Със 107 гласа за, 48 против и един въздържал се

...
Със 107 гласа за, 48 против и един въздържал се
Коментари Харесай

Приеха правилата за промяна на Конституцията, ето как ще се случи

Със 107 гласа " за ", 48 " срещу " и един " въздържал се " Народното събрание одобри разпоредбите, по които ще бъде изменяна конституцията.

Промените ще се случат на три четения и могат да минат по така наречен бърза и мудна писта. Като разликата сред двете е сред два и пет месеца. 180 гласа са нужни на депутатите, с цел да минат промените по директния път. Именно това е и задачата на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и Движение за права и свободи, с цел да може измененията в главния закон да минат до Нова година. Бавната писта изисква болшинство от 160 гласа, колкото имат трите обединения.

При първото гласоподаване законопроектът се изчита и се гласоподава в целокупност. За изявления парламентарните групи ще имат два пъти повече време от нормално. За да бъде признат на първо гласоподаване законопроектът, за него би трябвало да са дали своят вот 180 депутати. Ако получи сред 160 и 180 гласа " за ", се слага за ново разглеждане. То ще бъде след най-малко два месеца, само че не повече от пет. Тогава за признат ще се смята, в случай че има най-малко 160 гласа в поддръжка. В този случай гласуванията в действителност ще са четири, като първото ще е авансово - по този начин го дефинира ръководителят на Народно събрание Росен Желязков.

Депутатите могат да оферират промени в текста единствено сред първо и второ четене. Те се вършат в писмен тип, като срокът за оферти е най-малко седем дни. Толкова е и общоприетият период за оферти, само че правилникът за работа на Народното събрание разрешава да бъде понижен на 3 или продължен на 14 дни. Не се преглеждат оферти, които " излизат отвън предметния обсег " на признатия на първо четене план. После комисията по конституционни въпроси изготвя отчет със мнение по предложенията, написа " 24 часа ".

На второ четене законопроектът се чете и гласоподава текст по текст. Ако на първо гласоподаване е минал с поддръжката на най-малко 180 депутати, толкоз ще са нужни и на второ четене. Ако пък на първо четене гласовете " за " са били сред 160 и 180, за признати на второ четене се смятат текстовете с най-малко 160 гласа " за ". Останалите са отхвърлени. Промени не може да се вършат сред второ и трето четене. Конституционната комисия показва признатия на второ четене текст, като в него може да прави единствено редакционно-технически ремонти. Третото гласоподаване на законопроекта е в целокупност и поименно. Ако на първо и второ четене е минал с най-малко 180 гласа " за ", толкоз ще е минимумът и за третото. Ако е имал сред 160 и 180 гласа " за ", на трето ще са нужни най-малко 160 гласа " за ".

" Това е легитимацията на съществуването на държавното управление, тъй като като свърши конституцията, държавното управление пада ", сподели Георги Свиленски от Българска социалистическа партия и разгласи, че парламентарната група няма да поддържа нито измененията в главния закон, нито процедурните правила.

Петър Петров от " Възраждане " обърна внимание, че в разпоредбите е разказана комисията по конституционни въпроси като водеща, само че няма останали комисии. Затова и попита няма ли планът да мине и през други - да вземем за пример правната комисия и тази по сигурност и публичен ред. " Това ни защищава от тази бурност, която нормално следим при нормалното законодателство. Тук в залата стартират да се вършат публицистични ремонти. Между второ и трето по тази причина не е планувана благоприятни условия за нови допълнения и промени, тъй като имат време за размисъл народните представители. Или одобряват това, което на второ гласоподаване е признато към този момент с квалифицирано болшинство, или не го одобряват и конституцията или съответните членове не се одобряват ", изясни Радомир Чолаков и добави, че това е била практиката и до момента при смяна на главния закон.

По тематиката се намеси и Желязков, който изясни, че даже описването на комисията по конституционни въпроси е ненужно, по тази причина е излишно да се израждат и останалите комисии в разпоредбите.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР