Саудитският крал Салман нареди да бъде отворена границата с Катар,

...
Саудитският крал Салман нареди да бъде отворена границата с Катар,
Коментари Харесай

Саудитска Арабия отваря границата с Катар за хаджа до Мека

Саудитският крал Салман подреди да бъде отворена границата с Катар, с цел да могат жителите на дребната заливна монархия да отидат на поклонението в Мека в края на месеца, заяви Саудитската организация по печата (СПА), представена от " Франс прес " и Българска телеграфна агенция. Суверенът подреди също по този начин да бъдат изпратени в Доха саудитски самолети, които " да превозят всички катарски поклонници за негова сметка до град Джеда ", добави СПА.

Това решение, първи симптом на намаляване на дипломатическото напрежение сред кралството и емирството, бе оповестено, откакто саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман се срещна в Джеда с катарския делегат шейх Абдала бин Али ал Тани. Катарските медии не разпространиха новината в първите часове след съобщаването ѝ, съобщи " Ройтерс ". Според представител на катарските управляващи обаче шейхът, преговарял от тяхна страна, не заема никаква позиция в държавното управление.

Това е първата среща на такова високо ниво от скъсването на дипломатическите връзки на 5 юни сред Саудитска Арабия и Катар и затварянето на границите по въздух, вода и суша. Обединените арабски емирства, Бахрейн и Египет също прекъснаха всевъзможни връзки с Катар, обвинявайки го в поддръжка за екстремистки групировки и че води политика на доближаване с огромния районен съперник на Саудитска Арабия, шиитски Иран.

През юли катарските управляващи упрекнаха Рияд, че заплашва поклонението в Мека, като отхвърля да подсигурява сигурността на техните жители. Саудитските управляващи тогава споделиха, че няма да разрешат катарците да дойдат с директни полети от Доха на самолетна компания " Катар еъруейз ", чиито самолети нямат право да летят над саудитското въздушно пространство.

На срещата в Джеда Абдала бин Али ал Тани " акцентира, че връзките сред кралство Саудитска Арабия и Катар са приятелски ", съобщи СПА. Принц Мохамед е приказвал в същия дух за " дълбочината на историческите връзки " сред двата народа и сред техните ръководители. По предложение на принц Мохамед, крал Салман се е съгласил да бъде отворен граничният пункт " Салуа " за катарски поклонници.

Анализатори като Али Шихаби от основаната във Вашингтон " Арейбия фаундейшън " предизвестяват, че не би трябвало да има несъразмерен оптимизъм след вчерашните вести. Той счита, че това е просто " жест на благосклонност " от страна на Саудитска Арабия към катарския народ.

Всичко, което би трябвало да знаете за:Близък изток (3129)
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР