Как да се справим в ревността?
Ревността е негативна страст, която поражда, когато човек се усеща афектиран или се опасява, че ще загуби обичта или вниманието на различен човек заради взаимоотношението си с трети човек, написа.
Въпреки че е обикновено да изпитвате ревнивост понякога, това може да се трансформира в проблем, в случай че не се показва по здравословен метод. Научете повече за това какво съставлява ревността, по какъв начин да се справите с нея и по какъв начин се лекува.
Каква е разликата сред ревността и завистта?
Прочетете още
Докато завистта и ревността са негативни емоции и постоянно (погрешно) се употребяват взаимозаменяемо, те в действителност са много разнообразни. С ревността индивидът, който ревнува, се възмущава (или може да се страхува) от различен човек, който лишава или има възможност да отнеме привързаността и вниманието на различен човек, на който държи.
Най-често виждаме ревнивост в сантиментални връзки, само че ревността може да се появи във всяка връзка, в това число връзки родител-дете, другарства и даже сътрудници. Важно е да се означи, че ревността съвсем постоянно включва най-малко трима души.
Междувременно със завистта индивидът, който завижда, изпитва неодобрение или възмущение към различен човек въз основа на неговите достижения, притежания, атрибути, качества и други За разлика от ревността, завистта нормално включва единствено двама души - индивидът, който завижда, и този, на който завиждат.
Какво предизвиква ревността?
Въпреки че главната причина за ревността може да бъде мощно индивидуализирана, има някои общи характерности и условия, които могат да увековечат ревността. Например, човек може да е по-склонен към ревнивост, в случай че е нерешителен, усеща се несъответстващ, има страх от занемаряване или самотност, има ниско самочувствие или е податлив да се съпоставя с другите. Хората също могат да изпитват ревнивост, в случай че техният сътрудник е бил погрешен или в случай че другар е направил нещо в предишното, което ги кара да наподобяват ненадеждни.
Някои еволюционни психолози имат вяра, че ревността в действителност е страст, предопределена да уведоми някого, че значима връзка в живота му може да е изложена на риск. Те имат вяра, че придобиването на визия за еволюционните прозрения на нежеланите страсти може да помогне на хората да се отърсят от тях.
Изследванията демонстрират, че ревността също може да се корени в контрола, изключително в насилствени връзки . Всъщност ревността постоянно е първият знак, че една връзка може да прогресира до такава, която е нездравословна - изключително в случай че възприятията на ревнивост не се показват по здравословен метод. При насилствени връзки в началото ревността може да наподобява вкоренена в любовта, само че този отговор в действителност е повече за владеене и надзор.
Признаци на ревнивост
Най-честите признаци на ревнивост включват възприятие на възмущение, пострадване и загуба на доверие. Интересно е обаче, че ревността няма отчетливо или разпознаваемо изражение на лицето, както може да откриете при яд или горест. Вместо това ревността се смята за комплицирана страст, която се състои от няколко страсти, в това число яд, горест, боязън и изненада.
Ревността също може да се смята за патологична, в случай че нейното проявяване надвишава това, което се смята за задоволително от обществото. В тези обстановки ревността може да стане обсесивна и илюзия, изключително във връзка с сантименталната ревнивост. В рискови случаи може даже да докара до принуждение сред мъже и дами, самонараняване и даже ликвидиране.
Хората с обсесивна сантиментална ревнивост страдат от неприятни и ирационални мисли, че техният сътрудник може да е погрешен, тъй че те могат натрапчиво да ревизират колегата си. Междувременно хората с налудност ревностно образуват мощни, само че подправени вярвания, че сътрудникът им е погрешен, без да имат никакви доказателства.
В насилствена връзка някой, който ревнува, може да се ядоса или да сложи под подозрение верността и честността на своя сътрудник – даже когато няма нищо, което да го оправдае. Те също могат да се обаждат постоянно, да се отбиват ненадейно, да преследват колегата си в обществените медии и да управляват кого могат да видят и по кое време.
Ето някои други нездравословни признаци на ревнивост:
Вашият сътрудник, другар или член на фамилията изисква да прекарвате цялото си време дружно. Те изискват да се регистрирате или да споделите местоположението си. Те откриват правила за това с кого можете да говорите. Те са подозрителни и собственически. Те наблюдават вашите имейли, известия и телефонни позвънявания.
Възможни затруднения на ревността
Въпреки че ревността е естествена човешка страст и всеки я претърпява като миг от живота си, тя също може да стане последна за някои хора. Когато това се случи, индивидът, който изпитва ревнивост, може да се сблъска с редица отрицателни последствия или затруднения.
Например, проучванията демонстрират, че ревността може да докара до редица отрицателни прочувствени последствия. Те включват нарушавания на съня, натрапчиви мисли и тревожно-депресивни признаци. Те също могат да се отдръпват от обществените взаимоотношения и да спрат да вземат участие в действия, които харесват, с цел да могат да посветят времето си на връзката, която се опасяват да изгубят.
Хората, които изпитват рискови равнища на ревнивост, може също по този начин да ненавиждат да са сами и да имат накриво възприятие за действителност. Те също могат да се усещат уплашени, тревожни или празни от вътрешната страна. Ако индивидът, който изпитва ревнивост, е младеж, той даже е изложен на риск от злоупотреба с вещества и постоянно взе участие в рисково полово държание.
За лицето, което получава ревнивост, може да изпита комплициране, безпокойство и боязън, когато ревността и контролът ескалират. Може даже да се усещат като че ли вървят по черупки от яйца, страхувайки се, че ще създадат нещо, което да разстрои колегата им. Когато ревността се появи за първи път, те може да бъдат сюрпризирани от държанието и да се почувстват неподготвени. Но с течение на времето те може да изгубят самообладание и да желаят да прекратят връзката, само че постоянно не знаят по какъв начин.
Как да изразим ревността по позитивен метод
Ако изпитвате ревнивост в някоя от вашите връзки, значимо е да говорите с колегата, приятеля или члена на фамилията си. Бъдете почтени по отношение на възприятията си и това, което мислите, без да обвинявате някой различен. След това чуйте отговора им. Има огромен късмет вашият диалог да укрепи връзката ви.
Откриването за вашата ревнивост дава на другия човек опция да види от кое място идвате. Само имайте поради, че може да се наложи да говорите за това няколко пъти, преди и двамата да се почувствате удобно. Също по този начин е значимо да вземете поради времето на вашия диалог. Искате да сте сигурни, че сте спокойни и можете да споделите мнението си, без да отправяте обвинявания.
Как да се оправим с ревността
Ключът към хубавичко връзка е откритата и почтена връзка за това по какъв начин ревността ви въздейства. Но също толкоз значимо е да можете да разпознавате възприятията на ревнивост рано и да знаете по какъв начин да се справяте с тях по здравословен и работлив метод.
Ето няколко съвета:
Поемете надълбоко въздух и не забравяйте, че ревността е възприятие, а не действителност и имате избор дали да действате или не. Признайте възприятието на ревнивост, само че не се спирайте на него. Ако си визиите, че сътрудникът ви изневерява и сте захласнати от това, евентуално ще видите доказателства там, където ги няма. Помислете дали можете да спечелите нещо, като действате съгласно своите ревностни импулси. През множеството време това просто утежнява нещата. Ако изпитвате предпочитание да действате въз основа на насилствени импулси или да нараните себе си или други, можете да се свържете с Националната гореща линия за самоубийства за безвъзмездна и поверителна поддръжка.
Приемете, че във връзките няма гаранции и в случай че в действителност не можете да се доверите на колегата или приятеля си, може да се наложи да изоставите връзката. Поставете дружно граници във връзката, с цел да определите какво ви е комфортно и на двамата и какво ви кара да се чувствате неловко.
Не забравяйте, че доверието е нещо, което давате, а не нещо, което се печели. Дори в случай че сътрудникът ви е изневерил в предишното, не би трябвало да хвърляте предишното в лицето му или да го употребявате, с цел да оправдаете ревността си.
Лечение на ревнивост
Ако склонността ви към ревнивост стартира да пречи на всекидневието ви, да въздейства отрицателно на връзката ви или ви затруднява да вършите работата си или да се грижите за себе си или за другите, значимо е да се консултирате с психиатър за вашите признаци и усеща.
Да се научите по какъв начин да управлявате възприятията си на ревнивост по здравословен метод може да има позитивно влияние върху вашите взаимоотношения, както и върху цялостното ви богатство. Ето няколко метода за лекуване на ревността:
Когнитивно-поведенческа терапия (CBT): CBT е форма на психотерапия. Лечението се концентрира върху идентифицирането и модифицирането на отрицателните мисловни процеси и проблематичното държание посредством поведенчески техники и когнитивно преструктуриране. Подходи, основани на внимателност и приемане: Стратегии, които включват внимателност, се употребяват, с цел да ви оказват помощ да разпознаете своите мисли, физически чувства и страсти и да се включите в действия, с цел да измененията тези неща. Антипсихотично лекарство: Тези медикаменти се употребяват за подкрепяне на преодоляването на признаци, свързани с налудности или разкъсване с действителността, в това число налудна ревнивост.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ