7 часа след изстрелването на ракета „Вулкан“ към Луната възникна технически проблем
Седем часа след началото на американската задача до Луната породи механически проблем със слънчевите панели. Екипите на Земята оповестиха, че се пробват да го разрешат.
За първи път задачата включваше ракета и спускаем уред, които са дело не на НАСА, а на частни компании. Астронавти на борда няма.
„ Перегрин - 1 “ носи на борда си пет научни модула, които ще събират и ще изпращат данни към НАСАТова е първи полет за разработваната в продължение на 10 години ракета „ Вулкан “ на компанията United Launch Alliance (ULA). Тя носи апарата „ Перегрин “, който пък е основан от Astrobotic.
Това е първата от общо три американски компании, които тази година се целят в меко кацане на Луната. А дълготрайната цел е завръщане и на хората там в края на това десетилетие.
На борда ѝ има роботизиран спускаем уред, който носи техника„ Новата ракетата „ Вулкан “, която ще размени американските ракети „ Атлас - 5 “ с съветски ракетни мотори, е оборудвана единствено с американски технологии , американски ракетни мотори. Тя беше основана след 2014 година, след първата война в Украйна “, изяснява Светослав Александров, създател в Космос.бг.
Ракетата носи 1200-килограмовия спускаем уред „ Перегрин “. След неговото обособяване обаче от компанията оповестиха за проблем. Роботът не е съумял да разгърне устойчиво слънчевите си панели към Слънцето. Без тяхната сила не е ясно дали той ще може да продължи пътя си към Луната.
Американският уред би трябвало да кацне на 25 януари 2024 година„ Даже НАСА пресмята, че шансът за неуспех на тази задача възлиза на към 50%, тъй като в никакъв случай до момента частна компания не е кацала на Луната “, добавя Светослав Александров.
Петте научни инструмента на НАСА , ситуирани на борда на „ Перегрин “ трябваше да изследват вулканичния състав на повърхността и придвижването на водата на Луната. Освен тях роботът придвижва колета и на други клиенти – измежду тях са пет мексикански лунохода, капсула с детски послания и ДНК на английския създател Артър Кларк.