Сега ще говорим за един нов вид замърсяване – не

...
Сега ще говорим за един нов вид замърсяване – не
Коментари Харесай

Безсмисленото съдържание в интернет води до мозъчно гниене

Сега ще приказваме за един нов тип замърсяване – не на природата, а на мозъка. Породено от несъразмерната консумация на безсмислено и нискокачествено наличие в интернет. " Мозъчно изгниване “ – тази тревожна фраза, избрана от Оксфордския университет за дума на годината, звучи повече като сюжет от научна фантастика, в сравнение с като действителност. Може би " мозъчното изгниване “ не е просто диагноза за времето, в което живеем, а и апел за смяна. Николай Беремлийски споделя.

Александра Петрова работи в областта на клиничната логика на психиката от повече от 20 години. Разказва ни, че в последно време феноменът " brain rot " или " мозъчно изгниване " става все по-популярен измежду пациентите ѝ.

По думите ѝ оценката за това кое в онлайн средата има смисъл е много субективна. Налични са обаче някои критерии, които отличават стойностното наличие от безсмисленото, написа NOVA.

" Всяко наличие, което минава извънредно бързо и задейства доста мощно сетивата ни – да речем, аудиално, през слуха и визията ни, с доста наситени цветове и не носещо никаква информация, и закачащо след себе си поредност от сходни наличия, е тъкмо такова нискокачествено наличие ", изяснява тя.

Потърсихме мнението на известната инфлуенсърка Александрина, известна в интернет като Алексчето. Със своите над 850 хиляди почитатели в TikTok и 80 хиляди в Instagram, тя споделя какво съгласно нея отличава смисленото от безсмисленото онлайн наличие.

" Според мен наличието, което е свястно, е това, което ти дава някаква стойност – дали ще е забавление, дали ще научиш нещо от него. Безсмисленото наличие мисля, че всички знаем кое е – това е наличието, от което не можеш да научиш безусловно нищо и което е малко или доста загуба на време ", счита инфлуенсърката.

Изследванията демонстрират, че несъразмерната консумация на нискокачествено наличие води до обилни краткосрочни и дълготрайни отрицателни последствия.

" В кратковременен проект това, което се случва, тъй като ние сме потребители и цялата информация идва доста елементарно, нашият мозък става доста мързелив. Когато нашият мозък стане мързелив потребител, в действителност той стартира да работи на правилото на най-малкото противодействие. Щом ние стартираме да действаме на правилото на най-малкото противодействие, вниманието стартира да страда. А когато вниманието страда, хората все по-трудно научават, надлежно по-трудно запомнят ново наличие и все по-лесно желаят да им се случва да получават информация. Това води до напрежение и незадоволство ", разкрива психологът.

Тя споделя, че все по-често амбициозни и умни хора, които работят в огромни интернационалните компании или учат доста съществени специалности, ѝ споделят: " Нещо се случва с моя мозък. Аз не мога да запомня, не мога да си мина изпитите, не мога да се задържа по никакъв метод в програмата, в която би трябвало да работя. Когато би трябвало да пиша код, непрекъснато мозъкът ми е в телефона, непрекъснато желая да ревизирам ".

Психологът добавя, че наличието с ниска стойност в обществените мрежи води до безкритичност, радикализация и елементарно поддаване на операции. Възможни са тревоги и депресивни положения. Освен това, неприятният образец се оказва инфектиран.

Дигиталните клопки съставляват риск както за младите, по този начин и за по-възрастните онлайн консуматори.

" Тийнейджърите, на процедура, не могат да се свързват прочувствено, не демонстрират емпатия, усещат се самотни, депресирани, имат този развой, в който се появява експанзия, само че и автоагресия с доста ранни зависимости, доста ранни форми на самонараняване и една, безусловно бих я нарекла, психологична гибел, в която те губят задачите си и смисъла си от доста рано ", споделя доктор Петрова.

Освен наличието с ниско качество в интернет, " мозъчното изгниване " се утежнява и от зависимостите на хората към цифровата среда. Постоянната нужда да бъдем свързани, проверяването на вести и обществените мрежи води до хронична отмалялост и липса на централизация, като задълбочава резултатите от безсмисленото наличие.

За да избегнем затъването в този рисков цикъл и да не позволим на нашите недостатъци да диктуват държанието ни, са нужни целенасочени старания. А с цел да реализираме прогрес, инфлуенсърите също имат отговорност - да обогатяват аудиторията с потребно и качествено наличие, вместо да се концентрират в натрупването на лайкове и почитатели.

" Аз се занимавам от извънредно ранна възраст със основаване на наличие и цялото нещо, което аз демонстрирам в обществените мрежи – това е едно огромно израстване, тъй като всяка една година в този интервал на мен ми беше супер друга и не преставам да е друга и да си раста с аудиторията. Не се срамя и съм толкоз признателна на дребната Алекс, че е решила на такава ранна възраст да си следва фантазиите ", споделя инфлуенсърката.

За благополучие, отрицателните трендове могат да бъдат изменени. За да се оправим с " мозъчното изгниване ", би трябвало да намерим други възможности на прекомерното потребление на мобилни устройства, като се ангажираме с физически интензивности, занимания и обществени контакти отвън цифровата среда. Важно е да разпознаваме ранните признаци на когнитивна отмалялост, като загуба на централизация и нервност, с цел да предприемем ограничения в точния момент.

" Ние би трябвало да сме в някаква степен обърнати към себе си, от позиция на това какво ни е потребно тук и в този момент, да отпуснем сетивата си, с цел да можем да се радваме. Това е нещо, което сме не запомнили, тъй като непрекъснато препускаме в бъдещето или съжаляваме за нещо, което не сме могли да хванем ", поучава психологът.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР