Сечта отново е тема на дебати във връзка с наводненията,

...
Сечта отново е тема на дебати във връзка с наводненията,
Коментари Харесай

Инж. Стоян Тошев: В карловския район няма незаконна сеч

Сечта още веднъж е тематика на диспути по отношение на наводненията, потопили част от страната. Извършените до момента инспекции демонстрират, че няма противозаконна сеч в региона на Карлово, който пострада грубо от наводнения след проливните превалявания. Това съобщи в студиото на Българска национална телевизия инж. Стоян Тошев, изпълнителен шеф на Агенцията по горите. Той посочи, че предстоят още инспекции в региона, взаимно с други институции, а окончателните заключения ще се създадат след приключването им.

" Проверките, които започнах в самото начало, демонстрираха, че няма противозаконна сеч, само че не мога да бъда безапелационен, тъй като има други сечища, които ще бъдат тествани. Установени са организационни пропуски, които ще бъдат отстранени. ", сподели той.

Според него до момента не са открили изсечени пътища, които да са се трансформирали в улеи, а релефът е изиграл своята естествена роля и е спомогнал за отвеждането на водата до притоците на река Стряма, добави инж. Тошев. Той поддържа своите думи с открити голям брой изкоренени дървета в потърпевшите села.

Спира всякаква сеч във водосбора на наводнените села в Карловско
Спира всякаква сеч във водосбора на наводнените села в Карловско

с. Каравелово, с. Слатина, с. Богдан, с. Войнягово, с. Столетово, с. Розино, с. Христо Даново и с. Дъбене

" Карловско като цяло е спокоен регион, без доста сигнали за нарушавания. Сега там се е фокусирало вниманието. Хората, които участват с нас на инспекциите, сами се убеждават, че тези региони не са компрометирани. Горските региони са добре стопанисвани. Да, има организационни пропуски, само че като цяло се основават едни нелоши горски насаждения, които правят своята функционалност. ", посочи той.

Инж. Тошев разяснява сателитни фотоси от региона, които демонстрират оредяване на гората през последните години.

" Всъщност, става въпрос за близо 1000 хектара нарастване на горската повърхност, само че с млади насаждения, които не са с такава компактност. Има осъществени във времето мероприятия, само че са възобновени с млади насаждения. ", сподели той.

Инж. Стоян Тошев добави, че през цялото време екипите на организацията работят по сигнали на локални поданици, които ги насочват къде има проблем. Проверки текат в цялата страна. Той прикани хората да подават сигнали постоянно, когато имат подозрение за противозаконна сеч.

" Апелирам да се подават сигнали, тъй като за нас е значимо да вървим преди или по време на осъществяване на нарушаването, а не по-късно, когато към този момент са изсечени масиви. Ние ще създадем по този начин, че оптимално бързо да се задействаме при положение на сигнал, тъй че моля да се подават сигнали даже и анонимно. Нашата цел е да покажем на обществото, че страната я има. Нямам никакви терзания сега да отида където и да е било да направя инспекция и да покажа даже с медии какво се случва в гората. ", сподели той.

Сигнали за противозаконна сеч и бракониерство могат да се подават на телефон 112 или на платформата " Защити гората ".

" Предстои разбор в кои региони на страната има централизация на нарушавания и всичката мощ, с която разполагаме, ще концентрираме за секване на тези действия там. ", сподели още той.

Според Тошев през последните години контролът в горските стопанства у нас се е повишил доста. С към една трета са се нараснали инспекциите, откритите нарушавания също не са малко. Горските чиновници са на терен и в тъмните часове на денонощието. Средната заплата в горските стопанства у нас е към 1200 лв., което демонстрира, че работата им не е добре платена, счита Тошев.

Според него възбраната за експорт на дървесина у нас е дала резултат, въпреки че изнасяният дървен материал по принцип не е в огромни количества.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР