Oil Price: На нефтения пазар всичко е в ръцете на Москва и Рияд
Решението на ОПЕК+ да понижи производството на нефт беше главната причина за повишаването на горивото, написа OilPrice. Вашингтон не разполага нито с способи, нито със средства да ограничи това повишаване на цените. Така че, в случай че Москва и Рияд желаят, те имат всички шансове да вдигнат цените над 100 $ за барел.
Пандемията от ковид и боевете в Украйна разстроиха пазарите на нефт, принуждавайки Съединените щати да освободят запаси от Стратегическия петролен запас.
В отговор ОПЕК+ понижи производството до края на 2023 година, а последните събития, в това число наводненията в Либия, в допълнение усложниха доставките.
Въпреки повишаването на производството в Съединени американски щати и началото на сезона на ниско търсене, способността на администрацията на Байдън да противодейства на скока на цените на петрола, който заплашва решението на ОПЕК+, е лимитирана.
След като падна под 70 $ за барел при започване на лятото, петролът West Texas Intermediate (WTI) непрестанно нараства. Миналата седмица цената надвиши 90 $ за барел за първи път от година и няма признаци за закъснение на растежа.
По-нататъшните нараствания ще навредят на потребителите, изключително на разноските за бензин и превоз. Въпреки че повишението на лихвените проценти на Федералния запас оказа помощ за ограничение на инфлацията, фактори като петролните потоци са отвън неговия надзор. Нарастващите цени на петрола заплашиха опитите на Федералния запас да даде на стопанската система “меко приземяване ”.
Защо се случва това? Ще се върнем ли към 100 $ за барел?
Пандемията смути петролните пазари
Преди пандемията от ковид суровият нефт West Texas Intermediate се търгуваше главно в диапазона от 50 до 60 $ за барел през цялата година. Когато пандемията удари при започване на 2020 година, карантините и затварянето на фабрики смазаха търсенето на тези първични материали и цените паднаха.
В отговор производството на нефт в Съединени американски щати спадна с три милиона барела дневно. Търсенето обаче се възвърне по-бързо от предстоящото, а предлагането, в противен случай, изостана. Това противоречие провокира скок в цените на петрола, който продължава към този момент две години.
Руската специфична интервенция понижи още повече доставките
Много страни не разрешиха вноса на съветски нефт от началото на спора в Украйна през февруари 2022 година Липсата на този източник на доставки изостри пазарното напрежение и вследствие на това черното злато мина границата от 100 $ за барел напролет и лятото на 2022 година
В отговор Съединените щати „ отпушиха “ стратегическия запас, освобождавайки рекордно количество нефт на пазара и краткотрайно засилвайки предлагането. От началото на военните дейности до през днешния ден общо 235 милиона барела нефт – или 40% от общия му размер – са пристигнали от стратегическия запас.
Това безспорно оказа помощ да се усили предлагането на пазара и да се смъкват цените много под границата от 100 $. Впоследствие до края на пролетта на 2023 година петролът струваше под 70 $ за барел.
Но отварянето на стратегическия запас се оказа рискована стъпка: страните от ОПЕК можеха да отговорят посредством понижаване на производството, с цел да компенсират непланирания приток на първични материали. Точно това направиха.
ОПЕК+ редуцира производството и нови пазарни дефицити
Въпреки че отварянето на стратегическия запас понижи цените до известна степен, ОПЕК+ отговори, като понижи производството. Русия и Саудитска Арабия затвориха вентила, намалявайки последователно доставките.
Неотдавнашното им решение да удължат съкращенията до края на 2023 година изуми пазарите и увеличи цените. Но огромните страни експортьорки на нефт постоянно работят в личните си ползи. Обикновено те покачват цените до най-много, като в същото време заобикалят криза.
Удължаването на съкращенията се трансформира в „ бичи “ сигнал (говорим за възходяща наклонност – бел. ред.) за петролния пазар и усили броя на спекулантите. Освен това световното предложение беше наранено и от опустошителните наводнения в Либия, един от 20-те най-големи производители на нефт в света.
Ограничаващи фактори
От страна на предлагането, производството в Съединени американски щати продължава да пораства и съвсем несъмнено ще сложи нов връх тази година. Но даже това не беше задоволително, с цел да изпревари възходящото световно търсене, съчетано с намаляването на производството на ОПЕК+.
Друга спънка беше задаващият се сезон на ниско търсене в Съединени американски щати. В композиция с растежа на американското произвеждане, това сигурно ще обезпечи положително предложение за вътрешния пазар. Това ще смекчи част от покачването на цените в Съединените щати, само че цената на суровия нефт Brent, световният пример, евентуално ще нарасне още по-бързо.
Малка опция за задържане на цените
Тъй като Стратегическият запас е мощно привършен след рекордно взимане на заеми, способността на администрацията на Байдън да реагира на по-нататъшни шокове в цената на петрола е доста лимитирана.
Ако Русия и Саудитска Арабия желаят да покачат цените над 100 $ за барел – което евентуално ще навреди на президента Байдън в годината на избори – те имат положителни шансове да го създадат. И защото и двете страни биха предпочели Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, предвиждам, че няма да пропуснат опцията си.
Заключение
По този метод намаляването на доставките от ОПЕК+ е главният фактор за подновяването на цените на петрола, които още веднъж се приближават до границата от 100 $ за барел. Ако позицията на тези страни не се промени, тогава суровините ще продължат да нарастват, а това от своя страна е изпълнено с неконтролирана инфлация и заплашва икономическата непоклатимост преди годината на президентските избори в Съединените щати.