СЕМ оправда Волгин
Съветът за електронни медии (СЕМ) не видя нарушаване и няма да глоби БНР поради дезинформацията в предаването " Политически НЕкоректно " с водещ Петър Волгин, стана ясно на днешното съвещание на медийния регулатор.
Съветът е направил мониторинг на стратегиите на Българска национална телевизия и БНР на тематика войната в Украйна и особено е прослушвал предаването на Волгин от 10 април, където се тиражира подправена информация за завземане на кораба " Царевна " от украинския батальон " Азов ".
Според мониторинга няма нарушаване на Закона за радиото и малкия екран, нарушен е единствено Етичният кодекс на българските медии и Правилникът за публицистичната активност на БНР. Това значи, че Съвет за електронни медии няма на какво съображение да санкции радиото. Самото БНР към този момент разгласи вътрешното си решение - дисциплинарно наказване на водещия. По кодекса на труда то се показва в мъмрене или (ако е поредно) - в предизвестие за уволняване.
Изводите от мониторинга на Съвет за електронни медии бяха признати с четири гласа " за " и един " срещу ". Против бе съветничката Розита Еленова, която упорства за по-строг мониторинг против дезинформацията - по време на пандемията и във военната обстановка в този момент.
На съвещанието участва и генералният шеф на БНР Милен Митев.
Съветът е направил мониторинг на стратегиите на Българска национална телевизия и БНР на тематика войната в Украйна и особено е прослушвал предаването на Волгин от 10 април, където се тиражира подправена информация за завземане на кораба " Царевна " от украинския батальон " Азов ".
Според мониторинга няма нарушаване на Закона за радиото и малкия екран, нарушен е единствено Етичният кодекс на българските медии и Правилникът за публицистичната активност на БНР. Това значи, че Съвет за електронни медии няма на какво съображение да санкции радиото. Самото БНР към този момент разгласи вътрешното си решение - дисциплинарно наказване на водещия. По кодекса на труда то се показва в мъмрене или (ако е поредно) - в предизвестие за уволняване.
Изводите от мониторинга на Съвет за електронни медии бяха признати с четири гласа " за " и един " срещу ". Против бе съветничката Розита Еленова, която упорства за по-строг мониторинг против дезинформацията - по време на пандемията и във военната обстановка в този момент.
На съвещанието участва и генералният шеф на БНР Милен Митев.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




