топката, само че за наслада на " скуадрата ", до нов злополучен автогол не се стигна и Матео съумя да почисти далеко.
12`
Италианците отвърнаха на удара с включване на Джовани Ди Лоренцо по крилото, което приключи с опит за подаване към Ратеги. Марин Понграчич обаче бе на своето място и с чудесно заставане блокира евентуалната голова асистенция за нападателя с №19.
7`
" Ватрените " владееха повече топката в началните минути, до момента в който Италия одобри играта в своята половина без да се тормози.

Удар!  Хърватите стигнаха до фантастична обстановка, откакто Лука Сучич насочи доста тежък удар от отдалеченост, само че Джанлуиджи Донарума отрази зрелищно.
5`
Владеене на топката: Хърватия: 78%, Италия: 22%.
5`
Luka Sucic стреля от отдалеченост, само че Джанлуиджи Донарума избавя.
5`
Хърватия пробват да измислят нещо в офанзива.
5`
Удар от вратата за Италия
4`
Теренът е в чудесно положение през днешния ден и играчите ще могат да покажат уменията си.
1`
Начало на мача!

Добре пристигнали на Red Bull Arena Leipzig, дуелът ще стартира след към 5 минути.
1` 1`
Стадион: Red Bull Arena Leipzig
Рефер: Дани Макелие

В петата минута хърватите стигнаха до фантастична обстановка, откакто Лука Сучич насочи доста тежък удар от отдалеченост, само че Джанлуиджи Донарума отрази зрелищно.

Джовани Ди Лоренцо се пусна по крилото, което приключи с опит за подаване към Матео Ратеги. Марин Понграчич обаче бе на своето място и с чудесно заставане блокира евентуалната голова асистенция за нападателя с №19.

Постепенно след първите 10 минути в източна Германия италианците започнаха да владеят повече топката по отношение на началните секунди на дуела. В 22-ата Федерико Димарко центрира отляво в наказателното на хърватите към Ретеги. Той се пребори във въздуха с Понгранчич и стреля с глава, само че в последна сметка не нанесе прецизен удар, откакто въпреки всичко бранителят на " ватрените " докосна топката и я отклони в корнер.

В 27-ата италианците разиграха чудесно след ъглов удар и топката беше върната назад в наказателното на Хърватия. Там трима италиански футболисти бяха " забравени " от хърватите и топката се озова на главата на Бастони.

Десетина преди края на първата част пък Лоренцо Пелегрини насочи диагонален удар с левия крайник през няколко хърватски бранители, само че Ливакович се намеси още веднъж. Хърватите постановиха напън в половината на Италия и насочиха удар посредством Понгранчич, а топката се отби в ръката на Федерико Димарко.

След съвет от ВАР съдията Дани Макели беше пратен на мониторите за обзор и след него реферът даде дузпа за " ватрените ". Зад топката застана Лука Модрич, който пропусна, откакто Джиджи Донарума усети удара му.

Италианците трайно се откриха след записания гол в половината на хърватите и пробваха да натиснат съществено противника. Бастони с глава се регистрира с удар след изпълнен ъглов удар, само че не беше задоволително старателен. Три преди края италианците разиграха чудесно по протежението на терена, а топката отиде вдясно към резервата Киеза. Звездата на Ювентус опита паралелен пас за различен състезател, присъединил се през втората част - Джанлука Скамака, само че той не съумя да доближи топката, с цел да я приключи.

FT / ХЪРВАТИЯ - ИТАЛИЯ 1:1

1:0 Модрич 54', 1:1 Дзакани 90+8

Стадион: " Ред Бул Арена " (Лайпциг, Германия)

Рефер: Дани Макели (Нидерландия)

Хърватия : 1. Доминик Ливакович – 2. Йосип Станишич, 6. Йосип Шутало, 3. Марин Понграчич, 4. Йошко Гвардиол – 10. Лука Модрич (К), 11. Марсело Брозович, 8. Матео Ковачич - 25. Лука Сучич, 9. Андрей Крамарич – 15. Марио Пашалич

Резерви : 12. Недилко Лабрович, 23. Ивица Ивушич, 5. Мартин Ерлич, 7. Ловро Майер, 14. Иван Перишич, 16. Анте Будимир, 17. Бруно Петкович, 18. Лука Иванушец, 19. Борна Соса, 20. Марко Пяца, 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович, 24. Марко Пашалич, 16. Мартин Батурина

Селекционер: Златко Далич

Италия : 1. Джанлуиджи Донарума (К) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 23. Алесандро Бастони, 5. Рикардо Калафиори, 13. Матео Дармиан – 18. Николо Барела, 8. Жоржиньо – 11. Джакомо Распадори, 10. Лоренцо Пелегрини, 3. Федерико Димарко – 19. Матео Ретеги

Резерви : 12. Гуилелмо Викарио, 26. Алекс Мерет, 4. Алесандро Бонджорно, 6. Федерико Гати, 7. Давиде Фратези, 9. Джанлука Скамака, 14. Федерико Киеза, 15. Раул Беланова, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Манчини, 20. Матия Дзакани, 21. Николо Фаджоли, 22. Стефан Ел Шаарауи, 24. Андреа Камбиазо, 25. Микел Фолоруншо