Спасиха рисков пациент с 9-часова операция
Мъжът е на 62 години, доктор, и след прилошаване е откаран в шокова зала в столична болница, като му е изработен скенер на корема с контрастна материя. Резултатът от скенера демонстрира огромна аневризма на коремната аорта, която е раздрана, вследствие на което има излив на голямо количество кръв. Пациентът е откаран към УМБАЛ „ Света Екатерина “, където постъпва по неотложност в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия.
Екипът на професор Валентин Говедарски поема пациента, прави нужните проучвания, както и подготовка за ендоваскуларно лекуване и покриване на аневризмата със стент-графт, само че пациентът се оказва несъответствуващ за тази техника. Изключително съществено от неговите съпътстващи болести е това, че той е с хемофилия, което носи риск от сериозна загуба на кръв при интервенция.
Началникът на Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия проф. Валентин Говедраски и екипът му – доктор Елица Димитрова, Д-р Захари Божилов, доктор Ахмед Ходжов правят отворена интервенция и заместват раздраната аорта със синтетична протеза. Рисковата интервенция продължава 9 часа.
Екипната работа на анестезиолози и реаниматори оказва помощ за преодоляване на всяка смяна в положението на пациента. Около 12 сака кръв са прелети на мъжа в операционната зала и голямо количество плазмени артикули в опит да се избави живота му. Изключително скъп в сходни случаи за пациенти с солидна кръвозагуба е уред, който филтрира кръвта, която пациентът губи по време на интервенцията и я връща още веднъж в него. Още към 6 литра кръв е върната на пациента в този случай, с помощта на апарата.
Безценна се оказва помощта на медиците от Националния център по трансфузионна хематология, които се включват в този случай с безупречна колаборация с екипите на болничното заведение. В интервала на възобновяване в реанимация пациентът минава през няколко рискови обстановки, които реанимационните експерти на лечебното заведение сполучливо овладяват.