Сеизмолог: Рискът от земетресения в София е доста високСофия е

...
Сеизмолог: Рискът от земетресения в София е доста високСофия е
Коментари Харесай

Сеизмолог: Рискът от земетресения в София е доста висок

Сеизмолог: Рискът от трусове в София е много висок
София е град, при който в исторически план е имало реализация на мощно земетресение, не е изключено да има и към наши дни. Града е доста с население и рискът е много висок.Това каза доц. Пламена Райкова, началник на Департамента по сеизмология в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН в предаването „ България, Европа и светът на фокус “.

„ Към момента основните активни сеизмични зони са към градове, при които в исторически проект са се осъществили мощни трусове и не са изключени от сходни бъдещи прояви. Това са Благоевград със сейзмологичен център Кресна, Велико Търново със сейзмологичен център Горна Оряховица и Пловдив. Също и Варна, където през 1901 година е било записано първото съществено земетресение в България. Не бива да се подценява и регионът на Русе “, добави Пламена Райкова.

Тя разяснява, че регистрираното през вчерашния ден земетресение край Варна е слабо.

„ То е било усетено в околните обитаеми места, само че не може да се дефинира като притеснително. След него не е следена друга сеизмична интензивност, няма последвали микросътресения “, изясни тя.

„ Дълбочината му е до 18 км – това е надълбоко земетресение, особено за сеизмогенната зона Шабла. В самата зона съществуват разнообразни разломни структури. За този регион е типично да няма интензивна афтершокова серия “, добави Райкова.

„ България като цяло се намира в сеизмична зона, въпреки че сега ситуацията е спокойна. В региона на Пловдив е изцяло обикновено всяка година да се записва най-малко едно земетресение с магнитуд над 4. Подобна интензивност е присъща и за Благоевград “, добави тя.
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР