Реплика за наше и ваше Народно събрание създаде първия скандал в парламента
Реплика на " наше " и " ваше " Народно заседание нажежи пристрастеностите и сътвори първия скандал в Народното събрание в залата.
Велислав Величков от парламентарната група на " Продължаваме промяната " прикани Румен Радев персонално да съобщи дали поддържа думите на Антон Кутев за „ нашето Народно заседание “, изречени по време на дебатите в Народното събрание.
По-рано от парламентарната естрада Кутев съобщи, че ръководещото болшинство няма по какъв начин да носи отговорност за работата на Народното събрание, в случай че разпоредбите му се дефинират от опозицията.
„ Подчертахме в декларация, че ще се пазим от хитрости, изключително в пленарната зала. Всички добре знаем, че в комисиите в предходните Народни събрания болшинството имаше болшинство. Няма по какъв начин да носим отговорността за работата на Народно събрание, в случай че не ние, а вие сте правили разпоредбите, по които то работи “, сподели Кутев.
Той добави още: „ Видяхме по какъв начин работеха вашите Народни събрания, в този момент идва ред да покажем по какъв начин работи нашето. “
Изказването му провокира остри реакции в пленарната зала и спор сред ръководещи и съпротива за метода, по който ще действа 52-рото Народно заседание.
Реплика на Антон Кутев от ПБ за " наше " и " ваше " Народно заседание възпламени пристрастеностите в зала, а на думите му реагираха основно представители на " Демократична България " отпред с Ивайло Мирчев и Елисавета Белобрадова.
Според тях е възмутително, че групировката на Радев към този момент се държи по този начин, като че ли има институцията и не желае да изслуша мнението на опозицията.
Председателката на Народното събрание Михаела Доцова от " Прогресивна България " предложения Елисавета Белобрадова от " Демократична България " на трибуната. Причината бе желанието на депутатката да направи имитация към собствен сътрудник от нейната парламентарна група, а точно Ивайло Мирчев.
„ Заповядайте, г-жо Белобрадова, веселя се, че ще вършиме имитация на вашата си група “, през лек смях съобщи Доцова, канейки колежката си в Народно събрание на трибуната.
„ Правя имитация към моя сътрудник господин Мирчев да помоли господин Кутев да излезе той да приказва и да изясни за себе си какво той е желал да каже, а не да пуска хора от 4-ти, 5-ти ред да изясняват какво той в действителност е желал да каже и да се прави граматически анализ на изречението му.
Хубавото е човек стане депутат, когато му е дадена толкоз доста власт, когато е седнал на първи ред да може откакто е споделил нещо да изясни тъкмо какво е споделил, а не да пуска втори, трети и пети човек след него “, съобщи Белобрадова.
След нея на трибуната се качи господин Иванов:
„ Г-жо ръководител, уважаеми сътрудници, уважаеми господин Мирчев. Аз не знам дали, по този начин като виждам разказа на Кутев, си давате сметка, че може да не ви дадат думата по-късно. Не е ясно до каква степен ще стигне това нещо.
Много е просто, господин Кутев, излезте и се извинете. Това е гаф при започване на 52-то Народно събрание и диалогът се завършва, нищо повече от това “, сподели той.
Ивайло Мирчев излезе за дуплика на репликите на хората от неговата парламентарна група.
„ Благодаря, г-жо ръководител, правя оценка възприятието ви за комизъм. Г-н Кутев сподели, че към този момент има „ наше “ Народно заседание. Кое е " ваше " и " наше " Народно заседание? Кутев дано да излезе и да се извини, тъй като, в случай че не го направи, това е доста неприятно начало за „ Прогресивна България “ в този парламент.
Всеки, който си мисли, че от него зависи всичко, това е неприятно “, съобщи Мирчев.
Мартин Димитров от Демократична България също излезе и разяснява думите на Кутев:
" Правилникът, който одобряваме е със мощ на закон и е значим акт, който демонстрира бъдещето. Затова сме толкоз чувствителни към метода на неговото приемане. То задава бъдещето развиване. Изглежда като че ли сътрудниците от " Прогресивна България вършат това, което провокира митингите.
Нашето Народно заседание е това, което съществува в политиката - страната, това съм аз. Колегата ви, господин Кутев - Здравков, който се опита да ви помогне, направи още по-голям гаф, казвайки че е ваше Народното събрание. Не, то е на всички български жители.
Не е нито на господин Кутев, нито на " Прогресивна България ". То е на българите, които са отправили своите очаквания към този нов формат. Надявам се, да си измененията отношението.
Какъв е казусът да чуете спор по правилника? Вие имате болшинство, може да приемете каквото желаете, само че казвате по този начин " Ние даже не желаеме да ви чуем ".
" Не желаеме в Комисия да има задоволителен спор, да има отзиви и позиции. Това сме го гледали. ГЕРБ вършиха комисии по 26 секунди и идваха щастливи и усмихнати.Нещата бързо завършиха. Надявам се, поради вас и поради България да нямате този метод ", сподели Димитров.
Думата взе Иван Демерджиев от " Прогресивна България ":
" Доста време чувам този спор и в действителност се надявам да не е това духът на този парламент. Има правни благоприятни условия, всеки който има предложение по наличието на правилника, да ги направи. Тук обаче ни чака служебният министър на финансите, с цел да ни запознае с това, което се случва в страната, а то е потресаващо, да се губи време, парламентарно, в тези безсмислени диспути, го намирам за надменно и безконтролно! ", бе къс той.
Димитров обаче излезе, искайки правото си на дуплика от трибуната:
" Не би трябвало да бъдем арогантни, това е казусът. Вие не желаете да сме арогантни, само че кой е нахален? Вие желаете сами да си напишете устав, сами да си го гласувате. Искате да не чуете мнението на опозицията. Кой е нахален, господин Демерджиев. Лош старт, провал. И то по тематика, по която би трябвало да желаете да чуете всички отзиви.
Имате болшинство да изберете това, което вие решите. Вие от първия ден заглушавате гласа на опозицията, това не е ли надменно? Защо го вършиме? Губи се време поради вас, тъй като не давате късмет всички да вземат участие паритетно.
С надменност финансите на страната не се оправят. Дано бързо да преодолеете тази неточност от през днешния ден и от на следващия ден да забележим по-конструктивни ваши позиции ", съобщи Димитров.
От " Възраждане " се съгласиха със мнението на Демократична България, че от ПБ не дават на опозицията да приказва.
" Вие нямате правото да ни забранявате, по тази причина ни е вкарал българският народ в Народното събрание, без значение дали на вас ви харесва или не ", сподели Георгиев от " Възраждане ".
Изказванията са по отношение на краткотрайна комисия по приемане на устав за активността на Народното събрание.




