Русия отново търси опозиционера Иля Яшин. Това съобщи Би Би

...
Русия отново търси опозиционера Иля Яшин. Това съобщи Би Би
Коментари Харесай

Дори и след сделката за размяна Русия отново търси Иля Яшин

Русия още веднъж търси опозиционера Иля Яшин . Това заяви Би Би Си.

Информацията за това е открита в базата данни за търсене на съветското вътрешно министерство, посочи от Mediazona.

Според публицистите  заповедта за издирване се е появила в базата данни в сряда, 25 декември. Официално не е оповестено ново наказателно дело.

Самият Иля Яшин съобщи в коментар за изданието, че не знае нищо за възобновеното наказателно гонене в Русия .

" Очевидно тихомълком са разкрили наказателно дело, с цел да ме арестуват на летището, в случай че реша да се върна в Русия ", отговори политикът на Mediazona.

В края на 2022 година Иля Яшин беше наказан на осем години и половина в колония по делото за " военни имитации ". През август тази година той и още няколко политически пандизчии бяха освободени вследствие на замяна на пандизчии сред Русия и западните страни .

40-годишният Яшин е прям критик на Кремъл и един от дребното видни опозиционни политици, които останаха в Русия след вълната от репресии против тези , които осъдиха съветската експанзия против Украйна след началото на пълномащабната инвазия през февруари 2022 година

Присъдата, произнесена против Яшин през декември 2022 година, беше най-тежката.

През декември предходната година Мещанският съд на Москва. Повод за станаха думите, изречени в канала в YouTube - политикът приказва за убийството на цивилни в Буча по време на съветската окупация на града.

Защитата в касационния съд настоя, че е невероятно информацията, публикувана от Яшин, да се назова съзнателно погрешна, защото политикът във видеото си показва мнението на украинската и съветската страна за събитията в Буча, написа " Сота ".
 Съдът не промени присъдата на Иля Яшин
Съдът не промени присъдата на Иля Яшин

Той е наказан на 8,5 години затвор

Според юрист Мария Ейсмонт първоинстанционният съд не е потвърдил " фалшивостта " на информацията от видеоклиповете , защото нито съдилищата, нито Министерството на защитата имат право да проверяват случилото се на територията на Украйна, отбелязва изданието.

Самият Яшин се разгласи срещу дейностите на Русия в Украйна, като ги назова война, а съдията го смъмри: " Наречете специфичната военна интервенция по този начин, а не както я нарекохте ".
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР