Розовият диамант Льо Гранд Мазарен от 19,07 карата, който е

...
Розовият диамант Льо Гранд Мазарен от 19,07 карата, който е
Коментари Харесай

Диамантът Мазарен излиза на търг 130 г. по-късно

Розовият елмаз „ Льо Гранд Мазарен ” от 19,07 карата, който е принадлежал на френската монархия, ще бъде препоръчан на обичайните ноемврийски продажби на бижута от висок клас в Женева (Швейц), заяви " Кристис ".

„ Легендарният розов елмаз от 19 карата е неповторим очевидец на историята на Франция. По време на своите 250 година във френската хазна, той е измежду украшенията на четирима крале, четири кралици, двама императори и две императрици, започвайки с Краля слънце Луи XIV ", изясни президентът на „ Кристис ” за Европа и Азия Франсоа Кюриел в свое изказване.

За първи път диамантът е разказан в листата измежду благосъстоянията на кардинал Мадзарини, италиански посланик и политик, който ръководи Франция в качеството си на министър-председател при царуването на Луи XIII и Луи XIV, прочут като Мазарен. Преди да почине през 1661 година, кардиналът предава диаманта на крал Луи XIV дружно с други свои известни скъпоценни камъни.

След това розовият елмаз остава за 225 година измежду бижутата на Короната, в това число и при император Наполеон, Луи XVIII, Наполеон III и императрица Южени. По-късно е продаден на търг и принадлежи на известния френски бижутер Фредерик Бушрон и на барон Фон Дервие. В момента е благосъстоятелност на частен колекционер, чието име не се разкрива.

Камъкът, който идва от мините на Голконда в южната част на Индия, ще бъде препоръчан за продажба на търг на 14 ноември в Женева. Цената му се чака да варира сред $6 млн. и $9 млн. (от €5,1 млн. до €7,7 млн.), съгласно прогнозите на „ Кристис ”.

" Голяма чест е да го представим на пазара, защото той е бил продаден на търг преди 130 години ", сподели Раул Кадахия – шеф на отдела за бижута в „ Кристис ”. И едвам за повторно розовият елмаз е за продажба след известния търг на кралските бижута през 1887 година

През 1870 година, когато пада Втората империя, императрица Южени последва брачна половинка си Наполеон в заточение в Англия, оставяйки в Париж по-голямата част от своите бижута. Седемнадесет години по-късно, през 1887-а, френското държавно управление продава предмети, принадлежали на Короната на Франция, и ги предлага на търг, в това число скъпоценните камъни.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР