Как да отгледаме домати от семена
Съдържание:
Отглеждане на домати от семена Снимка: neelam279/pixabay.comЗеленчуците са незаменима част от здравословното и пълноценно хранене. Те са източници на редица потребни субстанции и витамини, които са значими за оптималното действие на нашия организъм.
Нарастващата наклонност на пазара е да се оферират генномодифицирани зеленчуци, които не доставят нужната хранителна стойност. Нещо повече, от ден на ден зеленчуци на пазара нямат присъщите вкусови качества на чистия зарзават и са по-скоро неестествен техен сурогат.
Затова и нараства смисъла на това, да се отглеждат зеленчуци независимо. Култивирането на личната зеленчукова градина може да се преглежда като самостоятелно, само че и особено богатство – допринасяте за своето здраве, само че и редуцирате приноса на изкуствено създадените зеленчуци.
Доматите са едни от най-широкоразпространените зеленчуци за консумация и развъждане. Сравнително елементарно е да отгледате домати от семена сами в своята градина. Ето по какъв начин можете да го постигнете.
Отглеждане на домати от семена
Оптималният интервал на засаждане на доматени семена на топло е към 6-8 седмици преди пролетния студ. Така те ще могат да станат подготвени за изнасяне в оранжерия след 2 седмици. По-лесно казано – засаждането на семената би трябвало да стане преди температурите да се повишат над 10 °C.
Засяването става в пластмасова или стиропорна табла за разсад в глинесто-песъчлива почва и торф или торфена примес, която е в съответствие 1:1. Трябва да извършите бразди, дълбоки към 2.
5 см. Пускате семената на дъното на браздите, като би трябвало да стоят на разстояние 1 см един от различен. Семената се покриват със сместа и се поливат. Посетите семена се слагат в топло помещение с градуси към 22-25. Когато семената стартират да поникват, то е добре да бъдат на мощна слънчева светлина.
Около 2 седмици след засаждане на доматени семена те стартират да се развиват и да се снабдяват със зелен цвят, което демонстрира, че са подготвени за напредък. Когато измине 1 месец от засяването, се появяват и доматените листа.
Когато към този момент има същински доматени листа, би трябвало да преместите растенията в по-големи самостоятелни контейнери, с цел да имат повече място за напредък и развиване. Това се назовава още пикиране на разсад.
Когато преместите растенията, то обърнете внимание на почвата, която би трябвало да бъде влажна и добре миксирана с торф. Във всяко гнездо се прави дупка и се засажда растението, след което се полива.
Когато времето стане по-топло и междинните нощни температури се повишат над 10 °C, то тогава можете да преместите растенията на открито.
Засаждането на домати на открито става, като извадите растението от контейнера и го засадете в дупка, тъй че стъблото на растението да потъне в почвата до началото на листата. Засадените домати се поливат и по-късно поддържат, до момента в който плодовете се появят.
Вижте още по какъв начин да отгледаме домати в саксия?