За традиционното лечение, но и за хомеопатията… Пред ФАКТИ говори д-р Зорка Угринова
Съществуват редица медицински доказателства, които демонстрират, че хомеопатията е благонадежден, ефикасен и безвреден сателит за пациентните при разнообразни здравословни провокации. Какво още… Пред ФАКТИ приказва доктор Зорка Угринова.
- Д-р Угринова, Вие сте експерт по обща медицина и хомеопатия. Кога ви възпламени хомеопатията и с какво?
- Завърших медицина през 1996 година и същата година през есента от сътрудници разбрах за двугодишен курс по клинична хомеопатия. Семинарите се организираха в Медицински университет София, проведени от френско учебно заведение. Преподаватели бяха френски лектори с дълготраен опит. Най-много ме впечатли цялостният метод към пациента. Възможността да му окажеш помощ в острата фаза на болестта и да профилактираш рецидиви, в случай че той страда от хронично заболяване. Вече повече от 25 години съм практикуващ доктор хомеопат и не спирам да се учудвам на опциите на този способ. Безвреден, сполучлив, нежен…
- Когато общоприетото лекуване не оказва помощ ли прибягвате до хомеопатия, или към този момент на база огромния ви опит ги комбинирате?
- Зависи от съответния случай. Имала съм пациенти с проблеми с щитовидната жлеза, психо-емоционални проблеми, дерматологични болести, разнообразни алергии и други при които с вярно подбраното хомеопатично лекуване положението на пациентите трайно се усъвършенства и се стопират назначените им преди този момент стандартни средства. При друга група пациенти - с обменни нарушавания, артериална хипертония, дегенеративни костно-ставни болести, тежки неврологични, психиатрични, онкологични и други хомеопатията си остава единствено допълваща главното лекуване на пациента и изписаните му стандартни медикаменти не би трябвало да се стопират никога.
- В днешното съвремие от ден на ден се сблъскваме с казуса, че одобряваме антибиотик, само че не ни оказва помощ. Хората стават все по-резистентни. С какво може тук да е потребна хомеопатията?
- Антибиотичната устойчивост е проблем, за който СЗО сигнализира от няколко години. Лесният достъп на пациентите до антибиотици, всеобщото определяне на антибиотици при вирусни инфекции, погрешно осъществяване на антибиотично лекуване (като по-малка доза или по-кратък курс от необходимото) са част от аргументите за този проблем. Хомеопатията е изключително подобаваща за начало на лечението при пациента с остра вирусна зараза, да вземем за пример. И в 90% от случаите ще бъде задоволителна.
При нужда от спомагателни проучвания или доказване на бактериален извършител, който постанова антибиотично лекуване, единствено тогава ще се предпише подобаващ антибиотик, в избрана доза и дълготрайност. Самолечение, несъмнено, не се предлага.
- Вие сте били дълготраен учител по клинична хомеопатия. Колко е застъпена хомеопатията в Европа?
- Във Франция, Англия, Германия, Испания, Италия хомеопатията е извънредно известна. Преди няколко години във Франция се организира най-мащабното изследване в региона на Хомеопатията – EPI 3, което обгръща повече от 800 лекарски практики и повече от 8 000 пациента. Програмата EPI3 за фармако-епидемиологични изследвания има за цел да оцени ролята на хомеопатията в общата процедура и да мери интереса за публичното здраве на хомеопатичното лекуване във Франция.
Лекарите са разграничени в три групи – без хомеопатична подготовка (конвенционална практика), смесена процедура – лекари със задълбочена хомеопатична процедура.
Това изследване има за цел да оцени ролята на хомеопатичните медикаменти в общата медицина и да опише и съпостави пациентите, според от практиката на лекаря (конвенционална, смесена или хомеопатична).
3 кохортни изследвания, ориентирани към 3 разнообразни патологии:
- Мускулно-скелетни болки (DMS)
- Инфекции на горните дихателни пътища (IVAS)
- Смущения на съня, тревога и меланхолия (SAD)
Резултатите са красноречиви:
- Включването на хомеопатичната терапия в здравната процедура има лечебна изгода за пациента, обиден от DMS. Той ще употребява 2 пъти по-малко нестероидни противо- възпалителни средства и ще бъде изложен на по-малко нежелани странични резултати.
- Включването на хомеопатичната терапия в здравната процедура при пациенти, наранени от инфекции на горните дихателни пътища, ще понижи нуждата от антибиотици, противотемпературни /противовъзпалителни средства.
- И при пациенти, наранени от тревожно-депресивни разстройства и/или разстройства на съня, води до потребление на по-малко психотропни субстанции и също ще бъде изложен на по-малко нежелани резултати.
Следователно хомеопатичната лечебна тактика съставлява значим интерес за публичното здраве освен в Европа, само че и по целия свят.
- Хомеопатия и рак – по какъв начин се развиват през последните години като развой в организма и лечение…
- Това направление е една от горещите точки на нашето съвремие. Както споделих при онкологичните болести ролята на хомеопатията е допълваща главното лекуване на пациента. Има хомеопатични медикаменти, с които пациентът с онкологично заболяване да може да понася по-леко наложителните нападателни лечебни курсове. Има хомеопатични медикаменти и за поддръжка на психо-емоционалното положение на пациента, за съня и за качеството му на живот. Близките на тези пациенти също имат потребност от внимание и поддръжка в тези случаи, за тях също има доста подобаващи хомеопатични средства.
- И огромният въпрос, който се слага постоянно - хомеопатия и ваксина… Има ли тук алтернатива за вас?
- Има ваксини, които са наложителни в Република България и които са включени в националния имунизационен календар. Има пациенти, които по здравословни аргументи са освободени напълно или отчасти от тези ваксини. Има и такива имунизации, които са сезонни или пожелателни при избрани групи пациенти. Има и хомеопатични медикаменти, благодарение на които е по-леко слагането на ваксина. Въпросът е по-скоро до рационална здравна преценка при всеки клиничен случай и персоналната отговорност и съвест на лекаря хомеопат.
----------
Д-р Зорка Угринова се дипломира през 1996 година в МУ – София. Има добита компетентност " Обща медицина " през 2005 година. Професионалното развиване на доктор Угринова минава в разнообразни медицински заведения. През годините работи поредно в: Първо детско поделение на Инфекциозна болница – София, в Отделението за неотложна здравна помощ към 28-мо, 27-мо ДКЦ и в Медицински център “Лора ” – София работи като общопрактикуващ доктор и дежурен педиатър. Това включва интервалът от 1996 – 2004 година. От 2005 година практикува като доктор хомеопат в частния Медицински център " Фитолек ". От 2006 година е асоцииран учител по клинична хомеопатия на студенти по медицина в Катедрата " Фармакология и токсикология " в МУ – София. За интервала 2006 година – 2011 година е учител по клинична хомеопатия към Центъра за образование и развиване на хомеопатията.

