Половин век от първото кацане на друга планета!
Роскосмос заяви, че преди тъкмо половин век, на 1 март 1966 година, автоматизираната междупланетна станция на Съюз на съветските социалистически републики “Венера 3 ” за пръв път доближава до повърхността на друга планета – Венера. Макар че тя не предава никаква информация след кацането си, станцията държи състезание като първи уред, издигнат от човешка ръка, който навлиза в атмосферата на друга планета и попада на повърхността й. Спускаемият уред на “Венера 3 ” съставлява стоманена топка с диаметър 90 сантиметра, в която има 70-сантиметров глобус на Земята и орден с герба на Съюз на съветските социалистически републики.
На днешния ден означаваме и годишнина от кацането на “Венера 13 ”, предала към Земята значима научна информация и първа цветна фотография от повърхността на Венера! Кацането на Венера е осъществено на 1 март 1982 година.
Последната автоматизирана станция, която посети Венера, е японската “Акатсуки ”, която през декември 2015 година сполучливо влезе в орбита към планетата!
Това е първата цветна фотография, направена на повърхността на Венера от АМС “Венера 13 ”. Снимка: АН Съюз на съветските социалистически републики




