Република Кипър може да кандидатства за членство в НАТО, след

...
Република Кипър може да кандидатства за членство в НАТО, след
Коментари Харесай

Кипър може да стане член на НАТО

Република Кипър може да кандидатства за участие в НАТО, откакто въоръжените сили на страната получат нужното образование и съоръжение благодарение на Съединени американски щати, с цел да доближат стандартите на най-големия боен съюз в света, сподели кипърският президент Никос Христодулидис през днешния ден, представен от Асошиейтед прес.

Коментарът на Христодулидис поставя завършек на седмици медийни спекулации по отношение на желанията на държавното управление след срещата му с президента на Съединени американски щати Джо Байдън във Вашингтон предишния месец. Развитието е в несъгласие с дългогодишната политика на Кипър за неутралитет, датираща от епохата на Студената война, когато Кипър балансираше сред Вашингтон и Москва.

Христодулидис уточни, че въпреки Кипър да не може да се причисли към НАТО сега заради възраженията, които Турция ще повдигне против евентуалното му участие,  кипърската Национална армия не би трябвало да бъде лишена от опцията да усъвършенства отбранителните си качества благодарение на Съединени американски щати.

Турция, която поддържа повече от 35 000 бойци в отделилата се турска кипърска северна част на етнически разделения Кипър, не признава държавното управление на Република Кипър, което е основано в южната част на острова.

Христодулидис не посочи по какъв начин турските възражения могат да бъдат заобиколени. В момента обаче Организация на обединените нации работи по подготовката за възобновяване на договаряния сред приетата само от Анкара Севернокипърска турска република и Република Кипър.

Кипър е разграничен на две елементи от 1974 година, когато турската войска нахлу в северната част на острова като реакция на държавен прелом, целящ присъединението на Кипър към Гърция. През 1983 година в северната част на острова едностранно е оповестена Севернокипърска турска република. Турция упорства за решение на кипърския въпрос посредством две страни, до момента в който Република Кипър и Гърция остават на позицията за федеративно решение.

„ И защото не желаеме Националната армия да губи такива благоприятни условия, ние водим договаряния със Съединени американски щати (…) и им благодарим за позитивния им отговор (…) по отношение на това по какъв начин Република Кипър може да употребява по най-хубавия метод тези благоприятни условия, тъй че когато всичко си е на мястото, Кипърската република може да стане членка на НАТО “, сподели Христодулидис пред Асошиейтед прес.

„ Укрепването на качествата за въздържане на Република Кипър е от извънредно значение и ние се възползваме от всяка опция, както по посока на Съединени американски щати и НАТО, по този начин и на Европейския съюз “, уточни той.

Кипърският президент означи, че географското местонахождение на Кипър, който е най-близката страна членка на Европейски Съюз до Близкия изток, единствено на 182 километра от ливанската столица Бейрут, е дало подтик на плануваните усъвършенствания на военната инфраструктура. Той сподели, че държавното управление сега договаря със Съединени американски щати за модернизиране на основна въздушна база и с Европейски Съюз за военноморска база.

След срещата си с Байдън Христодулидис описа пред АП за уговорката на неговото държавно управление да разшири съдействието в региона на защитата и сигурността със Съединени американски щати.

Кипърската военновъздушна база „ Андреас Папандреу “ в югозападната част на страната сега е хазаин на контингент на морската пехота на Съединени американски щати и няколко военни транспортни и товарни самолети V-22 " Оспри " (Osprey), предопределени да оказват помощ при евентуални евакуации от Ливан и другаде.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР