Сърдечно-съдовите заболявания остават водещата причина за смърт в света с

...
Сърдечно-съдовите заболявания остават водещата причина за смърт в света с
Коментари Харесай

Кардиолог съветва: Най-важното, което трябва да правим за здраво сърце

Сърдечно-съдовите болести остават водещата причина за гибел в света с над 17,9 милиона смъртни случая годишно, което е близо една трета от всички смъртни случаи (по данни на Световната здравна организация). От тях 85% се дължат на инфаркти и инсулти . Въпреки напредъка в здравната технология, сърдечните болести не престават да бъдат забележителна опасност за здравето, изключително в страните с ниски и междинни приходи.

Сърдечно-съдовите болести могат да обиден хора от всички възрасти и социално-икономически статус, което прави осведомеността и предварителната защита сериозно значими. Фактори като нездравословни диети, липса на физическа интензивност, тютюнопушене, несъразмерна консумация на алкохол и замърсяване на въздуха способстват доста за повишаването на сърдечните болести. Риск се явяват и положения като диабет, хипертония и висок холестерол, разяснява полк. проф. Ивайло Даскалов, шеф на Клиниката по кардиология на ВМА.

Статистиката за България е тревожна. Случаите на инфаркт измежду младите българи се усилват. По данни на Националния център по публично здраве през предходната година в болница с инфаркт са признати 59 души под 35 години, а през 2022 година – 45.

Сърдечно-съдовите болести са причина за гибелта на над 60% от умрелите у нас през предходната година. По данни на Организацията за икономическо сътрудничество и раз и Европейската обсерватория за здравни системи и политики, сърдечно-съдовите заболявания, най-разпространени, измежду които са инсултът и исхемичната болест на сърцето, са съществена причина за смъртността у нас през 2021 година Въпреки това, забележителна част от тези случаи могат да бъдат предотвратени.

 heart  Превенцията е по-добра от лекуването

По-голямата част от сърдечните болести могат да бъдат предотвратени посредством елементарни промени в метода на живот, като поддържане на уравновесена диета, постоянна физическа интензивност, отбягване използването на тютюн и ограничение потреблението на алкохол. Затова ние насърчаваме хората да създадат избор, здравословен за сърцето им, акцентира проф. Даскалов.

♦ Балансирано хранене: Здравословна за сърцето диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и постни протеини, може доста да понижи риска от сърдечно-съдови болести. Ограничаването използването на модифицираните храни, сладките питиета и продуктите с високо наличие на мазнини също е от значително значение.

♦ Физическа интензивност: Редовните извършения укрепват сърцето, намаляват равнищата на холестерола, понижават кръвното налягане и оказват помощ за поддържане на здравословно тегло. Световната здравна организация предлага най-малко 150 минути извършения с умерена активност на седмица.

♦ Без тютюнопушене: Пушенето е водещ рисков фактор за сърдечни болести. Преустановяването му може фрапантно да понижи риска от инфаркт и инсулт, както и да усъвършенства цялостната сърдечна функционалност.

♦ Ограничете алкохола: Прекомерната консумация на алкохол покачва кръвното налягане и способства за сърдечни болести. Умереността е ключът към поддържането на крепко сърце.

 heart  Значението на постоянните сърдечни прегледи

Много хора може да не знаят, че са изложени на риск от сърдечни болести. Високото кръвно налягане, високият холестерол и диабетът постоянно не демонстрират признаци, до момента в който не бъдат нанесени обилни вреди. Редовните прегледи при експерт могат да открият тези положения рано, което разрешава по-добър надзор за попречване на спомагателни затруднения, акцентира проф. Ивайло Даскалов.

♦ Мониторинг на артериалното налягане: Високото кръвно налягане е един от най-значимите рискови фактори за сърдечни болести. Редовното наблюдаване и в случай че се постанова лекуване може да предотврати инфаркти и инсулти.

♦ Нива на холестерол: Високите равнища на атерогенният (лошият) холестерол (LDLc) могат да доведат до струпване в стената на артериите и образуване на атеросклеротична плака, увеличавайки риска от миокарден инфаркт. Лесно изпълними кръвни проби могат да дават информация за равнищата на холестерола и да насочат към промени в диетата, метода на живот и в случай че е належащо лекарствена терапия.

♦ Нива на кръвната захар: Диабетът е тясно обвързван със сърдечните болести, като диабетиците са два до четири пъти по-склонни да развият сърдечни болести. Поддържането на равнищата на кръвната захар е от решаващо значение за здравето на сърцето.

 heart  Ролята на психологичното здраве

През последните години от ден на ден се признава връзката сред психологичното здраве и здравето на сърцето. Хроничният стрес, безпокойството и депресията могат да повлияят отрицателно на сърдечно-съдовата система. Управлението на напрежението посредством техники за релаксация, физическа интензивност и търсене на професионална помощ, когато е належащо, е жизненоважно.

♦ Управление на напрежението: практики като йога, медитация и извършения за надълбоко дишане могат да оказват помощ за облекчение на напрежението и намаление на кръвното налягане.

♦ Баланс сред работа и персонален живот: Поддържането на здравословен баланс сред работа, персонално време и отмора е от основно значение за понижаване на напрежението и попречване на сърдечните болести.

♦ Сън : Лошото качество на съня и нарушаванията на съня като сънна апнея са свързани с по-високи равнища на сърдечни болести. Стремежът към 7-8 часа първокласен сън, всяка нощ, поддържа цялостното здраве на сърцето.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР