Състезателките на България спечелиха отборната титла на 40-о Световно първенство

...

България е отборен световен шампион по художествена гимнастика, ансамбълът без медал в многобоя

Състезателките на България завоюваха отборната купа на 40-о Световно състезание по художествена гимнастика в испанския град Валенсия. Така отборът още веднъж взема златото след пауза от 30 години.

Отборни шампионки на планетата станаха Боряна Калейн, Стилияна Николова и Ева Брезалиева, които представяха България в самостоятелната конкуренция и отбор дами в състав Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова. България събра 330.150 точки.

На второ място е Германия с 326.350 точки, а на трето Италия с 323.850 точки.

Така България към този момент има четири оценки от шампионата във Валенсия, откакто Боряна Калейн взе сребърни медали на финалите на бухалки и на лента, а Стилияна Николова е бронзова медалистка на топка.

Ансамбълът на България остана без орден в многобоя на 40-ото Световното състезание по художествена гимнастика в испанския град Валенсия.

Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова позволиха груби неточности в композицията си с пет обръча. Те изпуснаха два пъти уреди отвън терена и взеха аварийните, поради което бяха осъдени с 0.600 точки от съдиите. Възпитаничките на Весела Димитрова бяха оценени с 28.600 точки (15.800 за компликация, 7.400 за артистичност, 6.000 за изпълнение) и останаха отвън финалистките на пет обръча.

Във второто си излизане на килима за съчетанието с три ленти и две топки българките бяха безапелационни и получиха първа по мощ оценка от 34.100 точки (17.600, 8.350, 8.150).

Националките, които са шампионки от предходната година в София и имат извоювана квота за Игрите в Париж 2024, ще играят на финала на ленти и топки в неделя.

В крайното класиране за многобоя България е на 12-а позиция със общ брой от 62.700 (28.600 и 34.100) точки.

Световната купа завоюва ансамбълът на Израел със 70.800 точки – 38.150 за пет обръча и 32.650 за ленти и топки.

Отборът на Китай също показа доста мощно двете си композиции и със 70.050 точки оглави класирането след първия поток, след което взе среброто.
Домакините от Испания, подкрепяни от своите въодушевени почитатели, имат 68.600 точки и се окичиха с бронзовите медали.

Утре Световното състезание във Валенсия продължава с многобоя при дамите с присъединяване на Боряна Калейн и Стилияна Николова.