Руската инвазия в Украйна нанесе големи щети на световната икономика,

...
Руската инвазия в Украйна нанесе големи щети на световната икономика,
Коментари Харесай

Как войната се отрази на икономиката в ЕС и какво ни очаква от тук нататък?

Руската инвазия в Украйна нанесе огромни вреди на международната стопанска система, само че най-много на Европа. Огромната взаимозависимост на остарелия континент от доставките на съветския газ и нефт и скъсването с тази взаимозависимост докара до най-голямата енергийна рецесия в последните 50 години и до невиждано повишаване на живота ни.

Войната в Украйна и европейската стопанска система За европейците зимата стартира с шокови цени на горивата и храните и галопираща инфлация. Сметките за ток и парно в някои страни скочиха десеторно. Пестенето се трансформира в всекидневие за милиони семейства и предприятия.

Илияна Цанова - зам.-директор на дирекция " Бюджет " в Европейска комисия: " Една година откакто войната стартира Европа влиза в много по-добро положение в 2023 година от това, което даже ние чакахме, защото спрямо прогнозите ни от есента в този момент са много по-оптимистични. Защо? Според мен има две аргументи за това - внезапната диверсификация, която Европейски Съюз предприе през предходната година, нещо, което трябваше да се случи доста по-отдавна - да се понижи нашата взаимозависимост от вноса на газ и нефт от един снабдител, в този момент това се случи. В рамките на една година 80 % от вноса на газ от Русия сега е сменен с импорт от Съединени американски щати, Англия, Норвегия, Катар и други ".

Преди войната енергийната зависимостта на Европейски Съюз от Русия беше над 40 %, в този момент е под 10. Цените на газа се върнаха на равнището преди спора.

Илияна Цанова - зам.-директор на дирекция " Бюджет " в Европейска комисия " Това, което е изумително за мен е, че страни като Германия, Италия, Холандия, изключително Германия, която беше доста тях тясно подвластна от импорт на съветски газ, в действителност цялата немска стопанска система структурно е направена по този начин, че да работи с съществуването на на ниска цена газ, съумя в границите на една година да понижи доставките си съвсем до нула. А това беше в действителност най-големия риск, защото немската стопанска система е най-голямата в Европейски Съюз, тя способства 25 % от европейския брутен народен приход ".

Рисковете за европейската стопанска система въпреки всичко остават, чака се и спад на вложенията поради края на доста ниските лихвени проценти на банките.

Илияна Цанова - зам.-директор на дирекция " Бюджет " в Европейска комисия " Но това не е наложително доста обезпокоителен факт, тъй като Плановете за възобновяване са един от механизмите страните да компенсират този потрес от по-ниската капиталова интензивност като продължат да извършват заложените промени и влагат в зелени планове, цифровизация и рационализация на административните си системи, това, което са заложили като цели. Това сигурно ще смекчи шока от по-ниската капиталова интензивност през 2023 година ".

Кризата на попречи на Европа да оказва помощ финансово на Украйна - до в този момент с близо 50 милиарда евро. Засега европейската стопанска система съумява да устои на бурите, само че оптимизмът е внимателен, тъй като никой не се наема да предвижда какъв брой дълго ще продължи войната на Русия в Украйна.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР