Самотата и бедността на възрастните хора в Япония доведоха до

...
Самотата и бедността на възрастните хора в Япония доведоха до
Коментари Харесай

 Шокираща тенденция в Япония: Възрастните отиват в затвора заради самота и бедност 



Самотата и бедността на възрастните хора в Япония доведоха до необикновена наклонност – доста възрастни дами съзнателно нарушават закона, с цел да се окажат в пандиза, където намират стабилността, главните грижи и другарството, които им липсват отвън стените на пандиза.

В най-големия женски затвор в Япония, Точиги, 20 % от пандизчиите са възрастни хора. Затворът от ден на ден се приспособява към потребностите на възрастните хора, в това число помощ при къпане, хранене и медицински грижи.

„ Някои дами споделят, че даже биха платили месечна такса, с цел да останат тук вечно “, сподели служителят на пандиза Такайоши Ширанага.


Стаите са цялостни с възрастни жители, които са прегърбени и ръцете им са набръчкани. Те се движат постепенно по коридорите и някои употребяват средства за напредване. Персоналът им оказва помощ да се къпят, да се хранят, да се разхождат и да вземат медикаменти.

Но това не е старешки дом – това е най-големият женски затвор в Япония. Населението тук отразява застаряващото общество на открито, както и необятно публикувания проблем със самотата, който, съгласно надзирателите, става толкоз изострен, че някои възрастни пандизчии избират да останат заключени в пандиза.

„ Има хора, които споделят, че биха платили 20 000 или 30 000 йени (130-190 долара) на месец (ако е възможно), с цел да живеят тук вечно “, сподели Ширанага пред CNN, който получи рядката опция да посети пандиза през септември.

Сред пандизчиите е и Акийо (81 г.), който излежава присъда за кражба на храна. С доста ниска пенсия и минимална поддръжка от фамилията си, Акийо сподели, че животът в пандиза й е дал непоклатимост, която не е имала на открито.

„ Може би този живот е най-стабилният за мен “, сподели Акийо и добави, че неналичието на финансова сигурност не й оставя избор.

Според данни на японското държавно управление кражбата е най-разпространеното закононарушение измежду възрастните затворнички.


Повече от 80 % от възрастните дами в пандизите през 2022 година са били наказани за обири. Причините включват бедността – 20 % от хората над 65 години в Япония живеят под прага на бедността, който е доста по-висок от междинния за Организацията за икономическо сътрудничество и раз, както и изолацията и неналичието на поддръжка.

Надзиратели в пандиза споделиха, че доста дами се връщат в пандиза, тъй като нямат къде да отидат, нямат средства за прехранване или се нуждаят от медицински грижи, които не могат да си разрешат отвън пандиза.

Японските управляващи са наясно с казуса. Министерството на правораздаването започва стратегии за подкрепяне на пандизчиите да се приготвят за самостоятелен живот, до момента в който локалните начинания са ориентирани към обезпечаване на жилища и обществена поддръжка за възрастни хора без фамилии.

Въпреки това, поради бързото застаряване на популацията и ниската раждаемост, доста специалисти считат, че Япония ще се нуждае от обилни запаси и промени, с цел да се оправи с провокациите, подбудени от възходящия брой възрастни хора в обществото.


Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР