Разочаровани от безкрайните срещи в онлайн пространството, най-младите служители на

...
Разочаровани от безкрайните срещи в онлайн пространството, най-младите служители на
Коментари Харесай

Gen Z и нуждата от нова социална среда: Рецептата за приятелства в реалния живот

Разочаровани от безкрайните срещи в онлайн пространството, най-младите чиновници на корпоративния свят още веднъж откриват чара и удоволствието от събитията онлайн. За поколението Z, родени сред 1997 година и 2012 година, общуването лице в лице към този момент е нужда – с цел да се построи по-добра професионална и обществена среда.

Голяма част от тях стартират първата си работа в годините на пандемията, когато контактите се случват съвсем напълно през екрана на устройствата. Няколко години по-късно обаче младите експерти усещат празнината, която отдалечената работа оставя. Американският основен здравен контрольор Вивек Мърти даже дефинира казуса още през 2023 година като „ зараза от самотност “, която визира най-силно младежите.

Днес от ден на ден представители на поколението Z непринудено се връщат в офисите си, с цел да търсят другарство с сътрудниците отвън Zoom и Teams, написа CNBC Make It. Според изследване на Freeman измежду близо 2000 експерти на територията на Съединени американски щати, 91% от младите чиновници декларират, че за тях е значимо да има баланс сред виртуални и присъствени събития.

„ Младите хора търсят обществена атмосфера, тъй като доста от тях преди малко са приключили или са единствено няколко години след университета и им липсват удобствата на студентската общественост “, разяснява Дан Шауел, ръководещ сътрудник в Workplace Intelligence.

Работодателите също стартират да усещат потребността от построяването на сходна среда. В лондонския финансов квартал Канари Уорф, където са централите на JPMorgan, Barclays и Morgan Stanley, през 2024 година беше основана самодейността Wharf Connect – мрежа за експерти с до 10 години опит.

Чрез мобилно приложение младите чиновници получават достъп до безвъзмездни събития – от уъркшопи в LinkedIn до куиз вечери в питейни заведения из града. За година програмата е привлякла над 1500 регистрации, а приблизително по 36 души са участвали на събитие. „ Част от концепцията за връщането в офиса е точно тази – младежите копнеят за връзки, а по отношение на по-старите генерации те са по-изолирани и самотни “, споделя Шауел.

Миналата седмица Wharf Connect провежда кулинарен мастър клас за подготвяне на китайски кнедли xiao long bao в ресторант Din Tai Fung. Над 50 млади експерти извършиха залата, с цел да месят тесто, да пробват от кнедлите и най-важното – да поддържат връзка.

„ Преди да стартира работа в Канари Уорф, търсех обществени събития, само че бяха много слаби. Това тук е последното място, където чаках да намеря сходна стратегия, а в действителност тъкмо тя запълни празнината. Намерих другари, с които се виждам и през уикендите “, споделя 25-годишният Вивек Хария, старши данъчен съветник.

Подобно чувство има и 27-годишната Сини Уей, експерт „ Човешки запаси “, която се реалокира да живее и работи от Нова Зеландия в Лондон: „ Трудно е да намериш другари, когато се преместиш в нова страна. Трябва доста да се излагаш на нови обстановки. Програмата ми харесва точно поради това – а и безплатните билети, храна и питиета са голям плюс. “

Друг млад участник – 25-годишният анализатор Морая Адещина – добавя: „ Лондон към този момент не е същият след Covid, доста питейни заведения затварят по-рано и е мъчно да излезеш непринудено. Затова такива събития стават все по-популярни. Срещнах страхотни хора и изпробвах неща, които не бих направил другояче. “
Баланс сред поколенията
Проучване на Checkr от 2023 година, извършено измежду 3000 американски работещи, демонстрира, че 68% от мениджърите избират да запазят хибридния модел на работа, до момента в който едвам 48% от чиновниците са съгласни. Разликата е забележима – по-опитните експерти имат построен обществен кръг, постоянни условия за работа вкъщи и по-малка потребност от менторство. За Gen Z обаче офисът и събитията са късмет да изградят мрежа и да усвоят обществени умения.

„ Covid плюс прекомерната взаимозависимост от технологиите е рецепта за обществена несръчност и даже изолираност. Не всички, само че доста младежи изпитват компликации в спонтанното другарство. Структурираните интензивности им оказват помощ да се провиснал и да се свържат между тях “, споделя Шауел.

Не е инцидентно, че и приложения за запознанства като Hinge влагат във финансиране на обществени събития в Лондон, Ню Йорк и Лос Анджелис, а платформи като Time Left провеждат ежеседмични вечери за непознати в 60 страни по света.

С насищането на цифровите контакти младите експерти търсят тъкмо противоположното: смислени диалози лице в лице. „ Те се съпротивляват на цифровата ера, тъй като тя е прекомерно претрупана и даже не изключително надеждна. Именно заради тази причина те копнеят за същински срещи “, обобщава Шауел.

За потомство Z, израснало с екрани, още веднъж е съвременно да се срещнеш онлайн – било то за бизнес контакти, скоростни срещи или… дружно да приготвите няколко кнедли.
Източник: profit.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР