С представяне на две Концепции за интегрирани териториални инвестиции в

...
С представяне на две Концепции за интегрирани териториални инвестиции в
Коментари Харесай

ОИЦ започна обществени обсъждания с представяне на 2 концепции в Благоевград

С показване на две Концепции за интегрирани териториални вложения в Благоевград на 18 април започва цикълът от публични разисквания, които Областен информативен център – Благоевград ще организира на територията на Благоевградска област. Като част от Звено за обществени съвещания към Регионален съвет за развиване на Югозападен район ОИЦ – Благоевград провежда публични разисквания на пет КИТИ, минали първи стадий на оценка и предвиждащи осъществяване на действия на територията на региона.

Обществените разисквания на ОИЦ – Благоевград започнаха с показване на „ Културата като инструмент за стабилно развиване на туризъм, територии, общности и бизнес в ЮЗР “. По време на събитието Елена Михова от Звено за обществени съвещания показа партниращите организации в концепцията, дейностите, заложени за осъществяване и стратегиите, посредством които ще бъде обезпечено финансиране.

КИТИ „ Културата като инструмент за стабилно развиване на туризъм, територии, общности и бизнес в ЮЗР “ е с водещ сътрудник държавна такса «Никола Вапцаров» - Благоевград и ще се осъществя в партньорство с общините Благоевград, Гоце Делчев и Симитли, две сдружения и едно комерсиално сдружение с активност в региона на туризма. Общата стойност на концепцията е малко над 11, 5 млн. лв. и в нея са заложени разнородни ограничения, които ще подкрепят трансформирането на одобрени културни институти в общините Благоевград, Гоце Делчев и Симитли в съвременни средища, които да развиват изкуството и да притеглят нови аудитории и сътрудници.

Наред с цялостното възобновяване на постройката на благоевградския спектакъл и читалището в село Мосомище, община Гоце Делчев, концепцията планува внедряване на предприемчиви цифрови решения и новаторски модели, които да допринесат за развиване на актуалния образ на културните институции и да предизвикат спомагателен интерес у феновете. Заложено е и основаване на интегриран културно-туристически артикул посредством вложения в инфраструктура на територията на трите общини.

КИТИ № BG16FFPR003-2. 001-0164 „ Развитие на резистентен туризъм в прегръдките на Рила “ е ориентирана към възстановяване на изискванията за развиване на резистентен планински туризъм в Рила планина, посредством потребление на капацитета на територията за развиване на целогодишен туризъм. Водещ сътрудник е Община Благоевград, а партниращи организации са Община Белица, Прима Инвест БГ ООД и Сдружение „ На Фокус “. В концепцията е заложено изцяло реновиране на два туристически обекта в местността Бодрост край Благоевград, цялостна реорганизация и подсилване на разпознати срутища по продължението на общински път от Благоевград до ски парк Картала, както и основаване на велосипедна алея по продължение на реконструирания път.

На разнообразни местоположения в Рила е планувана дребномащабна туристическа инфраструктура, което ще увеличи привлекателността и имиджа на туристическата дестинация. Интерактивна карта ще показва съществуващите веломаршрути в обхванатите територии. Ще бъдат създадени нови и общи за територията туристически оферти за направления, в които ще се употребяват и модерни технологии като виртуална и добавена действителност. Ще бъдат основани нови работни места за локалното население за работа в туризма. Общата стойност на концепцията е 117 759 805 лв..

В двете публични разисквания се включиха представители на всички партниращи организации, които показаха в елементи дейностите си, методът на тяхното осъществяване и значимостта на плануваните вложения за бъдещото развиване на целия район.

Двете концепции бяха оценени посредством попълване на анкети в залата. Всички заинтригувани лица също могат да се срещнат с концепциите и да попълнят онлайн анкета за всяка от тях посредством линкове, които са налични на страницата на Областен информативен център – Благоевград във Facebook, на единния портал eufunds. bg, както и на уеб страницата на Програма „ Развитие на районите “ bgregio. eu.

Обществените разисквания на Концепции за интегрирани териториални вложения на територията на Благоевградска област не престават на 22-ри, 23-ти и 25-ти април в Струмяни, Симитли, Гоце Делчев, Гърмен и Белица.

Източник: struma.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР