Рискът от навлизането на ИИ не е за хората, а

...
Рискът от навлизането на ИИ не е за хората, а
Коментари Харесай

През 2024 г. изкуственият интелект ще заживее във вашата компания

Рискът от навлизането на ИИ не е за хората, а за компаниите, които се забавят с внедряването на нововъведения. Прогнозира Иван Аржентински, създател на ERP.BG, пред читателите на Kaldata.com

Светлин Желев преди 2 минути 1 Сподели

Най-четени

IT НовиниЕмил Василев - 16:46 | 03.01.2024

Русия разположи най-хубавия си радар за разкриване на артилерия в Украйна – часове по-късно украинците го взривиха с артилерия

IT НовиниДаниел Десподов - 10:58 | 03.01.2024

Южнокорейският термоядрен реактор KSTAR съумя да нагрее плазмата до 100 милиона градуса по Целзий

IT НовиниЕмил Василев - 14:19 | 02.01.2024

Китай и Русия настояват, че са тествали сполучливо предпазена от хакерски офанзиви квантова информационна връзка

Светлин Желевhttps://www.kaldata.com/Главен редактор

ERP системите съставляват интегрирни софтуерни решения, предопределени да улеснят ръководството на разнообразни бизнес процеси в една организация. Тези мощни системи разрешават дейно ръководство на информацията, обвързвана с финанси, човешки запаси, инвентар, произвеждане и други интервенции. Организации от разнообразни сфери, като произвеждане, търговия и услуги, могат да се възползват от ERP за усъвършенстване на бизнес процесите си, възстановяване на оперативната успеваемост и взимане на по-информирани стратегически решения. Иван Аржентински е един от първите български разработчици на ERP системи и визионер, основал доста от нововъведенията в този сегмент у нас. Като подобен той е и участник в редица полемики за значими регулации, засягащи сектора. Това го прави и мечтан събеседник на тематика ERP и се радваме, че той се съгласи да отговори на няколко наши въпроса.

Какви промени да чакаме в сегмента на ERP системите през идната година?

Браншът се развива извънредно динамично и през идната година следва този вид софтуерни системи да стават все по-достъпни, по-лесни за потребление от всякъде и по-удобни. Най-значимата смяна обаче ще бъде обединяването им с изкуствения разсъдък. Нашият екип към този момент дава опция на клиентите ни да си основат пълностоен AI робот, който е част от ERP системата ERP.net. Представете си робот с опциите на ChatGPT, който обаче познава добре спецификите на вашата компания, развива се дружно с нея и на процедура живее в нея.

Каква ще е смяната, спрямо досегашните изкуствени интелекти, които към този момент навлязоха в живота ни и се употребяват от всички – от възпитаници, до пенсионери?

Да, огромните езикови модели към този момент са на всички места към нас, само че те имат прекомерно общо предопределение. С нашия програмен продукт ние разрешаваме на една компания да си сътвори личен изкуствен интелект, който познава нейния бизнес радикално, образова се всекидневно при връзката си с екипа и е изцяло интегриран с ERP системата, работеща в нея. Нещо повече – организацията може да създаде и образова голям брой разнообразни AI модели със характерно предопределение, ръководени от различен изкуствен интелект, който има повсеместен взор върху бизнеса. Това е огромната смяна, която ще забележим през идната година – изкуственият разсъдък от чатбот – енциклопедия ще се трансформира в пълноценна част от компанията и самобитен неин чиновник.

Как това ще преобрази ERP системите?

Всичко в ERP системите ще се промени – от метода, по който те се внедряват, дефинирането на правила за работата им, до появяването на напълно нови способи за взаимоотношение на екипите с тях. Изкуственият разсъдък ще може пълноценно да се включи във вътрешнофирмените чатове, да прави задания напряко в ERP-то, само че също и да разпорежда такива на чиновниците. Това от своя страна ще усили още повече опциите за автоматизация и усъвършенстване на процесите.

Това повишение на успеваемостта на компаниите няма ли да докара до понижаване на работните места?

Историята е посочила, че технологиите основават доста повече работни места, в сравнение с унищожават. През последните няколко века съвсем всяка човешка активност се е трансформирала осезаемо в резултат на машините и автоматизацията. Днес един екскаватор копае доста по-ефективно, в сравнение с десетки хора с лопати са го правили преди този момент. Производството, превозът и всички останали действия са автоматизирани и това единствено е довело до появяването на голям брой нови предприятия и работни места. Технологиите подтикват предприемачеството и усъвършенстват живота ни по доста способи. Сходен ще бъде и резултатът от навлизането на изкуствения разсъдък. Убеден съм, че той ще докара до значими промени в метода, по който работим, ще отстрани голям брой досадни и отнемащи време действия с ниска добавена стойност, каквито има във всички сфери и сегменти. За хората ще остане да взимат решения, които ще стават все по-ефективни. Но това няма да повлияе на работните им места. Рискът в действителност е за компаниите, които не внедряват нововъведения, а не за хората.

SaaS ли е бъдещето на системите за ръководство на бизнеса?

SaaS е освен бъдещето, а и сегашното в този отрасъл. Ние към този момент от дълго време не предлагаме on-premises версия на нашата ERP система ERP.net, а и клиентите не търсят такава. Няма никаква причина те да влагат в лични центрове за данни, инфраструктура и ИТ експерти за поддръжката на тази инфраструктура, когато могат да разполагат със програмен продукт, съхраняван в професионален център за данни и да заплащат за това наличен месечен абонамент.

Допълнително, би трябвало да се има поради, че в актуалния сложен свят киберсигурността е от все по-важно значение. Трудно е обособените компании да дават отговор на характерните условия към сигурността на другите типове системи. Ние осигуряваме топ равнище на надеждност и сигурност, фокусирани върху нашата система. Друг просто няма по какъв начин да обезпечи толкоз високо равнище. Обратно на известния мит, през днешния ден е доста по-сигурно данните да се подсигуряват от доставчиците на услугите, а не на лични системи. Без да загатвам казуса с поддържането на лични екипи от експерти по киберсигурност.

Колко огромна би трябвало да е една компания, с цел да е рентабилно да внедри ERP система?

ERP системите към този момент не са тези огромни, комплицирани и недостъпни системи, каквито бяха преди 20 години. Една от трендовете, които следим в бранша е, че към този момент всеки може да има ERP програмен продукт и да се възползва пълноценно от него, без значение какъв брой огромна е компанията му. Долната граница на практика е един консуматор. Нашата цел е да подпомогнем дребните и междинни компании чрез внедряване на такава система, да могат да се конкурират сполучливо с огромни играчи от своя бранш. Това е и повода, заради която скоро ще пуснем на пазара новия ни бизнес програмен продукт ERP.net Express, който разполага с доста от базовите функционалности на една ERP система, само че е доста по-гъвкав и наличен за дребни и междинни компании.

Друга специфичност е, че от ден на ден компаниите желаят да имат опцията за self-service, в това число и по повод внедряването на ERP системата. ERP.net Express разрешава на така наречен “power users ” да я поддържат съвсем или изцяло независимо.

Наскоро вие представихте и профилирано ERP решение за ръководство на винарни. Как се развива то и какъв е ползата към него?

Новото ни решение за ръководство на винарни и производители на спиртни питиета към този момент работи сполучливо в няколко мазета и водим диалози за внедряването му в още няколко. Към момента отзивите от него са доста положителни. То е основано на ERP системата ERP.net и е усъвършенствано за работата на фирмите от сегмента на виното и спиртните питиета. Напълно съвместимо е с регулациите в сектора и има специфичен портал за връзка с Агенция Митници. Разполага с уеб интерфейс, усъвършенствано е за работа през мобилни устройства, с интегрирани механики от обществените мрежи и е готово за интернационалните пазари.

А можете ли да дадете прогноза – коя ще е идната новаторска технология след изкуствения разсъдък, която ще навлезе в живота ни през идващите години?

Текущо, ИИ фактически е главният фокус. Визията ни от самото основаване на ERP системата постоянно е била, обслужването да намалее до най-малко – на процедура да изчезне. Хората би трябвало да могат да творят и да правят своя бизнес, а системата да се грижи за всичко останало – да обработва данни, да задвижва задания и да се свързва с други системи. Комуникацията с хората би трябвало да бъде чрез естествено другарство. Доскоро това го гледахме единствено във фантастичните филми, само че то бързо става действителност. Изкуственият разсъдък не може да бъде обсъждан единствено като поредна технология, а по-скоро като платформа за развиване на разнообразни нови технологии. В този смисъл, има още доста области, в които би трябвало да се изследват опциите за усъвършенстване на база ИИ. За реализиране на нашите дългогодишни цели, технологиите, основани на него, настоящо имат максимален капацитет.

Друг аспект е интеграцията. Поради последователното възстановяване на процесите на планиране и основаване на програмен продукт, към този момент е допустимо All-in-one софтуерите да дават топ функционалност в съвсем всички сфери, които обичайно са били обособени софтуери. Преди 10 – двадесет години това беше съвсем непостижима задача, даже за най-големите международни производители. Затова и множеството международни бизнес пакети, които се оферират през днешния ден, са амалгама от голям брой системи, които огромните вендори са изкупили и се пробват да ги интегрират в общо предложение. В същото време, ERP.net остана единна система, в която всичките (над 50) приложения са органично интегрирани. Например, версия 2024 на ERP.net, с изключение на стотиците други усъвършенствания, ще добави и пълноценна, напълно нова апликация за Agile Project Management. Традиционно, подобен програмен продукт до момента постоянно е бил външен за ERP системите. Като цяло, новостите в развиването на софтуера и фактът, че ERP.net остана единно All-in-one решение, ни разрешават да се възползваме оптимално от тази наклонност и да ставаме все по-добро предложение, на фона на тези от международните производители.

И въпреки всичко, главната наклонност ще бъде развиването на екосистемите. Както стана и при смарт телефоните, бъдещата борба при ERP системите, ще е борба на екосистеми. Никой програмен продукт не може да покрие изцяло характерните условия на всеки клиент. В този смисъл, магазините за бизнес приложения ще стават все по-важни. ERP.net към този момент има стотици приложения, създадени от външни сътрудници, които дават отговор точно на потребностите на крайните клиенти. В същото време, това развиване би трябвало да продължи с още по-голяма скорост, с цел да бъдем все по-конкурентни на международния пазар. В бъдеще, възможностите на локалните играчи ще стават все по-малки и единствено най-иновативните ще оцелеят. От все по-важно значение ще бъде и постоянното наличие на световния пазар, за което ние интензивно работим.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР