Ройтерс: САЩ разглеждат възможността за използване на руски атомни ледоразбивачи за газови проекти
Съединени американски щати са провели вътрешни полемики по отношение на опцията за привличане на съветски атомни ледоразбивачи в поддръжка на добива на газ и плановете за полутечен природен газ в Аляска, заяви организация „ Ройтерс “, базирайки се на свои източници. Идеята била разисквана в Белия дом като един от вероятните разновидности за договорка с Русия на срещата на високо ниво сред президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин в Аляска.
Русия разполага с единствения в света флот от атомни ледоразбивачи, които играят основна роля в обезпечаването на целогодишна навигация по Северния морски път – стратегически значима артерия за международните енергийни и търговски потоци.
Тръмп разпространява плана Alaska LNG на стойност 44 милиарда $, който планува доставка на полутечен природен газ от Аляска на азиатски купувачи по водопровод с дължина 800 благи. Друг план, Qilak LNG, ориентиран и към азиатските пазари, включва производството на 4 милиона тона полутечен природен газ годишно. Основателят на Qilak LNG Мийд Тредуел съобщи, че няма да е извънредно за план за полутечен природен газ в Съединени американски щати да се употребяват ледоразбивачи на която и да е страна, в случай че американското държавно управление го утвърди.
Атомните ледоразбивачи биха могли да улеснят и превозването на строителни материали и съоръжение до отдалечени региони на Аляска, където инфраструктурата е лимитирана и метеорологичните условия са тежки.




