Рибари и жители на Фукушима и пет други префектури по североизточното крайбрежие на Япония заведоха дело с искане за спиране на изхвърлянето продължаващо изпускане на пречистени радиоактивни отпадъчни води от авариралата ядрена централа Фукушима в морето
От МАРИ ЯМАГУЧИ Associated Press 8 септември 2023 г., 7:59 ч. Североизточното крайбрежие на Япония заведе дело в петък, изисквайки спиране на продължаващото изпускане на пречистени радиоактивни отпадъчни води от разруши ядрената централа Фукушима в морето.В делото, заведено в Окръжния съд на Фукушима, 151-те ищци, две трети от Фукушима, а останалите от Токио и четирима други префектури, казват, че изхвърлянето вреди на поминъка на рибарската общност и нарушава правото на жителите да живеят мирно, казаха техните адвокати.
Изпускането на пречистените и разредени отпадъчни води в океана, което започна на 24 август и се очаква да продължи няколко десетилетия, се противопоставя силно на рибарски групи, които се тревожат това ще навреди на имиджа на техния улов, дори ако е безопасен.
Три реактора в атомната централа Фукушима Дайичи се стопиха след земетресение с магнитуд 9,0 и цунами през 2011 г., които унищожиха охладителните й системи. Централата продължава да произвежда силно радиоактивна вода, която се събира, обработва и съхранява в около 1000 резервоара, които покриват голяма част от комплекса на централата.
Правителството и операторът на централата, Tokyo Electric Power Company Holdings казва, че резервоарите трябва да бъдат премахнати, за да се позволи извеждането на централата от експлоатация.
Ищците настояват за отмяна на разрешителните за безопасност, издадени от Органа за ядрено регулиране за изпускане на отпадъчни води и спиране на изхвърлянето, каза адвокат Кенджиро Китамура.
Правителството и TEPCO казват, че пречистената вода отговаря на законово допустимите нива и е допълнително разредена стотици пъти с морска вода, преди да бъде пусната в морето. Международната агенция за атомна енергия, която прегледа плана за освобождаване по искане на Япония, стигна до заключението, че въздействието на освобождаването върху околната среда, морския живот и хората ще бъде незначително.
„ умишленото изпускане в морето е умишлено вредно действие, което допринася за инцидента (в атомната централа), каза друг адвокат, Хироюки Кавай. Той каза, че океанът е обществен ресурс и е неетично компания да изхвърля отпадъчни води в него. < /p>
TEPCO заяви, че не може да коментира, докато не получи копие от делото.
Китай забрани целия внос японски морски дарове в отговор на освобождаването, докато Хонконг и Макао спряха вноса от 10 префектури, включително Фукушима.Групи в Южна Корея също осъдиха изхвърлянето.
Китай е най-големият вносител на японски морски дарове и неговата забрана удари тежко индустрията.
Кабинетът на японския премиер Фумио Кишида във вторник одобри 20,7 милиарда йени (141 милиона долара) извънредно фонд за подпомагане на износителите, засегнати от китайската забрана. Фондът е в допълнение към 80 милиарда йени (547 милиона долара), които правителството отпусна преди това за подпомагане на риболова и преработката на морски дарове и борба с увреждането на репутацията на японските продукти.
Кишида каза докато присъства на среща на върха на лидерите от Югоизточна Азия в Индонезия, забраната на Китай рязко контрастира с широкото разбиране на освобождаването, показано от много други страни.